Podepsal papír a zjistil, že ručí za půjčku. Lidem radila ombudsmanka

  8:20aktualizováno  8:20
Tým ombudsmanky Anny Šabatové v sídle Libereckého kraje ve čtvrtek vůbec poprvé rozložil svoji improvizovanou kancelář. Kdokoli přišel, dostal radu. V poradním maratonu se jako první objevil dotaz na problém s vratislavickým úřadem je a pak už se právničky nezastavily.

Svoji kancelář rozložil včera v Liberci tým Anny Šabatové. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Radnice mi asi vrací mé kritické výstupy na zastupitelstvu. Nechce mi povolit kopat plynovou přípojku přes svůj pozemek,“ vysvětluje muž z Vratislavic důvod, proč sem přišel.

Nakonec odchází spokojen. „Dostal jsem radu, jak postupovat, nabízí se konkrétní řešení,“ říká muž.

Podle svých slov se nechce soudit. „Kdyžtak budu topit uhlím. Jen mi přijde nesmyslné kopat namísto třinácti metrů přes travnatý obecní pozemek asi padesát pět metrů a rozbít u toho parkoviště. Byly by to náklady asi půl milionu.“

Případ muže přímo zapadá do kolonky na vyvěšeném poutači. Ten hlásá, že úřad může pomoci komukoliv, kdo má problém s úřady a s výkonem státní správy.

Těžko říct, kam napasovat příběh muže, který před časem podepsal papír a cizí člověk si na něj vzal půjčku. Zoufalý muž nevěděl, že ručí za půjčku.

„Je to stížnost na porušení zákona. Minimálně nedošlo k ověření podpisu. V bance antedatovali prohlášení ručitele. V době, kdy se uzavírala ta úvěrová smlouva, ležel jsem v nemocnici,“ tvrdí muž.

U soudu neuspěl, musel zaplatit 700 tisíc korun. Přišel o úspory, pomoci mu musela i dcera. „Uvidím, co mi poradí ochránkyně práv. Právní pomoci jsem se nedočkal.“

Krajský úřad poskytl pro práci týmu veřejné ochránkyně práv prostory, přichází ale i stížnost na práci konkrétních úředníků Libereckého kraje.

„Úředníci kraje nás diskriminují“

Radu hledá nezisková organizace, která pomáhá se začleňováním sociálně vyloučených v Ralsku. Upozorňuje na diskriminaci ze strany některých úředníků a Agentury pro sociální začleňování a dnes již bývalého vedení Ralska.

„Upozornili jsme jako občanské sdružení na podvody vedení města Ralsko ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Díky tomu jsme se stali předmětem dehonestace výše uvedených subjektů. Proto jsme v letošním roce nedostali potřebné peníze na činnost sociálních služeb. Díky změně radní pro sociální oblast, vedení města Ralsko a novému řediteli agentury, však doufáme, že se situace změní a naše práce bude i nadále úspěšně pokračovat,“ říká Jiří Hanzl, zmocněnec Občanského sdružení LAMPA.

„Obecně řečeno vítáme pohled zvenčí, kterým můžeme zlepšit naši práci. Nevidím v tom problém,“ říká ředitel krajského úřadu René Havlík.

Celý Liberecký kraj je specifický, chodí z něj totiž méně stížností. „Není to přitom jen tím, že je počtem obyvatel druhý nejmenší,“ říká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Loni úřad řešil 8 200 stížností, z Libereckého kraje jich bylo jen dvě stě. „Je ale pravda, že počet lidí, co se na nás obrací, narůstá. Letos je už jasné, že počet lidí bude vyšší než v loňském roce,“ zmínila veřejná ochránkyně práv.

Nejčastěji řeší podněty spojené s nepřiznanými dávkami nebo důchody či rodičovskými příspěvky. Úřad ombudsmana ale prošetřuje i případy špatného zacházení s lidmi v ústavech nebo domovech.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Další z rubriky

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

V Semilech tekla před 50 lety krev, družba skončila bitím demonstrantů

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Poturčenec horší Turka. Tak se dá nejlépe vystihnout večer družby se sovětskými okupanty v kině v Semilech, který před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz