Za projektem stojí Daniel Vrbík a Václav Lábus z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.
„Lidé se ve městě zdaleka neorientují jen podle oficiálních uličních názvů, ale naopak – tvoří si svůj vlastní orientační systém. A ten chceme poznat,“ vysvětlil okolnosti vzniku projektu Václav Lábus z katedry českého jazyka a literatury.
„Pro sběr jmen jsme vytvořili webovou aplikaci. Zájemcům umožní sdílet znalosti městského názvosloví,“ řekl Daniel Vrbík z katedry aplikované matematiky.
Některá označení si konkurují
Do projektu se může zapojit každý prostřednictvím interaktivní mapy přístupné z webové adresy na mapy.fp.tul.cz/zivajmena. Zájemci s její pomocí mohou zanést místa a jejich jména, podle nichž se v Liberci orientují. Vznikne živá mapa Liberce, jejímiž spolutvůrci budou sami Liberečané.
Wolkerák například upomíná na dávno zaniklé Wolkerovo plicní sanatorium. Rušička je zase vzpomínkou na domnělé zařízení k rušení západního rozhlasového vysílání.
„Často si konkurují různá označení téhož místa – starší tak například chodí kolem Dunaje, zatímco mladší kolem Kendika. A právě taková generačně podmíněná variabilita názvosloví je také mimořádně zajímavá,“ uvedl Václav Lábus.
Názvy, která lidé používají pro svoji orientaci, se podle Daniela Vrbíka mohou stát podkladem pro pojmenování nových ulic, zastávek nebo parků.
Informace o lidových jménech lze použít i pro aktualizaci navigačního systému města, mapových podkladů integrovaného záchranného systému nebo třeba turistického značení.