Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

  11:29aktualizováno  11:29
Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za jeho problémy stojí tajná služba BIS. Její mluvčí Ladislav Šticha považuje domněnky Azize Traibiho za nesmyslné.
Budova Bezpečnostní informační služby

Budova Bezpečnostní informační služby | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Islámský duchovní a inženýr Aziz Traibi žije v Česku od devadesátých let minulého století. Dlouho si nemohl takřka na nic stěžovat. V posledních letech je však šestačtyřicetiletý Maročan v Liberci nespokojený. Tvrdí, že ho do potíží dostala Bezpečnostní informační služba (BIS). MF DNES tam zaslala příběh Azize Traibiho, mluvčí BIS Ladislav Šticha ho ale odmítl jako absurdní fabulaci.

Aziz Traibi studoval na Technické univerzitě v Liberci a obdržel titul inženýr. Později získal české státní občanství. Pracoval v průmyslových podnicích na prestižních místech, založil si firmu a hrál fotbal za liberecké Ruprechtice. 

Řada lidí znala Azize Traibiho jako předsedu již zrušené liberecké muslimské obce a islámského duchovního, který vedl bohoslužby v modlitebně na vysokoškolských kolejích v Harcově.

„V České republice se mi dlouho žilo pěkně. Od roku 2008 jsem ale najednou nemohl sehnat dobrou práci jako v předešlých letech,“ říká Traibi.

„Tušil jsem, že se něco děje, ale dlouho jsem nevěděl co. Všechno jsem pochopil v roce 2013, kdy se na mě obrátili příslušníci tajné služby. Začali mě přesvědčovat, abych s nimi začal spolupracovat. Pravděpodobně proto, že umím čtyři jazyky, jsem vysokoškolák, vyznám se v muslimských zemích a mám tam hodně kamarádů a známých,“ vypráví Traibi s tím, že nabídku tajné služby odmítl.

„Dělat pro ni by bylo proti mé víře a proti mému přesvědčení,“ tvrdí Aziz Traibi.

„Tajná služba na mě ale neustále vyvíjí tlak, abych její nabídku přijal. Během posledních let se můj život v České republice mění jenom k horšímu. Ztratil jsem práci, kde jsem mohl využívat titul strojního inženýra. Ponižovalo mě žádat na úřadu práce o podporu a čekat tam ve frontě spolu s bezdomovci. Přitom jsem dříve pracoval pět let ve Sklopanu Liberec, v Monroe v Hodkovicích, v libereckém Densu nebo v Kautexu Textron v Kněžmostě. Pak jsem už ale neuspěl při žádném pohovoru, kam mě z úřadu práce poslali. Řekl jsem si dobře, zapomenu na vysokoškolské vzdělání a zkusím se živit jinak,“ říká Traibi.

Liberecký muslim zvažuje, že Česko po 26 letech opustí

Aziz Traibi si proto našel jiné živobytí, rozváží pizzu a kebab v Hrádku nad Nisou, Turnově, Jablonci a Liberci. 

„Ale problémy se kolem mě objevovaly pořád. Myslím si, že tajná služba vytvářela tlak také na mé kamarády, kteří se mi snažili v těžkých situacích pomoci,“ tvrdí Aziz Traibi. „O jejich podporu jsem většinou přišel. Někdo mi také pouštěl v paneláku do ventilace neznámou látku, po níž se mi jako astmatikovi dělalo špatně,“ podotkl Traibi.

Liberecký muslim zvažuje, že Českou republiku po šestadvaceti letech opustí a odjede třeba do Norska. Doufá, že tam by ho tajná služba nechala na pokoji. „V České republice jsem po ukončení studií v Liberci zůstal, abych si splnil sen a vydělal tady peníze na dům u moře v Maroku,“ svěřuje se Aziz Traibi. „Ale ještě jsem si nenašetřil tolik, kolik potřebuji.“ 

Traibiho zpovídala před třemi lety s dalšími dvěma libereckými muslimy studentka liberecké technické univerzity Jana Štěpánková. Psala tehdy práci Muslimská komunita v Liberci. Aziz Traibi a jeho dva souvěrci nevyjádřili žádné výhrady k chování Čechů k muslimům. Naopak je chválili za toleranci v době, kdy světem otřásly teroristické útoky v Paříži. 

