Liberecký kraj se hádá s univerzitou o vizi Ralska, nezaplatil studii

  10:59aktualizováno  10:59
Hořkou dohru má původně nadějná spolupráce Libereckého kraje a Technické univerzity v Liberci. Mezi oběma institucemi plane spor o obsáhlou studii, která řeší budoucí využití bývalého vojenského prostoru Ralska. Kraj ji dodnes nezaplatil. Zvažuje dokonce odstoupení od smlouvy.

Studie Technické univerzity v Liberci se zabývala i možným dalším využitím letiště v Ralsku. To je v současné době oblíbené například mezi bruslaři nebo cyklisty. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Vedení kraje zadalo univerzitě vypracování urbanistické studie, která měla definovat možnosti rozvoje bývalého vojenského prostoru. Měla sloužit jako jeden z podkladů pro výslednou studii znovuobnovy Ralska. 

Kromě pracovníků univerzity se na vypracování materiálu podílela celá řada odborníků z externích firem a institucí. Například na dopravní stavby. Výsledná studie budoucího rozvoje má přes 300 stran. 

Dnes ale kraj tvrdí, že univerzita dodala studii pozdě a že neobsahuje všechny potřebné informace. 

„S touto otázkou trochu předbíháte. Ještě to není schválené. Pravdou ale je, že uvažujeme o odstoupení od smlouvy. U studie nějak nedošlo k naplnění toho, co jsme požadovali. Jinak si práce Technické univerzity v Liberci vážím. Je to dlouhodobý partner kraje, a s její jinou činností budeme v budoucnu počítat,“ řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

„Opožděné dodání studie je jedním z důvodů. Nedošlo ale také k naplnění všech bodů. Naše odbory krajského úřadu měly ke studii námitky, chtěly některé věci upřesnit, vyprecizovat. To se nestalo. Domluvili jsme se proto, že asi není v silách univerzity všem požadavkům odborů dostát a vyhovět jim. Proto to řešíme tímto způsobem,“ dodala Volfová. 

Jenže univerzita namítá, že původní zadání bylo jiné. Šlo jen o ideovou vizi. Teprve na základě univerzitní studie měla vzniknout podrobnější.

„Namísto toho někteří pracovníci krajského úřadu nyní najednou požadují dopracování této vize do formátu studie proveditelnosti. To však ale nebylo v původním zadání,“ reagoval za univerzitu děkan fakulty umění a architektury Osamu Okamura. 

Dodání zdrželo mapování letiště

Spor je dnes i o to, co měla studie přinést. „Základní teze studie nikdo nikdy nezpochybnil. Byli jsme ale honění za to, jestli má být tento text v analytické nebo návrhové části. Podle mě šlo o banality. Navíc jsme za dobu, co jsme měli od kraje připomínky, nedostali jediný souhrnný materiál. Jednotlivé odbory měly mezi sebou rozpory a rozcházely se ve svých požadavcích,“ tvrdí prorektor a vedoucí katedry urbanismu na fakultě architektury Radek Suchánek. 

Studie Technické univerzity v Liberci se zabývala i možným dalším využitím...

Studie Technické univerzity v Liberci se zabývala i možným dalším využitím letiště v Ralsku. To je v současnosti oblíbené například mezi bruslaři.

Podle něj univerzita studii dodala s měsíčním zpožděním loni na konci listopadu. „Vzniklo to tím, že jsme nechali proměřovat letiště pomocí 3D skenerů. Potřebovali jsme zjistit, jestli je možné letiště využít jako mezinárodní. Přišli jsme na to, že to bez kácení asi dvou set hektarů dříve náletů, dnes vzrostlého lesa v území CHKO, není možné. Zjistili jsme to nicméně tři týdny před datem odevzdání. Proto jsme nakonec rozpracovali variantu polygonu. Nicméně nás to zdrželo. S prodloužením termínu kraj nesouhlasil,“ poznamenal prorektor Suchánek. 

Rozpor je dnes i v tom, jestli univerzita studii předala. Prorektor tvrdí, že se tak stalo při velké prezentaci 29. listopadu v Davídkově ve středních Čechách. Tehdy podle Suchánka také kraj předal hejtmanovi vytištěnou verzi studie. Na finanční vyrovnání ale univerzita dodnes čeká. Cena studie bez DPH je zhruba 800 tisíc korun. Odborníci na ní pracovali od loňského června. 

„Jsme přesvědčeni o tom, že jsme svoji práci odvedli a že na zaplacení studie máme nárok. Myslím, že tento spor není šťastný z pohledu budoucnosti celého území. To, co studie nabízí, se týká nejen Ralska, ale i Mimoňska a Českolipska,“ poznamenal architekt Suchánek. Kraj patrně bude hledat nového zpracovatele studie pomocí výběrového řízení. 

Kraj pokračuje v demolicích

Kraj dál pracuje na revitalizaci celého území a bourání starých a nebezpečných budov na území bývalého vojenského prostoru Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních. 

„V demolicích a čištění prostoru pokračujeme. Letos jich tam budeme dělat deset,“ poznamenala náměstkyně Volfová. 

Od roku 2016, kdy s demolicemi v Ralsku kraj začal, už nechal srovnat se zemí 26 objektů. Zaplatil za to přes 12 milionů korun.

Demolice začaly před čtyřmi lety zbouráním nedostavěného kulturního domu. K zemi šly třeba také bývalý generální štáb, ubikace či kotelna. Vyčištěné plochy nechává kraj osít trávou nebo zalesnit. Na další demolice chce kraj žádat o dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj.

Autor:

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Další z rubriky

Primátor Kroupa končí v čele Jablonce, nahradí ho Čeřovský

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Jablonečtí zastupitelé odvolali primátora Milana Kroupu. Hlasovali tajně, pro jeho odchod bylo 18 z 29 přítomných...

Fasádu libereckého Uranu rozehrají světla a stíny, má důstojně stárnout

Návrh podoby Uranu od studia Re architekti

Nová tvář budovy libereckého Uranu se ponoří do hry světla a stínu. Dovolí jí to materiál, který nahradí současnou...

Lidem praskají domy, policie hlídala debatu o dolu jako rizikový zápas

Proti rozšiřování dolu v Turówě přijeli před radnici v Bogatyni protestovat...

Všude policejní vozy a spousta policistů v uniformách i v civilu. Před budovou kulturního domu v polské Bogatyni to ve...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz