Chlapec jen sípal a byl dezorientovaný, popsal nehodu oceněný zachránce

  16:05aktualizováno  16:05
Když se letos v zimě vracel Julius Jano z pracovního pohovoru, stal se svědkem vážné dopravní nehody. Havarované auto narazilo do stromu a zůstalo na střeše. Viník ujel. Čtyřicetiletý Jano vyprostil řidiče i jeho těžce zraněného syna a do příjezdu sanitky se o ně staral. Nyní za to převzal ocenění Gentleman silnic.

Oceněný Julius Jano (v bílém tričku) vedle ředitele krajské policie Vladislava Husáka. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Nehoda, jež se stala 20. února na silnici mezi Frýdlantem a Hajništěm, vypadala hrůzostrašně. Řidič modré škodovky předjížděl kolonu, když jej vytlačil jiný vůz, jehož řidič se právě rozhodl také předjíždět. Škodovka pak ve smyku vyjela z vozovky, několikrát se převrátila přes střechu a narazila do stromu. Jano ani na sekundu neváhal a přispěchal na pomoc.

Fotogalerie

„V autě bylo ticho. Měl jsem strach, že jsou v autě mrtví. Ten adrenalin tam byl velký. Vnímal jsem to ale tak, že je potřeba pomoci. Proto jsem vyrval dveře a začal jsem ty lidi dostávat ven,“ popsal Julius Jano chvíle těsně po nehodě.

„Řidič se už zorientoval, jeho syn ale na tom byl hodně špatně. Krátce před tím byl v bezvědomí, jak mi řekl otec. Jen sípal, skučel a byl dezorientovaný. Bylo vidět, že je ve velkém šoku. Začal jsem proto na něj mluvit, jestli ví, kde je, co se stalo. Nakonec začal komunikovat a zklidnil se. Předal jsem ho pak záchranářům,“ uvedl Jano, jenž pracuje v nízkoprahovém centru ve Frýdlantu.

Julius Jano se v pondělí stal 189. člověkem, který od České pojišťovny ocenění Gentleman silnic převzal. Pojišťovna na projektu spolupracuje s Policií České republiky.

„Chceme ukázat ostatním řidičům, jak by se měli v podobných situacích zachovat. Při nehodě často závisí lidský život právě na tom, zda se najde někdo, kdo není lhostejný, zastaví a pomůže,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Určitě má smysl upozorňovat na tyto případy dobré praxe. Bohužel je dnes spíš trendem odjíždět z místa nehod,“ uvedl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Viníka nehody policisté vypátrali i díky pomoci veřejnosti měsíc po nehodě. Devětašedesátiletý cizinec, který s černou Škodou Superb vjel předjíždějící modré škodovce do jízdní dráhy, čelí obvinění z přečinů neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí mu až pět let vězení.

Autor:

Nejčtenější

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Policista, který zbil sběrače konopí, podle soudu nespáchal trestný čin

Záběr zásahu z policejní kamery

Okresní soud v České Lípě dnes rozhodl v případu policisty, který teleskopickým obuškem zbil sběrače technického...

Krávy měly výkaly až po kolena, týráním zvířat se zabývá policie

Měsíc po oznámení je stav zvířat v kravíně ve Svoru uspokojivý.

Po kolena ve vlastních výkalech musela žít více než stovka krav v zemědělském družstvu ve Svoru u Nového Boru. Bez...

Rušná ulice v Liberci je opět rozkopaná a zavřená, řidiči se zlobí

Frekventovaná Londýnská ulice v Liberci je kvůli opravám opět zavřená....

Podruhé za tři roky je na pět měsíců rozkopaná a uzavřená Londýnská ulice v Liberci, kudy vede rušná silnice I/13. Do...

Další z rubriky

Otravy krve v Nemocnici Frýdlant policie odložila, nestal se trestný čin

Devět lidí má po operaci ve Frýdlantě otravu krve.

Kauza z frýdlantské nemocnice, kde loni v listopadu dostalo devět pacientů otravu krve, nemá jasného viníka. Policisté...

„Fügnerka“ byla symbol vítězství, říká architekt Kotas. Mrzí ho její stav

Patriku Kotasovi je líto, jak terminál chátrá. A mrzí jej, že oproti původní...

Někteří ji nesnášejí, jiným se líbí. Ať je to jak chce, červená konstrukce terminálu MHD ve Fügnerově ulici dnes už...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz