Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

  11:29aktualizováno  11:29
Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za jeho problémy stojí tajná služba BIS. Její mluvčí Ladislav Šticha považuje domněnky Azize Traibiho za nesmyslné.
Budova Bezpečnostní informační služby

Budova Bezpečnostní informační služby | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Islámský duchovní a inženýr Aziz Traibi žije v Česku od devadesátých let minulého století. Dlouho si nemohl takřka na nic stěžovat. V posledních letech je však šestačtyřicetiletý Maročan v Liberci nespokojený. Tvrdí, že ho do potíží dostala Bezpečnostní informační služba (BIS). MF DNES tam zaslala příběh Azize Traibiho, mluvčí BIS Ladislav Šticha ho ale odmítl jako absurdní fabulaci.

Aziz Traibi studoval na Technické univerzitě v Liberci a obdržel titul inženýr. Později získal české státní občanství. Pracoval v průmyslových podnicích na prestižních místech, založil si firmu a hrál fotbal za liberecké Ruprechtice. 

Řada lidí znala Azize Traibiho jako předsedu již zrušené liberecké muslimské obce a islámského duchovního, který vedl bohoslužby v modlitebně na vysokoškolských kolejích v Harcově.

„V České republice se mi dlouho žilo pěkně. Od roku 2008 jsem ale najednou nemohl sehnat dobrou práci jako v předešlých letech,“ říká Traibi.

„Tušil jsem, že se něco děje, ale dlouho jsem nevěděl co. Všechno jsem pochopil v roce 2013, kdy se na mě obrátili příslušníci tajné služby. Začali mě přesvědčovat, abych s nimi začal spolupracovat. Pravděpodobně proto, že umím čtyři jazyky, jsem vysokoškolák, vyznám se v muslimských zemích a mám tam hodně kamarádů a známých,“ vypráví Traibi s tím, že nabídku tajné služby odmítl.

„Dělat pro ni by bylo proti mé víře a proti mému přesvědčení,“ tvrdí Aziz Traibi.

„Tajná služba na mě ale neustále vyvíjí tlak, abych její nabídku přijal. Během posledních let se můj život v České republice mění jenom k horšímu. Ztratil jsem práci, kde jsem mohl využívat titul strojního inženýra. Ponižovalo mě žádat na úřadu práce o podporu a čekat tam ve frontě spolu s bezdomovci. Přitom jsem dříve pracoval pět let ve Sklopanu Liberec, v Monroe v Hodkovicích, v libereckém Densu nebo v Kautexu Textron v Kněžmostě. Pak jsem už ale neuspěl při žádném pohovoru, kam mě z úřadu práce poslali. Řekl jsem si dobře, zapomenu na vysokoškolské vzdělání a zkusím se živit jinak,“ říká Traibi.

Liberecký muslim zvažuje, že Česko po 26 letech opustí

Aziz Traibi si proto našel jiné živobytí, rozváží pizzu a kebab v Hrádku nad Nisou, Turnově, Jablonci a Liberci. 

„Ale problémy se kolem mě objevovaly pořád. Myslím si, že tajná služba vytvářela tlak také na mé kamarády, kteří se mi snažili v těžkých situacích pomoci,“ tvrdí Aziz Traibi. „O jejich podporu jsem většinou přišel. Někdo mi také pouštěl v paneláku do ventilace neznámou látku, po níž se mi jako astmatikovi dělalo špatně,“ podotkl Traibi.

Liberecký muslim zvažuje, že Českou republiku po šestadvaceti letech opustí a odjede třeba do Norska. Doufá, že tam by ho tajná služba nechala na pokoji. „V České republice jsem po ukončení studií v Liberci zůstal, abych si splnil sen a vydělal tady peníze na dům u moře v Maroku,“ svěřuje se Aziz Traibi. „Ale ještě jsem si nenašetřil tolik, kolik potřebuji.“ 

Traibiho zpovídala před třemi lety s dalšími dvěma libereckými muslimy studentka liberecké technické univerzity Jana Štěpánková. Psala tehdy práci Muslimská komunita v Liberci. Aziz Traibi a jeho dva souvěrci nevyjádřili žádné výhrady k chování Čechů k muslimům. Naopak je chválili za toleranci v době, kdy světem otřásly teroristické útoky v Paříži. 

