Haly a bazén v kraji potřebují opravy, olympiáda mladých je nespasí

  6:12aktualizováno  6:12
Příprava letních olympijských her mládeže odhalila jednu slabinu. Liberec, Jablonec a Bedřichov, kde se největší sportovní akce roku 2019 v Česku na konci června uskuteční, nemají podle organizátorů dostatek kvalitních hal a tělocvičen. A přibližně 36 milionů korun v rozpočtu akce do rekonstrukce sportovišť nepřiteče.
Nevyhovující je například i liberecký bazén.

Nevyhovující je například i liberecký bazén. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

 „V tuto chvíli není možné z rozpočtu her podpořit renovace nějakých sportovišť a využijeme bohužel ta stará,“ řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Již dříve uvedl, že celá řada tělocvičen svými rozměry, vybavením ani zázemím nevyhovuje současným požadavkům. 

Příkladem může být liberecký bazén, který pohostí plavecké disciplíny. Ten nutně potřebuje generální opravu.

„Bazén musí projít opravou, ale stoprocentně to nestihneme před olympiádou,“ sdělil liberecký radní Lukáš Pohanka. 

Ne všechny tělocvičny splňují podmínky

Účastníci olympiády budou kromě zmíněného bazénu využívat například liberecký Sport Park, areál ve Vesci nebo okolí Lesního koupaliště. V Jablonci využijí atletický areál na Střelnici či místní fotbalový stadion. Bedřichov zase zapůjčí trať pro klání horských kol. 

„Nebýt v Liberci Sport Parku, tak by asi nebylo kde olympiádu organizovat. Všechny ostatní tělocvičny jsou tak trochu náhradní a ne všechny splňují parametry a podmínky. Chybí tu například hala pro míčové sporty, jako je florbal. Z rozpočtu, jaký máme na olympijské hry k dispozici, se však hala postavit nedá,“ doplnil hejtman Martin Půta.

Tulpa dodal, že existují i záložní varianty sportovišť. „Hala je třeba v Turnově, Tanvaldu nebo v České Lípě, ale přesun sportovců do vzdálenějších míst by mohl způsobit problém v dopravě. Proto jsme zvolili variantu tří sousedních měst a obcí. Je to logisticky jednodušší,“ podotkl náměstek. 

Sportovci se zabydlí i na kolejích

Kraj teď také řeší, kde se bude masa dětí a jejich doprovod stravovat a kde budou bydlet. Půta naznačil, že kraj zřejmě osloví koleje liberecké Technické univerzity.

„Využijeme také kapacit našich domovů mládeže, na něco ale použijeme komerční služby, tam bude ubytována asi čtvrtina výprav,“ doplnil Tulpa.

Kraj chce také jednat s libereckým dopravním podnikem, aby zajistil dopravu pro sportovce zdarma. „Zřejmě by se šlo cestou navýšení počtu autobusů, běžné cestující by to nemělo omezit,“ upozornil Tulpa. 

Celkový rozpočet akce ještě není upřesněn. Budou o něm rozhodovat krajští zastupitelé na svém únorovém zasedání. Pořadatelé však hovoří asi o 36 milionech korun. Z toho Liberecký kraj zaplatí zhruba 15 milionů, šesti miliony korun přispěje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, devět milionů pošle Český olympijský výbor, něco přidá Liberec s Jabloncem a část pokryjí účastnické poplatky. 

Síly změří i sluchově postižení

Svou účast na hrách potvrdilo všech čtrnáct krajů, které vyšlou celkem 4 133 reprezentantů. Souběžně s letní olympiádou se budou konat v Liberci Celostátní sportovní hry sluchově postižených žáků, kterých se zúčastní 280 sportovců ze základních škol pro takto hendikepované. Pro basketbal sluchově postižených bude k dispozici sportovní hala Základní školy Liberec Dobiášova.

Kromě tradičních sportů jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, budou mít účastníci možnost soutěžit také v letním biatlonu nebo v umělecké disciplíně – street artu.

Slavnostní zahájení obou akcí se uskuteční 23. června v liberecké Home Credit Areně.

„Jsem přesvědčen, že se mezi dětskými olympioniky najdou určitě budoucí účastníci dospělé olympiády. Příkladem může být Ester Ledecká, která svůj úspěch z dětské olympiády zopakovala na té velké,“ okomentoval předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Autor:

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Další z rubriky

Překážíte popelářům. Samolepky v Liberci varují před odtažením auta

Samolepky mají varovat řidiče před odtažením vozu

Výstražné nálepky budou nacházet na svých vozech řidiči špatně zaparkovaných aut v Liberci. Opatření se týká vozidel,...

Dopravní podnik ve svěráku. Nejsme z nejhoršího venku, říká jeho šéf

Šéf DPMLJ Michal Zděnek je ve svízelné situaci. Stále neví, jestli je ze strany...

Šéf Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zděnek líčí dramatická jednání o tom, kdo bude od února...

Školy učí děti hospodařit, žáci si berou půjčky a zakládají firmy

Ilustrační snímek

Čím dál více základních škol v Libereckém kraji se zapojuje do projektů, které děti učí finanční gramotnosti. Odborníci...

Najdete na iDNES.cz