„Zájem tajných služeb o spolupráci s nimi mě ničí čím dál tím víc. Přitom v naší muslimské komunitě v Liberci nejsou žádní teroristé ani radikální islamisté,“ prohlašuje Aziz Traibi. „V největší nouzi mě jednou zachránilo marocké velvyslanectví v Praze. Teď se snažím domluvit si schůzku s libereckým primátorem a požádat ho o pomoc.“ 

Mluvčí BIS Ladislav Šticha označil příběh Azize Traibiho za „zajímavě znějící“. Vyloučil ale, že by si tajná služba počínala způsobem, jaký muž popsal.

Mluvčí BIS: Takhle zpravodajská služba nepracuje

„Takto žádná tuzemská zpravodajská služba nepracuje. Bylo by to amatérské a kontraproduktivní,“ prohlašuje Šticha. „Absurdní fabulací je zejména pasáž s neznámou látkou ve ventilaci a naznačování, že kvůli tajemnému působení nejmenované tajné služby nemůže sehnat dobrou práci,“ říká Šticha.

Podle něj se občas stane, že se někteří z muslimů dostanou v Česku do potíží a pak s oblibou používají vyprávění o tajných službách. Což slouží jako výmluva pro těžkou situaci, v níž se ocitli. 

Traibi se ale za někoho takového nepovažuje. „Mám vysokou školu, dlouhou praxi ve firmách, zkušenosti a řadu známých. Nejde mi na rozum, proč neseženu práci, když ji dostanou lidé, kteří nesloží dohromady pořádně ani jednu českou větu,“ podotýká Aziz Traibi. 

„Pro BIS je důležité, že česká muslimská komunita je jako celek umírněná, stabilní a bez náznaků radikalizace,“ shrnuje Šticha.

Větší obavy podle něj vzbuzují spíše nepromyšlené a nepodložené útoky proti muslimům ze strany extremisticky uvažujících lidí. „Eskalace podobných projevů by mohla v budoucnu vést k většímu uzavření muslimské komunity a odtud už je jen malý kousek k zesílení vlivu radikálních myšlenek,“ uvedl Šticha. 

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník řekl, že Azize Traibiho přijme, ale zatím neví, jak by mu mohl pomoci. 

Aziz Traibi by nepochodil, ani kdyby se obrátil na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. Což ho také napadlo. „Zpravodajské služby jsou zákonem výslovně vyloučeny z působnosti ombudsmanky,“ vysvětluje mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková. „Pokud by stížnost směřovala na ně, nemůže se jí ombudsmanka zabývat.“ 

MF DNES oslovila poslance Jana Farského (Starostové a nezávislí) s otázkou, kde by se mohl Traibi dočkat pomoci. 

„Máme stálou parlamentní komisi pro kontrolu BIS. Aziz Traibi by si měl zjistit, kdo v ní působí a oslovit ho,“ uvádí Farský. „Jednání komise pro kontrolu BIS jsou ovšem podle zákona neveřejná,“ dodal. 

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

„Fügnerka“ byla symbol vítězství, říká architekt Kotas. Mrzí ho její stav

Patriku Kotasovi je líto, jak terminál chátrá. A mrzí jej, že oproti původní...

Někteří ji nesnášejí, jiným se líbí. Ať je to jak chce, červená konstrukce terminálu MHD ve Fügnerově ulici dnes už...

Další z rubriky

Liberecká sestřička se v práci umí rozdvojit, teď bojuje o titul

Irena Šebková Šťovíčková se dostala do finále soutěže Nejsestřička roku.

Irena Šebková Šťovíčková z krajské nemocnice Liberec se dostala do finále soutěže Nejsestřička roku. Celorepublikové...

Muži zásobovali sever Čech pervitinem, policie u nich našla i kradená kola

Peníze a drogy zabavené při akci

Dva distributory pervitinu zadrželi kriminalisté z libereckého Toxi týmu. Muži ve věku 26 a 36 let zásobovali závislé a...

Němci odvezli na smrt vlastence i židy. Od zatýkání v Turnově uběhlo 80 let

Němci odvážejí 1. září 1939 v autobusech do koncentračního tábora Buchenwald...

Po začátku druhé světové války vnesli nacisté do Turnova strach. K autokaru s cílovou stanicí koncentrační tábor...

Poláci hájili důl u hranic, lidé jim spílali za chabou prezentaci i záruky

Do Chotyně včera přijel i ředitel polského dolu Turów Slawomir Wochna.

Místy bouřlivá atmosféra panovala v úterý odpoledne v sokolovně v Chotyni. Tamní cvičební sál už zažil leccos, jednání...

Najdete na iDNES.cz