„Zájem tajných služeb o spolupráci s nimi mě ničí čím dál tím víc. Přitom v naší muslimské komunitě v Liberci nejsou žádní teroristé ani radikální islamisté,“ prohlašuje Aziz Traibi. „V největší nouzi mě jednou zachránilo marocké velvyslanectví v Praze. Teď se snažím domluvit si schůzku s libereckým primátorem a požádat ho o pomoc.“ 

Mluvčí BIS Ladislav Šticha označil příběh Azize Traibiho za „zajímavě znějící“. Vyloučil ale, že by si tajná služba počínala způsobem, jaký muž popsal.

Mluvčí BIS: Takhle zpravodajská služba nepracuje

„Takto žádná tuzemská zpravodajská služba nepracuje. Bylo by to amatérské a kontraproduktivní,“ prohlašuje Šticha. „Absurdní fabulací je zejména pasáž s neznámou látkou ve ventilaci a naznačování, že kvůli tajemnému působení nejmenované tajné služby nemůže sehnat dobrou práci,“ říká Šticha.

Podle něj se občas stane, že se někteří z muslimů dostanou v Česku do potíží a pak s oblibou používají vyprávění o tajných službách. Což slouží jako výmluva pro těžkou situaci, v níž se ocitli. 

Traibi se ale za někoho takového nepovažuje. „Mám vysokou školu, dlouhou praxi ve firmách, zkušenosti a řadu známých. Nejde mi na rozum, proč neseženu práci, když ji dostanou lidé, kteří nesloží dohromady pořádně ani jednu českou větu,“ podotýká Aziz Traibi. 

„Pro BIS je důležité, že česká muslimská komunita je jako celek umírněná, stabilní a bez náznaků radikalizace,“ shrnuje Šticha.

Větší obavy podle něj vzbuzují spíše nepromyšlené a nepodložené útoky proti muslimům ze strany extremisticky uvažujících lidí. „Eskalace podobných projevů by mohla v budoucnu vést k většímu uzavření muslimské komunity a odtud už je jen malý kousek k zesílení vlivu radikálních myšlenek,“ uvedl Šticha. 

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník řekl, že Azize Traibiho přijme, ale zatím neví, jak by mu mohl pomoci. 

Aziz Traibi by nepochodil, ani kdyby se obrátil na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou. Což ho také napadlo. „Zpravodajské služby jsou zákonem výslovně vyloučeny z působnosti ombudsmanky,“ vysvětluje mluvčí veřejné ochránkyně práv Iva Hrazdílková. „Pokud by stížnost směřovala na ně, nemůže se jí ombudsmanka zabývat.“ 

MF DNES oslovila poslance Jana Farského (Starostové a nezávislí) s otázkou, kde by se mohl Traibi dočkat pomoci. 

„Máme stálou parlamentní komisi pro kontrolu BIS. Aziz Traibi by si měl zjistit, kdo v ní působí a oslovit ho,“ uvádí Farský. „Jednání komise pro kontrolu BIS jsou ovšem podle zákona neveřejná,“ dodal. 

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Hnutí Duha plánuje sledovat vlky, chce je odchytávat a čipovat

Fotopast poprvé zachytila vlka na české straně Krkonoš 21. června 2018.

Vlky na území Libereckého kraje má začít brzy sledovat satelit. Odborníci chtějí mimo jiné zjistit podrobnosti o...

Ovoce bude málo, spálil ho jarní mráz, hlásí sadaři z Českého ráje

Z odrůdy Bohemia nevyrostlo na rodinné farmě v Pěnčíně skoro nic. „Na prázdné...

Ovocné sady v Českém ráji vypadají vesměs tak, jako by už bylo po sklizni. Na mnoha stromech vidíte pouze listí. Na...

Chystaný terminál v Liberci mění podobu, bude vyšší a se zelení na střeše

Parkovací dům a autobusové nádraží s odbavovací halou budou dvě samostatné...

Už ne všechno pod jednou střechou, ale zvlášť. Architekt Petr Stolín předělal svůj návrh na budoucí podobu autobusového...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz