Moderní dům vedle ruiny. V Liberci otevřeli centrum Vlasty Buriana

  18:00aktualizováno  18:00
Herec Vlasta Burian má v Liberci svůj dům. Výstavba centra, které má vzdát hold králi komiků, vyšla na třináct milionů korun, jedenácti miliony přispěla Evropská unie. Čtyřpodlažní dům nabízí v každém patře jiný program.

Stojí nedaleko místa, kde se umělec v roce 1891 narodil. Moderní budova obložená černou italskou břidlicí nejde v Široké ulici mezi ostatními, většinou oprýskanými domy, přehlédnout. Na jeden z nich je ostatně doslova nalepená.

Fotogalerie

Hned v přízemí je kavárna, kde jsou vystaveny filmové plakáty i fotografie dosvědčující, že se herec skutečně narodil v Liberci – Reichenbergu. Nechybí vysvědčení ani sportovní průkazka.

V prvním patře jsou návštěvníkům k dispozici dvě společenské místnosti, ve druhém na ně čeká vitality centrum a fitness sál. V něm jsou zatím smotané karimatky a podle programového ředitele Centra Vlasty Buriana Romana Šotoly už k nim další nářadí nepřibude.

„Je to taková minisokolovna, nebudou tam žádné činky, ale spíše půjde o další věci ke cvičení s vlastním tělem,“ prohlásil. Ve vitality místnosti se zase lidé dozvědí, jaké byly rozdíly mezi kulinářstvím dneška a minulých let. Třetí patro nabízí salon etikety, kde proběhnou kurzy slušného chování.

Během výstavby centra se objevily i kritické hlasy, které upozorňovaly především na to, že dům stojí na pozemku podnikatele a spekulanta s nemovitostmi a za pět let, až centrum splní lhůtu pro udržitelnost projektu, přestane fungovat a přemění se na nějaký výdělečnější podnik.

Pozemek získaný v rámci směny na mistrovství světa

„Kdybych to takto vnímal a kdyby to tak opravdu dopadlo, tak si totálně zkazím relativně dobré jméno, což by mi za to nestálo,“ odmítl Šotola.

Sám však dodává, že centrum si na sebe nebude schopné vydělat peníze. Proto chce na jednotlivé akce žádat o granty.

„Zatím moc nevím, co si o tom projektu myslet. Ale pokud tam budou opravdu pořádat ty akce, které avizují, pak je mi to sympatické. Navíc se mi moc líbí samotný dům. Ale pravděpodobně to jsou zainvestované peníze do majetku pana Plechatého, který pozemek získal v rámci slavné směny na mistrovství světa. A je možné, že za pět let to bude sloužit k úplně jinému účelu, než teď. Uvidíme, dejme tomu čas, na druhou stranu si asi umím v Liberci představit účelněji využité peníze,“ upozornil Jaroslav Tauchman, protikorupční aktivista.

Současnou podobu vtiskl domu mladý architekt Pavel Šťastný. „Připomíná Buriana jeho elegencí, i barevně jsme ten dům oblékli do černého, protože tuto barvu měl na svém oblečení Burian nejčastěji,“ zmínil architekt.

Nejtěžší pro něj bylo vypořádat se s relativně malou parcelou. „Chtěli jsme, aby stavba zapadla co nejvíce do prostředí čtvrti a zároveň by mohla být takovým precedensem, v jakém duchu by se tady měly stavět ostatní domy,“ dodal.

Proběhne beseda s pamětníkem

Centrum se zatím zamlouvá zastupiteli Jiřímu Šolcovi, který byl v době, kdy se projekt schvaloval, náměstkem primátorky.

„Je to hezká stavba, která sem do spodního centra docela zapadne a určitě je to lepší, než aby tady byla prázdná parcela. Na Vlastu Buriana spousta lidí slyší, takže věřím, že má centrum budoucnost, ale uvidíme, zda si zrovna tento formát vezmou lidé za svůj,“ podotkl Šolc.

Do konce roku proběhne v centru několik akcí, mezi nimi například beseda s pamětníkem slavného komika Karlem Hájkem, pravidelná cvičení jógy a zdravotní cvičení či beseda pro žáky druhého stupně základní školy na téma Slušným se člověk rodí, ale zdvořilosti se musí učit.

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

Muž chtěl bivakovat v Jizerských horách. Pátrala po něm horská služba

Se sněžnými skútry a čtyřkolkami vybavenými pásovým podvozkem dojeli horští...

V pozdních hodinách v pátek večer hledali horští záchranáři ztraceného turistu v Jizerských horách. K muži se vydali na...

Školy si nepřipouštějí šikanu, budou proti ní bojovat herci i youtubeři

Ilustrační snímek

Liberecká radnice chce zamezit šikaně na základních školách. Pro učitele chystá školení, zapojit chce i známé...

Najdete na iDNES.cz