Liberecký „autobusák“ městu patřit nebude, stavbu terminálu převezme kraj

  11:24aktualizováno  11:24
Parkovací dům pro 400 aut a dvanáct stání pro autobusy plus slušné zázemí pro cestující. Tak má vypadat nový terminál na autobusovém nádraží v Liberci. Zaplatit by ho měl Liberecký kraj. Stavět by se mohlo už příští rok.

Současná podoba autobusového nádraží v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Naděje, že autobusové nádraží v Liberci přijde o svoji největší ostudu, je zase o něco větší. Už skoro třicet let tam provizorně stojí stavební buňky, které suplují odbavovací halu a zázemí pro řidiče.

Plány na skutečnou halu sice byly, nedostávalo se ale peněz. Před dvěma lety město vypsalo soutěž na novou podobu terminálu, který by ohyzdné buňky nahradil. Dosud z něj ale nestojí ani základy.

Po podzimních volbách to dokonce chvíli vypadalo, že nové vedení města celý projekt odpíská jako zbytečný. Teď je situace jiná. Pokud vše půjde hladce, mohlo by se příští rok stavět.

Fotogalerie

„Dohodli jsme se s krajem, že projekční práce a výstavba terminálu spojeného s parkovacím domem půjde za ním. Na kraj bychom také měli za nějakých podmínek převést pozemky, které dnes na autobusovém nádraží vlastní město. Osobně si vážím toho, že kraj je ochoten tady v Liberci investovat,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Jenže opozice už to tak pozitivně nevidí. Podle ní není důvod, aby se Liberec pozemků i budoucího parkovacího domu vzdával. 

„Město za dvacet tři milionů koupilo pozemky na autobusovém nádraží, abychom je teď předali kraji i s hotovým projektem na nový terminál? A jako bonus nám zůstanou ty šeredné buňky, které kraj nechce a které budeme muset na své náklady zlikvidovat. To nedává smysl,“ tvrdí zastupitelka Zuzana Kocumová (LOL).

Stejného názoru jsou i zástupci Změny pro Liberec. „Nenechat si kontrolu nad parkovacím domem, kde má být čtyři sta míst a jen tak to dát kraji, je nesmysl. Nad parkovacím domem má mít kontrolu město, aby to zapadalo do jeho parkovacího systému. Abychom měli vliv na výši parkovného a tím i regulaci aut v centru města. Takhle z toho nebudeme mít nic,“ řekl za Změnu Ondřej Petrovský.

Podle hejtmana Martina Půty ale kraj nehodlá převzít projekt terminálu s parkovacím domem proto, aby narušil Liberci jeho koncepci parkování ve městě. 

„Nejde nám primárně o parkovací dům. Autobusové nádraží pro příměstskou dopravu je důležitým místem. Chceme mít nad touto dopravou kontrolu, protože kraj tyto autobusy platí. O pozemky jsme tam měli zájem už v době, kdy je ještě vlastnil soukromý majitel. Naším cílem je mít ale do budoucna kvalitní přestupní terminál na vlakovém nádraží. V místech, kde je volný prostor před první a druhou kolejí. Ovšem to není reálné dříve než za patnáct let. Je jasné, že do té doby nemůžeme nechat cestující v tom provizoriu, které je na autobusovém nádraží dnes,“ zdůvodnil Půta. 

Architekt přepracovává studii

Podle něj by měl kraj dostat v nejbližší době přepracovanou studii nové podoby terminálu od architekta Petra Stolína, který vyhrál původní soutěž.

„Původní záměr počítal s tím, že autobusové zastávky budou v přízemí parkovacího domu. To nám ale nepřijde z hlediska provozu jako nejlepší. Pro autobusy by měl zůstat ten menší záliv, který je na nádraží dnes,“ dodal Půta.

Výstavba terminálu a parkovacího domu by měla stát odhadem 100 až 200 milionů. Většina peněz by měla být z evropských dotací.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Albrecht z Valdštejna na kraji Frýdlantu opět porazil Švédy

V sobotu proběhla ve Frýdlantu při příležitosti valdštejnských slavností...

Stovky lidí nestály v sobotu odpoledne na louce na okraji Frýdlantu a ani se nepsala léta páně 2019. Na více než hodinu...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz