Hokejistům teče na led, Svijanská aréna čeká na opravu

  16:29aktualizováno  16:29
Střecha bruslařské Svijanské arény v Liberci je v havarijním stavu, letitý stadion chátrá. Město proto plánuje kompletní opravu, která se může vyšplhat až na 150 milionů korun.

V aréně jsou dvě ledové plochy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stavba je součástí rozlehlého Sport Parku Liberec a patří statutárnímu městu Liberci. Svijanské aréně je už přes padesát let a především do ní masivně zatéká. 

„Dovnitř teče voda, kape na led a kvůli tomu na něm vznikají boule. Je to zásadní problém, který se musí začít řešit,“ řekl Jiří Němeček, náměstek primátora pro strategický rozvoj, dotace a majetkovou správu. Prosakující voda také ohrožuje elektroinstalaci a teče i do šaten. 

Některé opravy hale uškodily

Svijanská aréna už v minulosti prošla několika opravami, některé jí ale spíš uškodily, než prospěly. Samotná střecha stadionu má za sebou jen několik dílčích oprav, naposledy ji dělníci renovovali před čtyřmi lety. Obnovou tehdy prošly nosné betonové prvky. Problém se zatékáním vody to ale nevyřešilo. 

Svijanské aréně je už přes padesát let

Svijanské aréně je už přes padesát let

„Bez nejnutnější rekonstrukce nosných pilířů by byla dnes Svijanská už zavřena statikem,“ zmínil jednatel Sport parku Liberec Lukáš Přinda. 

„Svijanská aréna je už na hraně své životnosti, a to se netýká jen střechy. Z roku 1967 jsou veškeré stavební části, kromě ledových ploch, rozvody, kanalizace i vzduchotechnika, která se ani nedá nazvat vzduchotechnikou,“ doplnil Přinda.

Zchátralé je také vnitřní vybavení. Rozvody jsou původní a provozovatelé se často potýkají s prasklým potrubím. Nevyhovující jsou i šatny.

„Nechceme už žádnou provizorní opravu, ale plánujeme kompletní rekonstrukci. Zahrnula by nejen střechu, ale i vnitřní části arény. Celková částka se může pohybovat kolem 150 milionů korun,“ odhaduje Zbyněk Karban, náměstek primátora pro ekonomiku. Oprava by podle něj mohla začít za tři roky. 

Náměstek Karban uvedl, že město by si větší část peněz naspořilo, na zbytek by si vzalo úvěr. „Oprava by pravděpodobně běžela v etapách,“ domnívá se Karban. 

Halu využívají až patnáct hodin denně

V hale slouží dvě ledové plochy. Hokejisté, krasobruslaři a rekreační bruslaři se na nich pohybují tři čtvrtě roku sedm dní v týdnu. Svijanskou arénu využívají až patnáct hodin denně.

V hale se hrají mládežnické hokejové zápasy a turnaje. Svijanská aréna poskytuje zázemí především žákovským a juniorským týmům Bílých Tygrů. Plochy s umělým povrchem slouží také pro míčové a jiné sporty.

Prosakující voda mimo jiné znemožňuje to, aby se bruslařské plochy využívaly v létě například pro tréninky a zápasy florbalu nebo in-line bruslení. 

Provozovatel totiž nedokáže zaručit, že na ploše nebude mokro. „Halu opravdu nelze využívat v letním období, kdy naprosto nekontrolovaně teče na plochu,“ zmínil Lukáš Přinda.

Radnice před několika lety chtěla halu kompletně modernizovat z evropských peněz. Chyběly jí ale desítky milionů na spoluúčast.

Autor:

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

Školy si nepřipouštějí šikanu, budou proti ní bojovat herci i youtubeři

Ilustrační snímek

Liberecká radnice chce zamezit šikaně na základních školách. Pro učitele chystá školení, zapojit chce i známé...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz