Haly a bazén v kraji potřebují opravy, olympiáda mladých je nespasí

  6:12aktualizováno  6:12
Příprava letních olympijských her mládeže odhalila jednu slabinu. Liberec, Jablonec a Bedřichov, kde se největší sportovní akce roku 2019 v Česku na konci června uskuteční, nemají podle organizátorů dostatek kvalitních hal a tělocvičen. A přibližně 36 milionů korun v rozpočtu akce do rekonstrukce sportovišť nepřiteče.
Nevyhovující je například i liberecký bazén.

Nevyhovující je například i liberecký bazén. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 „V tuto chvíli není možné z rozpočtu her podpořit renovace nějakých sportovišť a využijeme bohužel ta stará,“ řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Již dříve uvedl, že celá řada tělocvičen svými rozměry, vybavením ani zázemím nevyhovuje současným požadavkům. 

Příkladem může být liberecký bazén, který pohostí plavecké disciplíny. Ten nutně potřebuje generální opravu.

„Bazén musí projít opravou, ale stoprocentně to nestihneme před olympiádou,“ sdělil liberecký radní Lukáš Pohanka. 

Ne všechny tělocvičny splňují podmínky

Účastníci olympiády budou kromě zmíněného bazénu využívat například liberecký Sport Park, areál ve Vesci nebo okolí Lesního koupaliště. V Jablonci využijí atletický areál na Střelnici či místní fotbalový stadion. Bedřichov zase zapůjčí trať pro klání horských kol. 

„Nebýt v Liberci Sport Parku, tak by asi nebylo kde olympiádu organizovat. Všechny ostatní tělocvičny jsou tak trochu náhradní a ne všechny splňují parametry a podmínky. Chybí tu například hala pro míčové sporty, jako je florbal. Z rozpočtu, jaký máme na olympijské hry k dispozici, se však hala postavit nedá,“ doplnil hejtman Martin Půta.

Tulpa dodal, že existují i záložní varianty sportovišť. „Hala je třeba v Turnově, Tanvaldu nebo v České Lípě, ale přesun sportovců do vzdálenějších míst by mohl způsobit problém v dopravě. Proto jsme zvolili variantu tří sousedních měst a obcí. Je to logisticky jednodušší,“ podotkl náměstek. 

Sportovci se zabydlí i na kolejích

Kraj teď také řeší, kde se bude masa dětí a jejich doprovod stravovat a kde budou bydlet. Půta naznačil, že kraj zřejmě osloví koleje liberecké Technické univerzity.

„Využijeme také kapacit našich domovů mládeže, na něco ale použijeme komerční služby, tam bude ubytována asi čtvrtina výprav,“ doplnil Tulpa.

Kraj chce také jednat s libereckým dopravním podnikem, aby zajistil dopravu pro sportovce zdarma. „Zřejmě by se šlo cestou navýšení počtu autobusů, běžné cestující by to nemělo omezit,“ upozornil Tulpa. 

Celkový rozpočet akce ještě není upřesněn. Budou o něm rozhodovat krajští zastupitelé na svém únorovém zasedání. Pořadatelé však hovoří asi o 36 milionech korun. Z toho Liberecký kraj zaplatí zhruba 15 milionů, šesti miliony korun přispěje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, devět milionů pošle Český olympijský výbor, něco přidá Liberec s Jabloncem a část pokryjí účastnické poplatky. 

Síly změří i sluchově postižení

Svou účast na hrách potvrdilo všech čtrnáct krajů, které vyšlou celkem 4 133 reprezentantů. Souběžně s letní olympiádou se budou konat v Liberci Celostátní sportovní hry sluchově postižených žáků, kterých se zúčastní 280 sportovců ze základních škol pro takto hendikepované. Pro basketbal sluchově postižených bude k dispozici sportovní hala Základní školy Liberec Dobiášova.

Kromě tradičních sportů jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, budou mít účastníci možnost soutěžit také v letním biatlonu nebo v umělecké disciplíně – street artu.

Slavnostní zahájení obou akcí se uskuteční 23. června v liberecké Home Credit Areně.

„Jsem přesvědčen, že se mezi dětskými olympioniky najdou určitě budoucí účastníci dospělé olympiády. Příkladem může být Ester Ledecká, která svůj úspěch z dětské olympiády zopakovala na té velké,“ okomentoval předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

VIDEO: Protijedoucí vůz policie v Liberci zaskočil řidičku v jednosměrce

Policejní vůz vyjel z protisměru v Šumavské ulici

Policejní auto jedoucí jednosměrkou v protisměru překvapilo řidičku v Liberci. Služební vůz neměl zapnutou houkačku ani...

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Další z rubriky

Roky tu už oči neléčí, Liberec teď dostal nabídku koupit bývalou kliniku

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Liberec dostal nabídku odkoupit zpět objekt bývalé oční léčebny v Machníně. Z kdysi honosné vily jsou dnes ale ruiny a...

Motoristy v Turnově čekají objížďky, začne oprava silnice do Přepeř

Oprava silnice.

Dva roky práce, více než 200 milionů korun, dopravní omezení a úmorné objížďky. Prvního dubna začne rekonstrukce...

Část stromů v lese má ohořelou kůru, řádit mohl kulový blesk i vandal

Borovice mají spálenou kůru jen na svém kmeni, u kořenů nejsou známky po ohni.

Řádil na Českolipsku kulový blesk? Tato otázka nedá spát lidem, kteří objevili podivně sežehnutý kus lesa na ploše asi...

Najdete na iDNES.cz