Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Ocelové tyče změří propad půdy kolem dolu, někteří rozmístění bojkotovali

  17:23
Celkem 65 monitorovacích bodů rozmisťuje teď v okolí Uhelné u Hrádku nad Nisou státní podnik Diamo. Monitorovací síť má sledovat pokles terénu kvůli činnosti v polském dole Turów. Ne u všech vlastníků půdy se ale projekt setkal s pochopením.

Skoro čtyři kilometry bude měřit nová síť monitorovacích bodů, které mají zachytit případný pokles půdy kolem obcí Oldřichov na Hranicích, Hrádku nad Nisou a v osadě Uhelná.

Ty se nacházejí v těsném sousedství polského hnědouhelného dolu Turów, který se má dál rozšiřovat směrem k české hranici. Právě propady půdy jsou jednou z hrozeb, které důl obyvatelům na české straně hranice přináší.

Monitorovací body zachytí i ten nejmenší pohyb. Jde o speciální ocelové tyče, které jsou ukotvené v hloubce tří metrů, kde půda nezamrzá. Proti poškození je chrání betonová skruž.

„Body jsou napojené na státní nivelační síť, kde je zaznamenána nadmořská výška každého místa. Jednou za rok provedeme měření a zjistíme, zda nadmořská výška sedí nebo to kleslo. Poláci mají svoji vlastní monitorovací síť, do které bychom se měli také napojit, ale oni se k tomu staví dost liknavě až negativně. Z jejich pohledu jsou ty poklesy nepatrné,“ popsal Josef Štádler, náměstek ředitele státního podniku Diamo ze Stráže pod Ralskem. 

Bodů mělo být původně víc

Právě Diamo teď 65 měřicích bodů podél české hranice umisťuje a bude je také kontrolovat. Uložila mu to česká vláda na popud Libereckého kraje.

„Původně jsme počítali s tím, že měřicích bodů bude sto. Ale někteří vlastníci nám neumožnili vstup na své pozemky, nebo nám nedovolili, aby přes ty pozemky projela naše technika. Takže jsme museli nakonec zvolit trochu jiné rozmístění vrtů,“ uvedl zástupce ředitele podniku Diamo Stráž pod Ralskem Martin Klátil.

Předseda osadního výboru v Uhelné Roman Sedláček takový postoj soukromých vlastníků pozemků nechápe. „Můžeme se jen dohadovat, kdo tu má v okolí Uhelné jaké zájmy. Nechápu, komu mohou vadit na pozemku monitorovací body, jde o tak nepatrný zásah do terénu, že to je až nepochopitelné. Přitom ten pokles půdy tu reálně hrozí,“ podivuje se Sedláček.

Obavy mají už i Němci

Že nejde jen o plané obavy, potvrzuje i nová studie, kterou si nechala zpracovat radnice v Žitavě. Saské město totiž leží stejně jako Uhelná jen pár stovek metrů od začátku polského dolu.

A stejně jako obyvatelé Hrádecka a Frýdlantska na české straně mají obavy z dalšího rozšíření Turówa i v Žitavě. Problém je hlavně v poklesu hladiny spodních vod, jejichž výšku těžba v dole negativně ovlivňuje. Podle německé studie by během následujících 24 let měla hladina spodní vody v povodí Lužické Nisy klesnout o 20 metrů.

„Je třeba si uvědomit, že už teď tu kvůli Turówu došlo k poklesu spodních vod o sto metrů. Není vyloučeno, že se celý tok Lužické Nisy propadne. To samozřejmě znamená i škody na budovách, protože bude docházet k poklesu terénu. V blízkosti státní hranice by pokles půdy mohl do roku 2044 dosáhnout až 1,2 metru a v centru Žitavy 36 až 72 centimetrů,“ tvrdí autor studie, geolog Ralf Krupp. I kvůli tomu apeloval Liberecký kraj na rozmístění monitorovacích bodů podél české strany hranice.

„Monitorovací vrty výrazně pomohou řešit situaci a zesílit náš tlak na Polsko. To nám totiž dává najevo, že škody, které způsobuje důl Turów, nemáme podložené žádnými relevantními měřeními,“ sdělil hejtman Martin Půta.

Kromě poklesu půdy prosadil kraj i měření hladiny podzemní vody, prašnosti a hluku z dolu. Poláci chtějí Turów vytěžit do poslední tuny hnědého uhlí, což by mělo nastat v roce 2044.

Liberecký kraj nově i ve spolupráci s Žitavou ale usiluje o zastavení těžební činnosti.

  • Nejčtenější

Vandal poničil novou skleněnou fasádu muzea, statisíce zaplatí rodiče

Unikátní skleněná přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou neunikla vandalům. Hned tři dny po jejím...

Mrhání koeficientem, pád do třetí desítky. O poháry budou hrát brzy jen čtyři týmy

Nepovedený zápas Slavie v Evropské lize na hřišti Beer Ševy (1:3) vyslal do českého fotbalu ještě jednu výstrahu: kvůli...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Tahali jsme nohy, ale stálo to za to. Skvělý týmový výkon, chválil Nguyen

Byl libereckým hrdinou večera, několikrát zabránil už skoro jasnému gólu a jednou mu pomohla i tyč. Brankář Filip...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vadily jí zanedbané neozdobené hroby, z maminky se stala Hřbitovní bába

Premium Díru na trhu našla mladá maminka Hana Štefanová z vesnice Malý Rohozec u Turnova. Lidem se za úplatu stará o jejich...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Šéf liberecké opery skončil. Kvůli nakaženým pěvcům to nebylo, říká ředitelka

Martin Doubravský končí v čele opery Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Za odvoláním stálo podle ředitelky Jarmily Levko...

Exprimátor Korytář opouští politiku. Uvažoval jsem nad tím roky, říká

Patřil mezi nejvýraznější tváře liberecké politiky poslední dekády. Pasoval se do role bojovníka proti korupci, zároveň...

Šéf městské policie v Jablonci končí, strážníci ho viní z bossingu

Údajná šikana podřízených. Kvůli tomu musí opustit městskou policii v Jablonci její ředitel Roman Šípek. Místa se vzdá...

Cizinec s padělaným pasem unikal trestu, odhalila ho chybějící rouška

Chybějící rouška na autobusové zastávce se stala osudnou cizinci v Liberci. Lidé na něj zavolali policisty, kteří...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...