Technická univerzita v Liberci.

Technická univerzita v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberečtí studenti v průzkumu odmítli migraci, nejvíce jim vadí Arabové

  • 198
Unikátní průzkum odhalil, že dvě třetiny studentů Technické univerzity v Liberci odmítají migraci. Zhruba stejný počet studentů se v dotazníku přiznal k tomu, že jsou proti multikulturalismu. Neboli myšlence, že v jednom státě mohou společně žít lidé s různou kulturou a vzájemně se obohacovat.

Tyto a další, pro někoho možná překvapivé odpovědi, přinesl průzkum Jana Korose, studenta geografie a historie z Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické.

Vycházel z údajů, které loni několik měsíců sbíral od stovky respondentů ze všech kateder. Studenti odpovídali na třináct otázek.

„Při zpracování výsledků mě překvapilo podle mě vysoké číslo, které hodnotilo rasismus. Šestnáct procent u vysokoškolských studentů je podle mého hodně,“ řekl autor výzkumu Jan Koros.

Tuto otázku dotazník formuloval takto: Překážejí vám vnější znaky migrantů, například barva kůže?

Dlužno ale dodat, že podle průzkumu se odmítavý postoj studentů k migraci nespojuje s rasismem.

Migranty odmítají více muži

Průzkum zjistil, že muži a ženy se na migraci dívají odlišně. Zatímco studentky jsou proti přijímání migrantů ve 48 procentech, studenti odmítají migraci v 76 procentech.

Roli hraje i věk. Lidé ve věku 22 let a mladší odmítli jednoznačně přijímání migrantů v 15 procentech a spíše proti jich byla polovina. Lidé starší 23 let byli jednoznačně proti v 21 procentech, spíše proti ve 41 procentech. Naopak rozdíly v této otázce mezi studenty z měst a vesnic byly jen malé.

Multikulturalismus podporuje třetina studentů

Jen jedna třetina studentů liberecké univerzity je pro multikulturalismus. Proti němu ale vystupuje v Evropě stále více lidí. To, že snahy Německa vytvořit multikulturní společnost totálně selhaly, prohlásila například německá kancléřka Angela Merkelová.

V zemi, kde žijí čtyři miliony muslimů, se tak podle ní neosvědčila strategie, že se lidem z různého kulturního prostředí umožnilo žít vedle sebe, aniž se integrovali.

„Myslím si, studenti jsou hodně ovlivněni sdělovacími prostředky a tím, co se děje ve světě. Teroristické útoky v poslední době mluví za vše,“ míní Jan Koros.

„Bez ohledu na to, jestli studenti a studentky znají nějakého muslima (77 %), nebo neznají (89 %), jsou mladí lidé přesvědčeni, že muslimové se nechtějí přizpůsobit evropské kultuře,“ zhodnotil autor průzkumu.

Policie za tři roky nezadržela žádného migranta

Nejvíc studentů bylo pro přijímání migrantů ze Slovenska, dále z Ukrajiny, Vietnamu a Ruska. Nejméně studenti souhlasili s migrací ze subsaharských a arabských zemí.

Celkem 87 procent studentů je přesvědčeno o tom, že uprchlická krize byla uměle vyvolána. Na otázku, kdo je viníkem, uvedli studenti Asadův režim v Sýrii, syrské povstalce, USA, Evropskou unii, Německo a Rusko.

Liberecká univerzita má na 5,5 tisíce studentů. „Cizinci tvoří asi devět procent,“ uvedla mluvčí univerzity Barbora Jónová. Nejvíc studentů jezdí z Ruska, ze Slovenska, Indie, Turecka a Ukrajiny.

V Libereckém kraji problém s ilegální migrací neexistuje. Nepatří totiž nepatří k trasám, kterými se uprchlíci vydávají na pouť Evropou.

„Za poslední tři roky jsme v rámci Libereckého kraje nezadrželi ani jednoho nelegálního migranta. Jsou to přitom lidé, kteří mají Českou republiku jako tranzitní zemi,“ uvedl mluvčí liberecké policie Vojtěch Robovský.