Bazénu v Liberci hrozí havárie, jeho oprava přesto začne později

  11:07aktualizováno  11:07
Oprava městského bazénu v Liberci se zpozdí. Původně se měl bazén zavřít příští rok na konci června. Teď je jasné, že termín není reálný.

Liberecký bazén nutně potřebuje rekonstrukci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Současný provozovatel nám klíče od bazénu předá v červnu 2020, ale my ho budeme muset ještě nějakou dobu provozovat. Tolik očekávaná rekonstrukce totiž nezačne dřív než na konci příštího roku, spíš však v první polovině roku 2021. Není proto vyloučené, že budeme muset dát peníze na nejnutnější opravy ještě předtím, než oprava vůbec začne,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). 

Technické zázemí bazénu je totiž za hranicí životnosti. U lecčeho tak hrozí havárie. Kritický je stav vzduchotechniky, střechy a obvodového pláště. Nutná je i oprava nosných konstrukcí, rozvodů vody a kanalizace. 

„Velký bazén je provozuschopný, ale zázemí je absolutně dožité a opravu už zoufale potřebuje. Odcházejí střešní krytiny, elektroinstalace. Třeba trojskla na svoji dobu nadprůměrně izolovala, ale už dávno jim došel dech a je mezi nimi i voda. Bohužel, není jiná možnost jak bazén opravit, než ho celý zavřít,“ zmínil Jan Švec, jednatel společnosti Ještědská sportovní, která bazén provozuje.

Malý bazén zůstane v provozu

Právě to dělalo největší starosti sportovním oddílům a školám, které mají v bazénu výuku plavání. Bazén totiž bude zavřený minimálně rok a půl. Plavci by tak neměli kde trénovat. Nakonec se podařilo vymyslet, jak od rekonstrukce oddělit menší, pětadvacetimetrový bazén, který zůstane v provozu. 

Fotogalerie

Teď se ovšem čeká na projektovou dokumentaci, podle které rekonstrukce proběhne. Nejde přitom o malou zakázku. Město na ni vyčlenilo 32 milionů korun bez DPH. Výslednou cenu ale ukáží až výsledky výběrového řízení. A ty hned tak nebudou. 

„Dobu trvání tohoto typu zadávacího řízení až po podpis smlouvy odhadujeme na zhruba čtyři měsíce. Tento odhad vychází ovšem z předpokladu, že řízení proběhne bez větších komplikací a účastníci nebudou vznášet námitky,“ stojí v materiálu pro radu města. 

Dřív než v listopadu tak město projektanta nevybere. Jde přitom o jednu z největších zakázek radnice pro projektanty za poslední roky.

„Stanovili jsme taková kvalifikační kritéria, aby se mohly přihlásit zkušené projektantské týmy, případně sdružení firem. Uchazeči musí především doložit, že za posledních deset let se projekčně podíleli na třech jiných rekonstrukcích plaveckých bazénů alespoň v hodnotě 150 milionů korun. Z toho minimálně jedna zakázka musí být z posledních pěti let,“ zmínil primátor.

Přestavba bazénu přijde na 400 milionů korun

Samotná přestavba bazénu by pak měla stát kolem 400 milionů korun. Dohlížet na ni mají i dosud žijící projektanti, kteří byli u zrodu bazénu před více než třiceti lety. 

„Chceme zachovat původní podobu i původní architektonické prvky všude tam, kde to bude jen trochu možné. Například keramické obklady repasujeme nebo necháme vyrobit jejich repliky,“ zmínil primátor.

Část opozice se ale nad cenou za rekonstrukci podivuje. „Za minulého vedení města se mluvilo o tři sta dvaceti milionech, včetně přístavby dalšího pětadvacetimetrového bazénu a nového zázemí. Teď jsme na částce o osmdesát milionů vyšší, ale bez rozšíření současného stavu. Nechce se nám věřit, že není reálné opravit bazén za nižší náklady, když se nic nového nepřistaví,“ uvedla například zastupitelka Zuzana Kocumová (LOL).

Nejčtenější

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Obří socha se po padesáti letech do Liberce nevrátí, dědička se odmlčela

V roce 1969 stála socha u budovy libereckého soudu, letos měla spočinout na...

Měla být dárkem k výročí padesáti let od výstavy Socha a město. Připomínkou, že Liberec v roce 1969 patřil sochařům....

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

Hnutí Duha plánuje sledovat vlky, chce je odchytávat a čipovat

Fotopast poprvé zachytila vlka na české straně Krkonoš 21. června 2018.

Vlky na území Libereckého kraje má začít brzy sledovat satelit. Odborníci chtějí mimo jiné zjistit podrobnosti o...

Najdete na iDNES.cz