Haly a bazén v kraji potřebují opravy, olympiáda mladých je nespasí

  6:12aktualizováno  6:12
Příprava letních olympijských her mládeže odhalila jednu slabinu. Liberec, Jablonec a Bedřichov, kde se největší sportovní akce roku 2019 v Česku na konci června uskuteční, nemají podle organizátorů dostatek kvalitních hal a tělocvičen. A přibližně 36 milionů korun v rozpočtu akce do rekonstrukce sportovišť nepřiteče.
Nevyhovující je například i liberecký bazén.

Nevyhovující je například i liberecký bazén. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 „V tuto chvíli není možné z rozpočtu her podpořit renovace nějakých sportovišť a využijeme bohužel ta stará,“ řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Již dříve uvedl, že celá řada tělocvičen svými rozměry, vybavením ani zázemím nevyhovuje současným požadavkům. 

Příkladem může být liberecký bazén, který pohostí plavecké disciplíny. Ten nutně potřebuje generální opravu.

„Bazén musí projít opravou, ale stoprocentně to nestihneme před olympiádou,“ sdělil liberecký radní Lukáš Pohanka. 

Ne všechny tělocvičny splňují podmínky

Účastníci olympiády budou kromě zmíněného bazénu využívat například liberecký Sport Park, areál ve Vesci nebo okolí Lesního koupaliště. V Jablonci využijí atletický areál na Střelnici či místní fotbalový stadion. Bedřichov zase zapůjčí trať pro klání horských kol. 

„Nebýt v Liberci Sport Parku, tak by asi nebylo kde olympiádu organizovat. Všechny ostatní tělocvičny jsou tak trochu náhradní a ne všechny splňují parametry a podmínky. Chybí tu například hala pro míčové sporty, jako je florbal. Z rozpočtu, jaký máme na olympijské hry k dispozici, se však hala postavit nedá,“ doplnil hejtman Martin Půta.

Tulpa dodal, že existují i záložní varianty sportovišť. „Hala je třeba v Turnově, Tanvaldu nebo v České Lípě, ale přesun sportovců do vzdálenějších míst by mohl způsobit problém v dopravě. Proto jsme zvolili variantu tří sousedních měst a obcí. Je to logisticky jednodušší,“ podotkl náměstek. 

Sportovci se zabydlí i na kolejích

Kraj teď také řeší, kde se bude masa dětí a jejich doprovod stravovat a kde budou bydlet. Půta naznačil, že kraj zřejmě osloví koleje liberecké Technické univerzity.

„Využijeme také kapacit našich domovů mládeže, na něco ale použijeme komerční služby, tam bude ubytována asi čtvrtina výprav,“ doplnil Tulpa.

Kraj chce také jednat s libereckým dopravním podnikem, aby zajistil dopravu pro sportovce zdarma. „Zřejmě by se šlo cestou navýšení počtu autobusů, běžné cestující by to nemělo omezit,“ upozornil Tulpa. 

Celkový rozpočet akce ještě není upřesněn. Budou o něm rozhodovat krajští zastupitelé na svém únorovém zasedání. Pořadatelé však hovoří asi o 36 milionech korun. Z toho Liberecký kraj zaplatí zhruba 15 milionů, šesti miliony korun přispěje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, devět milionů pošle Český olympijský výbor, něco přidá Liberec s Jabloncem a část pokryjí účastnické poplatky. 

Síly změří i sluchově postižení

Svou účast na hrách potvrdilo všech čtrnáct krajů, které vyšlou celkem 4 133 reprezentantů. Souběžně s letní olympiádou se budou konat v Liberci Celostátní sportovní hry sluchově postižených žáků, kterých se zúčastní 280 sportovců ze základních škol pro takto hendikepované. Pro basketbal sluchově postižených bude k dispozici sportovní hala Základní školy Liberec Dobiášova.

Kromě tradičních sportů jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, budou mít účastníci možnost soutěžit také v letním biatlonu nebo v umělecké disciplíně – street artu.

Slavnostní zahájení obou akcí se uskuteční 23. června v liberecké Home Credit Areně.

„Jsem přesvědčen, že se mezi dětskými olympioniky najdou určitě budoucí účastníci dospělé olympiády. Příkladem může být Ester Ledecká, která svůj úspěch z dětské olympiády zopakovala na té velké,“ okomentoval předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Autor:

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Další z rubriky

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Albrecht z Valdštejna na kraji Frýdlantu opět porazil Švédy

V sobotu proběhla ve Frýdlantu při příležitosti valdštejnských slavností...

Stovky lidí nestály v sobotu odpoledne na louce na okraji Frýdlantu a ani se nepsala léta páně 2019. Na více než hodinu...

Najdete na iDNES.cz