Jablonec má Liberci platit za tramvaj dvakrát víc, neví ale proč

  11:17aktualizováno  11:17
Nedůvěra. Tímto jedním slovem vysvětluje Jablonec nad Nisou, proč dosud nepodepsal novou smlouvu na zajištění tramvajové linky číslo 11. Ta přepravuje cestující mezi Jabloncem a Libercem.

Tramvaj mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stará smlouva, na jejímž základě se tramvajová doprava financovala, vypršela v prosinci 2018. Podpisy na nové smlouvě ale chybí. Prý to ale není proto, že by Jablonec chtěl linku odepsat. 

„Řeči o tom, že nechceme za tramvaj do Liberce platit, jsou fámy. Placení se nebráníme, jen musíme vědět, za co ty peníze máme Liberci posílat. Chtějí po nás dvojnásobnou částku než dosud, ale není zdůvodněno proč a na základě čeho,“ řekl primátor Jablonce Milan Kroupa (ANO). 

Dosud přispíval Jablonec na tramvaj mezi oběma městy 800 tisíc korun měsíčně, tedy necelých 11 milionů ročně. Teď by měl dávat 23,5 milionu. 

„Dopravní podnik se opírá o analýzu poradenské firmy BDO, která tento nový příspěvek vypočítala. Moc nevíme, z čeho všeho přitom vycházela a jak je možné, že celé roky to bylo jinak. Nemáme důvěru k informacím z dopravního podniku. Jeho nové vedení je podle nás naprosto nekompetentní,“ sdělil Kroupa. 

Podle něj se dopravní podnik dohodl původně s městem Liberec, že příspěvek Jablonce se zvedne na jeden milion měsíčně.

„Byla to dohoda o nás bez nás, neměli jsme možnost se k ní vyjádřit. I když chápeme, že náklady na energie a mzdy šly nahoru, takže s tím bychom problém neměli. Ovšem navýšení o více než sto procent bez vysvětlení nerozumíme,“ poukazuje jablonecký primátor.

Fotogalerie

Město si tak nechá zpracovat vlastní posudek na provoz tramvajové linky, která v průměru přepraví 11 tisíc lidí denně. 

V Liberci se přepočítání nebrání

„Oslovili jsme společnost Pro Cedop, která nám přepočítá to, co nám z Liberce předložili. Nemůžeme si dovolit házet miliony z rozpočtu města sem a tam bez odůvodnění,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku Štěpán Matek (Společně pro Jablonec). 

V Liberci se přepočítání nebrání. „Sice věříme tomu, co nám předložila společnost BDO, ale zároveň vítáme, že se na to podívá i jiná profesionální společnost, aby ověřila správnost toho modelu. Doteď byl problém, že většinu nákladů na provoz tramvaje do Jablonce nesl na bedrech Liberec a částka pro Jablonec se spíš jen odhadovala,“ okomentoval náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (SLK). 

Ročně stojí provoz tramvaje do Jablonce zhruba 100 milionů, tržby z ní jsou ale jen 15 milionů. Příspěvek z Libereckého kraje je kolem 17 milionů a zbytek je na Liberci a Jablonci. 

„Pokud nový posudek dospěje k podobným číslům, jaká jsme teď dostali, tak radost z toho mít nebudeme, ale zaplatíme. Nechceme tramvaj omezovat, aby skončila na točce ve Vratislavicích a do Jablonce už nezajížděla. Byť si to umím z ekonomického pohledu představit,“ zmínil Kroupa. 

Kromě více peněz na tramvaj se totiž musí Jablonec vyrovnat i s tím, že se mu o 26 milionů zdražil příspěvek na zajištění autobusové dopravy po městě.

Nově tam autobusy nejezdí pod hlavičkou DPMLJ, ale firmy Busline, která je dražší. Závěry nového posouzení nákladů na tramvaj č. 11 by měly být známy zhruba za měsíc.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Najdete na iDNES.cz