Hokejistům teče na led, Svijanská aréna čeká na opravu

  16:29aktualizováno  16:29
Střecha bruslařské Svijanské arény v Liberci je v havarijním stavu, letitý stadion chátrá. Město proto plánuje kompletní opravu, která se může vyšplhat až na 150 milionů korun.

V aréně jsou dvě ledové plochy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stavba je součástí rozlehlého Sport Parku Liberec a patří statutárnímu městu Liberci. Svijanské aréně je už přes padesát let a především do ní masivně zatéká. 

„Dovnitř teče voda, kape na led a kvůli tomu na něm vznikají boule. Je to zásadní problém, který se musí začít řešit,“ řekl Jiří Němeček, náměstek primátora pro strategický rozvoj, dotace a majetkovou správu. Prosakující voda také ohrožuje elektroinstalaci a teče i do šaten. 

Některé opravy hale uškodily

Svijanská aréna už v minulosti prošla několika opravami, některé jí ale spíš uškodily, než prospěly. Samotná střecha stadionu má za sebou jen několik dílčích oprav, naposledy ji dělníci renovovali před čtyřmi lety. Obnovou tehdy prošly nosné betonové prvky. Problém se zatékáním vody to ale nevyřešilo. 

Svijanské aréně je už přes padesát let

Svijanské aréně je už přes padesát let

„Bez nejnutnější rekonstrukce nosných pilířů by byla dnes Svijanská už zavřena statikem,“ zmínil jednatel Sport parku Liberec Lukáš Přinda. 

„Svijanská aréna je už na hraně své životnosti, a to se netýká jen střechy. Z roku 1967 jsou veškeré stavební části, kromě ledových ploch, rozvody, kanalizace i vzduchotechnika, která se ani nedá nazvat vzduchotechnikou,“ doplnil Přinda.

Zchátralé je také vnitřní vybavení. Rozvody jsou původní a provozovatelé se často potýkají s prasklým potrubím. Nevyhovující jsou i šatny.

„Nechceme už žádnou provizorní opravu, ale plánujeme kompletní rekonstrukci. Zahrnula by nejen střechu, ale i vnitřní části arény. Celková částka se může pohybovat kolem 150 milionů korun,“ odhaduje Zbyněk Karban, náměstek primátora pro ekonomiku. Oprava by podle něj mohla začít za tři roky. 

Náměstek Karban uvedl, že město by si větší část peněz naspořilo, na zbytek by si vzalo úvěr. „Oprava by pravděpodobně běžela v etapách,“ domnívá se Karban. 

Halu využívají až patnáct hodin denně

V hale slouží dvě ledové plochy. Hokejisté, krasobruslaři a rekreační bruslaři se na nich pohybují tři čtvrtě roku sedm dní v týdnu. Svijanskou arénu využívají až patnáct hodin denně.

V hale se hrají mládežnické hokejové zápasy a turnaje. Svijanská aréna poskytuje zázemí především žákovským a juniorským týmům Bílých Tygrů. Plochy s umělým povrchem slouží také pro míčové a jiné sporty.

Prosakující voda mimo jiné znemožňuje to, aby se bruslařské plochy využívaly v létě například pro tréninky a zápasy florbalu nebo in-line bruslení. 

Provozovatel totiž nedokáže zaručit, že na ploše nebude mokro. „Halu opravdu nelze využívat v letním období, kdy naprosto nekontrolovaně teče na plochu,“ zmínil Lukáš Přinda.

Radnice před několika lety chtěla halu kompletně modernizovat z evropských peněz. Chyběly jí ale desítky milionů na spoluúčast.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Najdete na iDNES.cz