Domov pro seniory s jedenácti byty vyšel obec Studenec na 22,3 milionu korun....

Domov pro seniory s jedenácti byty vyšel obec Studenec na 22,3 milionu korun. Stojí u hlavní silnice z Jičína do Vrchlabí. | foto: Obec Studenec

Studenec postavil seniorům nový domov, vystačil si se svými penězi

  • 0
Jedenáct bytů se nachází v Domově pro seniory, který vyrostl v podkrkonošském Studenci. Obec ho otevřela minulý týden.

„V deseti bytech je místo pro čtrnáct klientů,“ řekl Jiří Ulvr, starosta Studence. „Jeden byt patří správci. Moderní domov jsme postavili přednostně pro obyvatele naší obce. Nahradil starý a nevyhovující dům s pečovatelskou službou.“

Studenec zaplatil Domov ze svého

Nový Domov pro seniory slouží starším soběstačným lidem. Pokud však přece jen potřebují s něčím pomoci, mohou se obrátit na dvě pečovatelky.

„První nájemníky očekáváme v říjnu nebo v listopadu letošního roku,“ podotkl Ulvr. „Zájemci o bydlení v Domově pro seniory si zatím zajišťují nutná potvrzení od lékaře. Každou podanou žádost bude schvalovat rada obce.“

Domov pro seniory byl ve Studenci poslední věcí, která tam citelně chyběla. Obec u Jilemnice, kde žije 1900 obyvatel, ho vybudovala za peníze ze svého rozpočtu. Vyšel ji na 22,3 milionu korun. Elegantní budovu u hlavní silnice z Jičína do Vrchlabí začala firma stavět loni v létě, čemuž předcházela demolice zašlého domu s pečovatelskou službou.

Ve Studenci vztyčí Masarykovu sochu

Letos čeká Studenec ještě jedna sláva. Vztyčí tam znovu sochu prezidenta T. G. Masaryka. Stane se tak 28. října, kdy uplyne sto let od vzniku Československa. Radnice udělala na sochu sbírku po vzoru prvorepublikových vlastenců ze Studence. Masarykova socha stála ve Studenci již za první republiky, ale zmizela z ní během nacistické okupace.

Druhá Masarykova socha ozdobila Studenec 28. října 1946. V roce 1962 ji komunisté složili za garáž. Potřetí povstala Masarykova socha ve Studenci 28. října 1968. Komunisté ji strhli v roce 1972.

Výrobu skulptury zadal Studenec do umělecké slévárny v Horní Kalné. „Zaplatíme za ni skoro půl milionu korun,“ dodává Ulvr. „Socha už je skoro hotová. Zároveň obnovujeme kamenné bloky na podstavci. Stejně jako naši předci jsme zadali práci na Masarykově soše firmám ze Studence a okolí.“