Na Technické univerzitě v Liberci šijí roušky z textilního materiálu s...

Na Technické univerzitě v Liberci šijí roušky z textilního materiálu s nanovlákennou vrstvou, který má podobné parametry jako respirátory. (16. března 2020) | foto: ČTK

Univerzita v Liberci vyrábí nanomateriál proti viru, zájem má i stát

  • 8
Technická univerzita v Liberci je průkopníkem v oblasti výroby nanotextilií a materiál je vysoce účinný jako ochrana proti virům. Proto o něj už projevil zájem i stát a několik soukromých subjektů. Univerzita nyní vyrábí roušky pro Liberecký kraj, nebrání se však dalším odběratelům. Podařilo se jí totiž navýšit kapacity výroby.

„Zástupci ministerstev projevili zájem o výchozí textilii s nanovlákny. Návrh byl takový, že bychom dodávali tuto základní matrici a stát by materiál předal soukromé firmě, která by z ní nechala šít roušky ve svých zahraničních provozech,“ řekl po pondělním jednání v Praze rektor univerzity Miroslav Brzezina.

Tehdy ještě bylo vyráběné množství omezené. „Je to jen na několik málo tisíc kusů denně,“ dodal rektor. Večer však profesor univerzity Josef Šedlbauer na Facebooku informoval, že se kapacity výroby podařilo navýšit.

„Chceme textilii využít na maximum a zajistit tak ochranu pro co nejvíce lidí v první linii boje s koronavirem. Hledáme partnera, který zvládne ušít 500 a více roušek denně,“ sdělil.

Podle Šedlbauera není textilie vhodný materiál pro domácí šití. „Z dosavadních zkušeností zvládne jeden člověk ušít za pracovní den zhruba 100 až 150 roušek,“ uvedl. Později také doplnil potvrzení nezávislé laboratoře, že úspěšnost roušky z nanovláken v zachytávání viru je 99 procent.

Nanomateriál vyrábí vědci novou technologií na zcela novém stroji metodou elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem, který je na fakultě strojní v provozu jen pár dní. Výroba materiálu pro nanoroušky je tak zároveň jeho testovacím provozem.

Brněnská firma pustí v dubnu na český trh masky hubící koronavirus

Zasedací místnost Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL se změnila v šicí dílnu. U vlastních šicích strojů se střídá 20 až 30 zaměstnanců univerzity, kteří sešijí vrstvy k sobě tak, aby byl nanomateriál uvnitř roušky, přišijí tkalouny a všijí drátek, kterým lze obemknout roušku kolem nosu.

„Šili jsme i teď o víkendu, střídáme se tady tak, aby nás také z bezpečnostně-zdravotních důvodů nebylo v jedné místnosti mnoho,“ řekla Jana Melicheríková, která jinak pracuje jako laboratorní technik.

„Šít umím a ušít tento typ roušky je navíc snadné, je to ten nejjednodušší typ roušky, na čínský způsob,“ doplnila další z šiček Eva Kuželová Košťáková z katedry chemie. Roušky, ať už ušité na univerzitě nebo u externích spolupracovníků, se v laboratořích sterilizují ozonem nebo horkým vzduchem.

,