Hokejistům teče na led, Svijanská aréna čeká na opravu

  16:29aktualizováno  16:29
Střecha bruslařské Svijanské arény v Liberci je v havarijním stavu, letitý stadion chátrá. Město proto plánuje kompletní opravu, která se může vyšplhat až na 150 milionů korun.

V aréně jsou dvě ledové plochy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stavba je součástí rozlehlého Sport Parku Liberec a patří statutárnímu městu Liberci. Svijanské aréně je už přes padesát let a především do ní masivně zatéká. 

„Dovnitř teče voda, kape na led a kvůli tomu na něm vznikají boule. Je to zásadní problém, který se musí začít řešit,“ řekl Jiří Němeček, náměstek primátora pro strategický rozvoj, dotace a majetkovou správu. Prosakující voda také ohrožuje elektroinstalaci a teče i do šaten. 

Některé opravy hale uškodily

Svijanská aréna už v minulosti prošla několika opravami, některé jí ale spíš uškodily, než prospěly. Samotná střecha stadionu má za sebou jen několik dílčích oprav, naposledy ji dělníci renovovali před čtyřmi lety. Obnovou tehdy prošly nosné betonové prvky. Problém se zatékáním vody to ale nevyřešilo. 

Svijanské aréně je už přes padesát let

Svijanské aréně je už přes padesát let

„Bez nejnutnější rekonstrukce nosných pilířů by byla dnes Svijanská už zavřena statikem,“ zmínil jednatel Sport parku Liberec Lukáš Přinda. 

„Svijanská aréna je už na hraně své životnosti, a to se netýká jen střechy. Z roku 1967 jsou veškeré stavební části, kromě ledových ploch, rozvody, kanalizace i vzduchotechnika, která se ani nedá nazvat vzduchotechnikou,“ doplnil Přinda.

Zchátralé je také vnitřní vybavení. Rozvody jsou původní a provozovatelé se často potýkají s prasklým potrubím. Nevyhovující jsou i šatny.

„Nechceme už žádnou provizorní opravu, ale plánujeme kompletní rekonstrukci. Zahrnula by nejen střechu, ale i vnitřní části arény. Celková částka se může pohybovat kolem 150 milionů korun,“ odhaduje Zbyněk Karban, náměstek primátora pro ekonomiku. Oprava by podle něj mohla začít za tři roky. 

Náměstek Karban uvedl, že město by si větší část peněz naspořilo, na zbytek by si vzalo úvěr. „Oprava by pravděpodobně běžela v etapách,“ domnívá se Karban. 

Halu využívají až patnáct hodin denně

V hale slouží dvě ledové plochy. Hokejisté, krasobruslaři a rekreační bruslaři se na nich pohybují tři čtvrtě roku sedm dní v týdnu. Svijanskou arénu využívají až patnáct hodin denně.

V hale se hrají mládežnické hokejové zápasy a turnaje. Svijanská aréna poskytuje zázemí především žákovským a juniorským týmům Bílých Tygrů. Plochy s umělým povrchem slouží také pro míčové a jiné sporty.

Prosakující voda mimo jiné znemožňuje to, aby se bruslařské plochy využívaly v létě například pro tréninky a zápasy florbalu nebo in-line bruslení. 

Provozovatel totiž nedokáže zaručit, že na ploše nebude mokro. „Halu opravdu nelze využívat v letním období, kdy naprosto nekontrolovaně teče na plochu,“ zmínil Lukáš Přinda.

Radnice před několika lety chtěla halu kompletně modernizovat z evropských peněz. Chyběly jí ale desítky milionů na spoluúčast.

Autor:

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Liberec doma podruhé nezaváhal a srovnal finálovou sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Vyrovnáno. Liberečtí hokejisté dali zapomenout na úvodní domácí prohru s Třincem a v druhém finálovém utkání Tipsport...

Těžba dřeva v rezervaci šokovala ekology, ministerstvo mluví o kůrovci

Masivní těžba smrků v rezervaci u Doks

Masivní těžba smrků zničila chráněnou rezervaci Břehyně-Pecopala poblíž Doks. Tedy místo, kde žijí vzácní jeřábi...

Další z rubriky

Boj se šikanou i dál ponese jméno po dívce, která spáchala sebevraždu

Ilustrační snímek

Nic se přejmenovávat nebude. To vzkazuje náměstek primátora Liberce Ivan Langr signatářům otevřeného dopisu, kterým...

Cizinec s kradeným BMW ujížděl policii na Jablonecku, nyní je ve vazbě

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

S kradeným luxusním autem chtěl cizinec minulý týden projet Česko. V obci Líšný na Jablonecku překročil rychlost, proto...

Nemáme ani zkušebnu, říká končící šéfka libereckého baletu

Alena Pešková a Martin Doubravský na jedné z tiskových konferencí divadla

Po devíti letech podala v libereckém Divadle F. X. Šaldy výpověď šéfka baletu Alena Pešková. Říká, že situace v divadle...

Najdete na iDNES.cz