Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Liberecký kraj se hádá s univerzitou o vizi Ralska, nezaplatil studii

  10:59
Hořkou dohru má původně nadějná spolupráce Libereckého kraje a Technické univerzity v Liberci. Mezi oběma institucemi plane spor o obsáhlou studii, která řeší budoucí využití bývalého vojenského prostoru Ralska. Kraj ji dodnes nezaplatil. Zvažuje dokonce odstoupení od smlouvy.

Studie Technické univerzity v Liberci se zabývala i možným dalším využitím letiště v Ralsku. To je v současné době oblíbené například mezi bruslaři nebo cyklisty. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Vedení kraje zadalo univerzitě vypracování urbanistické studie, která měla definovat možnosti rozvoje bývalého vojenského prostoru. Měla sloužit jako jeden z podkladů pro výslednou studii znovuobnovy Ralska. 

Kromě pracovníků univerzity se na vypracování materiálu podílela celá řada odborníků z externích firem a institucí. Například na dopravní stavby. Výsledná studie budoucího rozvoje má přes 300 stran. 

Dnes ale kraj tvrdí, že univerzita dodala studii pozdě a že neobsahuje všechny potřebné informace. 

„S touto otázkou trochu předbíháte. Ještě to není schválené. Pravdou ale je, že uvažujeme o odstoupení od smlouvy. U studie nějak nedošlo k naplnění toho, co jsme požadovali. Jinak si práce Technické univerzity v Liberci vážím. Je to dlouhodobý partner kraje, a s její jinou činností budeme v budoucnu počítat,“ řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

„Opožděné dodání studie je jedním z důvodů. Nedošlo ale také k naplnění všech bodů. Naše odbory krajského úřadu měly ke studii námitky, chtěly některé věci upřesnit, vyprecizovat. To se nestalo. Domluvili jsme se proto, že asi není v silách univerzity všem požadavkům odborů dostát a vyhovět jim. Proto to řešíme tímto způsobem,“ dodala Volfová. 

Jenže univerzita namítá, že původní zadání bylo jiné. Šlo jen o ideovou vizi. Teprve na základě univerzitní studie měla vzniknout podrobnější.

„Namísto toho někteří pracovníci krajského úřadu nyní najednou požadují dopracování této vize do formátu studie proveditelnosti. To však ale nebylo v původním zadání,“ reagoval za univerzitu děkan fakulty umění a architektury Osamu Okamura. 

Dodání zdrželo mapování letiště

Spor je dnes i o to, co měla studie přinést. „Základní teze studie nikdo nikdy nezpochybnil. Byli jsme ale honění za to, jestli má být tento text v analytické nebo návrhové části. Podle mě šlo o banality. Navíc jsme za dobu, co jsme měli od kraje připomínky, nedostali jediný souhrnný materiál. Jednotlivé odbory měly mezi sebou rozpory a rozcházely se ve svých požadavcích,“ tvrdí prorektor a vedoucí katedry urbanismu na fakultě architektury Radek Suchánek. 

Studie Technické univerzity v Liberci se zabývala i možným dalším využitím...

Studie Technické univerzity v Liberci se zabývala i možným dalším využitím letiště v Ralsku. To je v současnosti oblíbené například mezi bruslaři.

Podle něj univerzita studii dodala s měsíčním zpožděním loni na konci listopadu. „Vzniklo to tím, že jsme nechali proměřovat letiště pomocí 3D skenerů. Potřebovali jsme zjistit, jestli je možné letiště využít jako mezinárodní. Přišli jsme na to, že to bez kácení asi dvou set hektarů dříve náletů, dnes vzrostlého lesa v území CHKO, není možné. Zjistili jsme to nicméně tři týdny před datem odevzdání. Proto jsme nakonec rozpracovali variantu polygonu. Nicméně nás to zdrželo. S prodloužením termínu kraj nesouhlasil,“ poznamenal prorektor Suchánek. 

