(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jakub Hněvkovský, MAFRA

V Pojizeří zdražili vodu, Turnov chce vyměnit šéfa vodohospodářů

  • 10
Na bezmála 109 korun za kubík vody zdraží od roku 2019 voda lidem v okrese Semily. Proti více než tříprocentnímu navýšení se postavil Turnov, jeden člen z 22 měst a obcí v rámci svazku obcí Vodohospodářského sdružení Turnov.

„Zdražení si Rada sdružení VHS odhlasovala týden před ustavujícím zastupitelstvem v říjnu. Proti byl jen zástupce Turnova a Jilemnice. Nelíbilo se nám to a nabídli jsme řešení – kompenzovat to z rozpočtu města. Rozdíl jsme chtěli dorovnat příspěvkem dva miliony korun, aby se lidem voda nezdražila. Bohužel jsme byli přehlasováni,“ posteskl si turnovský místostarosta Jiří Mikula (PROTO). 

Dva miliony jsou málo, říká šéf VHS

Cena vody je v Turnově politickým a velmi třaskavým tématem. Mikulovo hnutí PROTO ji mělo jako hlavní volební leitmotiv.

„Slíbili jsme lidem, že do čtyř let zmizí Turnov z první desítky měst s nejdražším vodným a stočným,“ připomněl místostarosta. 

Šéf VHS Turnov Milan Hejduk tvrdí, že aby se udrželo nastavené tempo obnovy kanalizací a vodovodů, včetně započatých vodohospodářských staveb, potřebovalo by sdružení čtyři až sedm milionů korun navíc.

„Dva miliony jsou prostě málo. Nedostali jsme ani žádnou písemnou nabídku, jen nějaké přísliby. Ale je třeba si uvědomit, že VHS Turnov je spolek měst a obcí, kde je zapotřebí respektovat názor všech. A v Turnově bohužel získali pocit, že chtějí řídit VHS Turnov, protože nechtějí přiznat, že jejich sliby o tom, jak zlevní vodu, nejdou splnit,“ kontruje Hejduk.

Více než tříprocentní nárůst ceny obhajuje VHS Turnov nutností velkých investic a obnovou zanedbaného majetku z minulého století.

„Zdražování vody je nepopulární věc, ale měli jsme před sebou prakticky jen tři možnosti. První bylo vodu nezdražovat lidem a nechat rozdíl zaplatit z obecních a městských kas. Což je špatně, radnice lidem také neplatí elektřinu a plyn. Druhou možností bylo omezit rozsah našich prací, tedy by se třeba nerekonstruovala Nádražní ulice v Turnově. A třetí je, že mírně zdražíme cenu lidem,“ zdůvodňuje úpravu předseda Rady sdružení VHS Turnov. 

Turnov chce šéfa VHS vyměnit

Před sdružením stojí například dokončení obřího vodojemu v Ohrazenicích za 70 milionů korun či úpravny vody v Nudvojovicích, rekonstrukce čistírny odpadních vod v Semilech nebo odkanalizování Dolních Štěpanic na Jilemnicku.

Kromě toho postupně obnovuje kanalizace, kterých má 250 kilometrů, vodovody, jichž je 480 kilometrů. Na všechny tyto akce potřebuje peníze.

„Kdyby měla voda stát tolik, aby to opravdu pokrylo všechny náklady, stál by kubík sto šedesát korun,“ varoval Milan Hejduk.

Členové VHS Turnov

Turnov, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Rovensko pod Troskami, Přepeře, Ohrazenice, Kacanovy, Olešnice, Vyskeř, Troskovice, Rakousy, Malá Skála, Líšný, Loučky, Tatobity, Ktová, Žernov, Benešov u Semil, Chuchelna a Benecko.

Způsobů, jak cenu vody ovlivnit, Turnov mnoho nemá. Každá obec a město má v Radě sdružení VHS svého zástupce a ten hájí zájmy svého zastupitelstva. Turnov jako jediný má ale pocit, že Milan Hejduk nominovaný právě Turnovem jeho zájmy nehájí. A chce ho vyměnit. Přestože vliv na cenu vody to mít nemůže – nadále půjde jen o změnu jednoho hlasu z celkem 28.

„Podle nás je tempo obnovy vodohospodářských sítí vysoké, což má vliv na růst cen vody. Chceme, aby výdaje byly hospodárnější. Pan Hejduk razí jinou filozofii, a proto ani nemůže zastupovat ve sdružení Turnov. Chceme mít čisté svědomí vůči voličům,“ zdůvodnil snahu odvolat Milana Hejduka starosta Turnova Tomáš Hocke (NB).

Podle Jiřího Mikuly má Hejduk pozastavený mandát a do března se rozhodne o jeho osudu.