Jablonec má Liberci platit za tramvaj dvakrát víc, neví ale proč

  11:17aktualizováno  11:17
Nedůvěra. Tímto jedním slovem vysvětluje Jablonec nad Nisou, proč dosud nepodepsal novou smlouvu na zajištění tramvajové linky číslo 11. Ta přepravuje cestující mezi Jabloncem a Libercem.

Tramvaj mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stará smlouva, na jejímž základě se tramvajová doprava financovala, vypršela v prosinci 2018. Podpisy na nové smlouvě ale chybí. Prý to ale není proto, že by Jablonec chtěl linku odepsat. 

„Řeči o tom, že nechceme za tramvaj do Liberce platit, jsou fámy. Placení se nebráníme, jen musíme vědět, za co ty peníze máme Liberci posílat. Chtějí po nás dvojnásobnou částku než dosud, ale není zdůvodněno proč a na základě čeho,“ řekl primátor Jablonce Milan Kroupa (ANO). 

Dosud přispíval Jablonec na tramvaj mezi oběma městy 800 tisíc korun měsíčně, tedy necelých 11 milionů ročně. Teď by měl dávat 23,5 milionu. 

„Dopravní podnik se opírá o analýzu poradenské firmy BDO, která tento nový příspěvek vypočítala. Moc nevíme, z čeho všeho přitom vycházela a jak je možné, že celé roky to bylo jinak. Nemáme důvěru k informacím z dopravního podniku. Jeho nové vedení je podle nás naprosto nekompetentní,“ sdělil Kroupa. 

Podle něj se dopravní podnik dohodl původně s městem Liberec, že příspěvek Jablonce se zvedne na jeden milion měsíčně.

„Byla to dohoda o nás bez nás, neměli jsme možnost se k ní vyjádřit. I když chápeme, že náklady na energie a mzdy šly nahoru, takže s tím bychom problém neměli. Ovšem navýšení o více než sto procent bez vysvětlení nerozumíme,“ poukazuje jablonecký primátor.

Fotogalerie

Město si tak nechá zpracovat vlastní posudek na provoz tramvajové linky, která v průměru přepraví 11 tisíc lidí denně. 

V Liberci se přepočítání nebrání

„Oslovili jsme společnost Pro Cedop, která nám přepočítá to, co nám z Liberce předložili. Nemůžeme si dovolit házet miliony z rozpočtu města sem a tam bez odůvodnění,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku Štěpán Matek (Společně pro Jablonec). 

V Liberci se přepočítání nebrání. „Sice věříme tomu, co nám předložila společnost BDO, ale zároveň vítáme, že se na to podívá i jiná profesionální společnost, aby ověřila správnost toho modelu. Doteď byl problém, že většinu nákladů na provoz tramvaje do Jablonce nesl na bedrech Liberec a částka pro Jablonec se spíš jen odhadovala,“ okomentoval náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (SLK). 

Ročně stojí provoz tramvaje do Jablonce zhruba 100 milionů, tržby z ní jsou ale jen 15 milionů. Příspěvek z Libereckého kraje je kolem 17 milionů a zbytek je na Liberci a Jablonci. 

„Pokud nový posudek dospěje k podobným číslům, jaká jsme teď dostali, tak radost z toho mít nebudeme, ale zaplatíme. Nechceme tramvaj omezovat, aby skončila na točce ve Vratislavicích a do Jablonce už nezajížděla. Byť si to umím z ekonomického pohledu představit,“ zmínil Kroupa. 

Kromě více peněz na tramvaj se totiž musí Jablonec vyrovnat i s tím, že se mu o 26 milionů zdražil příspěvek na zajištění autobusové dopravy po městě.

Nově tam autobusy nejezdí pod hlavičkou DPMLJ, ale firmy Busline, která je dražší. Závěry nového posouzení nákladů na tramvaj č. 11 by měly být známy zhruba za měsíc.

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Další z rubriky

Hospodský se pře s architekty kvůli stavbě terasy u liberecké Budvarky

Ocelovou konstrukci chce u Budvarky vztyčit architekt Filip Horatschke. Stavba...

Teráska s výhledem na Ještěd, na které by si hosté mohli vychutnat vychlazené pivo, rozdělila liberecké architekty....

ODS chce do vedení Liberce, radní Židek míní být náměstkem

Radní Petr Židek

Jsme na začátku cesty, ale našlápnuto máme dobře. Tak nazval nedávno svůj blog, ve kterém hodnotí působení ODS v...

VIDEO: Psát SMS s nohou na palubní desce? I tak jezdí řidiči kamionů

Policisté kontrolovali řidiče z autobusu.

Psaní SMS, mluvení do vysílačky nebo nezapnuté pásy. To jsou jen některé prohřešky, které odhalili policisté při...

Najdete na iDNES.cz