Rozpor je dnes i v tom, jestli univerzita studii předala. Prorektor tvrdí, že se tak stalo při velké prezentaci 29. listopadu v Davídkově ve středních Čechách. Tehdy podle Suchánka také kraj předal hejtmanovi vytištěnou verzi studie. Na finanční vyrovnání ale univerzita dodnes čeká. Cena studie bez DPH je zhruba 800 tisíc korun. Odborníci na ní pracovali od loňského června. 

„Jsme přesvědčeni o tom, že jsme svoji práci odvedli a že na zaplacení studie máme nárok. Myslím, že tento spor není šťastný z pohledu budoucnosti celého území. To, co studie nabízí, se týká nejen Ralska, ale i Mimoňska a Českolipska,“ poznamenal architekt Suchánek. Kraj patrně bude hledat nového zpracovatele studie pomocí výběrového řízení. 

Kraj pokračuje v demolicích

Kraj dál pracuje na revitalizaci celého území a bourání starých a nebezpečných budov na území bývalého vojenského prostoru Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních. 

„V demolicích a čištění prostoru pokračujeme. Letos jich tam budeme dělat deset,“ poznamenala náměstkyně Volfová. 

Od roku 2016, kdy s demolicemi v Ralsku kraj začal, už nechal srovnat se zemí 26 objektů. Zaplatil za to přes 12 milionů korun.

Demolice začaly před čtyřmi lety zbouráním nedostavěného kulturního domu. K zemi šly třeba také bývalý generální štáb, ubikace či kotelna. Vyčištěné plochy nechává kraj osít trávou nebo zalesnit. Na další demolice chce kraj žádat o dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Řidiči marně vysvětlovali seniorovi, že jede v protisměru

Téměř čtyři kilometry v protisměru ujel v létě senior po rychlostní silnici mezi Libercem a Turnovem. Jiní řidiči mu...

Špatně zabrzděný terénní vůz se rozjel po sjezdovce, zastavil o sněžné dělo

Po sjezdovce skiareálu na Ještědu se v úterý dopoledne pohyboval terénní vůz bez řidiče. Auto se z kopce rozjelo poté,...

Sběr bodů v pohárech trvá, české kluby snižují manko na klíčovou pozici

České fotbalové kluby v evropských pohárech sbírají body do koeficientu, čímž snižují ztrátu na klíčovou pozici v...

Jak Rada burcoval: Dusil jsem to v sobě deset dní a pak se to ze mě vysypalo

Pro jabloneckého trenéra Petra Radu byla výhra 3:1 v Podještědském derby na hřišti Liberce obzvlášť sladká. Jablonec U...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Můj táta a zlatý hattrick. Syn legendy o nepraných košilích i Haškově dresu v koši

Premium Jako kluk se večer převaloval v posteli a nemohl usnout. Přijel strejda Ivan, s nímž se táta Josef tak rád hádal o...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Virus vyžene věřící na mráz, půlnoční mše by se mohly konat venku

Mnozí si bez ní sváteční chvíle neumí ani představit. Půlnoční mše neodmyslitelně patří do vánočního programu mnoha...

Jablonec řeší MHD. Má přitom vlastní podnik, do kterého pumpuje statisíce

Na společnost Jablonecká dopravní se snáší kritika. „K čemu vlastně je Jablonci jeho vlastní dopravní podnik?“ ptá se...

OBRAZEM: Inverze vykouzlila mořské vlny pod Ještědem

Pohled jako na mořské vlny se v pátek ráno naskytl každému, kdo vystoupal na vrcholek Ještědu. Údolí přiškrtila...

Vlčici, kterou u silnice našli houbaři, nesrazilo auto. Někdo ji zastřelil

Vlčici, jejíž tělo našlo houbaři 8. listopadu mezi Dubou a Ždírcem na Českolipsku, má na svědomí neznámý střelec. V...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ (23-28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...