Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historii zazdil beton, stěžují si kritici opravy rybníka. Starosta ji hájí

  16:30
Někteří obyvatelé i památkáři kritizují opravu Markvartického rybníka v Jablonném v Podještědí. Podle kritických hlasů stavba za padesát sedm milionů korun, která vyprovokovala i vznik petice, nenávratně zničila historický vzhled rybníka. Radnice i stavební společnost Syner však kritiku odmítají.

Oprava rybníka v Jablonném, která přišla na 57 milionů, vyvolala kritiku některých obyvatel i památkářů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Hráz je bezpečnější, většině obyvatel se podoba rybníka líbí, kritiků je hrstka,“ obhajuje opravu rybníka starosta Jablonného Jiří Rýdl.

Kritici poukazují hlavně na to, že historii zazdil beton. „Zničil původní historický ráz rybníka,“ podotýká kritik opravy Martin Rejman.

Výhrady mají i památkáři. „Výslednou realizaci hodnotíme jako problematickou. Některé části původní stavby se sice podařilo zachovat, výsledný dojem ale není zcela příznivý. Cenné území v blízkosti zámku Lemberk dle našeho názoru ruší masivní betonové konstrukce kašnového přelivu a rybího přechodu, štěrková část hráze a nevhodné zábradlí z kuláčů na hrázi,“ shrnula výtky mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Petici za zachování původního vzhledu rybníka podepsaly na začátku stavby stovky lidí. Odmítala hlavně zasypání hrází makadamovým štěrkem nebo jiným kamenem. Jenže právě to, proti čemuž petice bojovala, se částečně stalo.

Zmizela historická stavidla

Ale nejen to. „Zmizela historická stavidla, nepodařilo se nám uhájit historické opevnění břehu. Bylo zničeno. Krásné a velikostí jedinečné štuky byly částečně zničeny a částečně odvezeny a místo toho se zasypaly makadamem,“ poukazuje Martin Rejman, který bydlí přímo naproti rybníku.

„Nevyhovující a stará stavidla nešla do nové stavby použít, proto jsme při jejich zhotovení i na dalších pracích postupovali dle schváleného projektu,“ zmínil mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Město se podle starosty snažilo při opravě udělat vše pro to, aby se neopakovala situace z povodní v roce 2010.

„Rybník tehdy přetekl a následně se protrhla část hráze. Opravu kvituje i většina lidí, i když mají možná jiný náhled na dřevěné zábradlí nebo nový ostrůvek. Také všechny orgány, co se k rekonstrukci vyjadřovaly při kolaudaci, souhlasily,“ říká k opravě rybníka starosta města Jiří Rýdl.

Zarážející je, že konečnou podobu projektu památkáři neviděli. „K finální podobě projektové dokumentace se Národní památkový ústav neměl možnost vyjádřit. Správní řízení totiž nebylo příslušným odborem Magistrátu města Liberec zahájeno,“ poznamenala mluvčí Jana Tichá.

Kamenná zeď se zbortila

Kritici zároveň poukazují i na to, že se kamenná zeď na dvou místech zbortila. „Oprava mostu nebyla provedena odbornou firmou. Na neodbornost a necitlivost jsme upozorňovali jak my, tak památkáři. Máme také důvodné podezření, že stavební dozor neprováděl řádně svou funkci,“ tvrdí Martin Rejman.

Syner ale výtku odmítá. „Požadovaná kvalifikace zhotovitele, to je dodavatelského sdružení firem Syner a Ještědská stavební společnost, byla prokázána v rámci výběrového řízení,“ poznamenal mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.

Z vyjádření plyne, že hráz měla původně doznat radikálnějšího zásahu. „Podle smlouvy o dílo a projektu předaného investorem měla být původní kamenná zeď zrušena a hráz postupně dosypána do svahu a opevněna makadamem. V průběhu realizace jsme provedli sondu, zjistili dobrý stav tělesa hráze a po konzultacích s památkáři provedli lokální přeskládání stávajícího opevnění hráze, aby zůstaly zachovány její původní rysy, což vyžadoval i petiční výbor za záchranu historického rázu Markvartického rybníka,“ uvedl v reakci mluvčí společnosti Syner Paclt.

Argument o větší bezpečnosti považoval petiční výbor za falešný a účelový. „Historický rybník byl zničen úplně zbytečně. Podle většinového mínění veřejnosti doplatil Markvartický rybník na něčí snahu učinit tento projekt co nejdražší a získat tak co možná nejvyšší dotace,“ domnívá se Martin Rejman.

Dotaci poslal Státní fond životního prostředí. „Na realizaci projektu se podílel i Petr Jirkův, který je nyní obviněn z podplácení v korupční kauze zneužívání evropských dotací na projektu revitalizace kostela Maří Magdaleny v Liberci. I tam měly jít evropské peníze,“ zmínil Jaroslav Tauchman z Krajského protikorupčního pracoviště, který se oběma kauzami zabývá.

Oprava rybníka přinesla Jablonnému i jiný problém. Stát obvinil město, že dodavatele na revitalizaci Markvartického rybníka při takzvané losovačce vybíralo netransparentně. Ministerstvo financí požaduje vrácení pěti milionů korun. Město však nesouhlasí a proti rozhodnutí se odvolalo.

Autor:
  • Nejčtenější

Pozor, kam šlapete. Motýli si v obchodním domě sedají na zem i návštěvníky

27. dubna 2024  8:12

Blankytně modrý s křídly ve tvaru srdce. Černý s oranžovými puntíky. Nebo hnědý, jehož vzorování...

Lanovkou na Ještěd za 500 korun? Liberečtí se svezou levněji, slibuje město

30. dubna 2024  11:16

K vysílači a hotelu Ještěd bude jezdit nová lanovka typu jedné kabiny zavěšené na dvou lanech. Její...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pif paf, slýchává před tréninky táta Krčmář. Ve střelbě nám ujel vlak, říká

27. dubna 2024  11:27

Biatlonista Michal Krčmář měl po skončení sezony úplně jiné starosti než vrcholový sport. K...

Je to pokus o mou politickou likvidaci, říká hejtman Půta ke korupční kauze

23. dubna 2024  14:41,  aktualizováno  16:55

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta se distancuje od liberecké korupční kauzy. Své zatažení do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

25. dubna 2024  14:50

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro...

Investoři usilují o větrné elektrárny na Liberecku, část místních protestuje

30. dubna 2024  15:22

Část obyvatel Bulovky z Frýdlantského výběžku na Liberecku se obává možné výstavby větrných...

Pasti plné švábů, plíseň a nedopalky. Inspekce zavřela libereckou pizzerii

30. dubna 2024  12:14

Výskyt většího množství hmyzu, výrazně zanedbaný úklid, plíseň v chladicích zařízeních. To jsou jen...

Lanovkou na Ještěd za 500 korun? Liberečtí se svezou levněji, slibuje město

30. dubna 2024  11:16

K vysílači a hotelu Ještěd bude jezdit nová lanovka typu jedné kabiny zavěšené na dvou lanech. Její...

Liberec chce být do šesti let klimaticky neutrální, městu chybí lidé a peníze

29. dubna 2024  16:59

Krajské město je již dva roky součástí mise Evropské unie s názvem 100 klimaticky neutrálních a...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...