Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Palach se upálit nechtěl, byl to „omyl“, hlásal kovaný komunista Nový

  6:19
Už před padesáti lety věřili mnozí lidé fake news, tedy falešným zprávám. Tu o „studeném plameni“, který původně studenta Jana Palacha vůbec neměl zabít, rozšířil poslanec za Českolipsko Vilém Nový. Kauza měla dohru u soudu.

Vilém Nový na archivním snímku. | foto: Repro: MAFRA

Píše se 20. únor 1969, je měsíc po smrti Jana Palacha. V českolipském hotelu Merkur pronáší projev bigotní prosovětsky orientovaný komunista, souputník Klementa Gottwalda Vilém Nový.

Přednese tak šílenou a nesmyslnou lež, že se jí zdráhají uvěřit i ostatní komunisté. Palach se podle poslance Nového stal obětí nepovedeného činu, kdy se měl původně polít hořlavinou způsobující takzvaný studený oheň. Akce osnovaná pravicovými oportunisty se ale prý nezdařila a Palach uhořel.

„Nebyl to žádný sólový čin, bylo to záměrně organizováno, aby pozornost naší veřejnosti byla odvrácena od řešení pozitivních věcí. Aby byly nervy lidí napjaté, aby nedošlo ke konsolidaci,“ uváděl Nový v projevu, který sledovali místní komunisté a početný zástup veřejnosti.

Ta několikrát Nového přerušila pískotem a křikem. Nepomohlo to. Nový dál splétal bizarní teorie, pravděpodobně vypuštěné do světa prostřednictvím StB.

Politik nařkl Zátopka i Kohouta

„Palach odmítl akci provést, až po dlouhém naléhání ostatních se podvolil za předpokladu, že bude dodržen daný slib, že hořlavina, kterou se polije, bude z chemické látky způsobující ‚studený plamen‘, to jest plamen s nízkou výhřevností a minimálním nebezpečím smrtelného popálení. Chemik, který tuto látku připravil, se zaručil, že hořlavina bude tohoto složení. Podle expertizy Kriminálního ústavu hlavní správy Veřejné bezpečnosti z 18. ledna byla chemikálie připravena povrchním způsobem, látky bylo přimíseno poměrně malé množství, a proto hořlavina způsobila smrtelné popáleniny,“ přesvědčoval před padesáti lety komunistický poslanec lidi.

O projevu později informoval tisk, bizarní teorie o „studeném plameni“ se rozšířila do celé republiky.

Vilém Nový

Od roku 1921 člen KSČ, během druhé světové války emigroval do Velké Británie. Po návratu v roce 1945 pomáhal budovat KSČ na Ostravsku, rok poté se stal šéfredaktorem Rudého práva. Po Únoru 1948 se spolupodílel na čistkách ve Svazu novinářů, v parlamentu i v politických stranách, stal se poslancem. Od listopadu 1949 do dubna 1953 byl ve vazbě pro podezření ze špionáže, uškodil mu jeho pobyt v Anglii. Téhož roku odsouzen na 7 let vězení, v roce 1954 je podmínečně propuštěn. O osm let později je politicky, právně a občansky rehabilitován, o další rok později i stranicky. Je finančně odškodněn a stává se rektorem vysoké školy politické ÚV KSČ, ze které vycházeli lidé s titulem RSDr. Nový se stal členem ÚV KSČ, byl poslancem za Severočeský kraj, po přeměně Československa ve federativní stát byl Nový poslancem za Českou Lípu.

Věc měla ale i svou tragickou stránku. Nový v proslovu totiž nařkl několik nevinných lidí, že Palacha k upálení přemluvili. Tvrdil, že k sebevraždě ho přesvědčoval třeba studentský vůdce Lubomír Holeček, olympionik Emil Zátopek, novinář Vladimír Škutina, šachista Luděk Pachman nebo dramatik Pavel Kohout.

Vyjmenovaní lidé, kteří s Palachovým činem neměli nic společného, se pak bránili a Nového žalovali u soudu. Spor prohráli, spolknout museli i hořkou slinu v podobě „obrácení“ Emila Zátopka, který během procesu změnil názor a žalobu stáhl.

„Zvedl ruku Emil Zátopek a k našemu úžasu se omluvil Vilému Novému a prohlásil, že se dotkl cti zasloužilého komunisty, že toho lituje, a prohlásil, že se hlavně stydí za to, že urazil Komunistickou stranu Československa v těžkých hodinách její existence,“ vzpomínal nedávno v Reportérech ČT Pavel Kohout, poslední žijící účastník soudního procesu. Poslanec Nový vyvázl z celé věci nejlépe, i když se pro mnohé stal spíše groteskní figurkou. 

„Přestože lidem byl spíš pro smích a nikdo ho nebral vážně, tak mu pár let poté udělili čestné občanství města. Ale i komunisté věděli, že ta jeho teorie je už přespříliš. Později se k tomu už nikdo nevracel. Ostatně, i to čestné občanství mu udělili potají, bez účasti veřejnosti,“ tvrdí českolipský historik Ladislav Smejkal.

Že byl Nový užitečným idiotem, bylo ale zřejmé už dříve. Teorie o „studeném plameni“ nebyla první zjevnou lží, již šířil.

„Ještě před Palachovou smrtí vystoupil Nový na takzvaném Mimoňském aktivu, setkání věrných příznivců Sovětského svazu. Nový tam vystoupil s projevem, v němž se pozastavoval nad tím, proč si idealizujeme Masaryka, když přece nechal třiadvacetkrát střílet do dělníků,“ podotýká Smejkal.

Nový svá slova o „studeném plameni“ nikdy nevzal zpátky, ani se za ně nekál, což zapříčinilo rozpad vztahu s jeho dcerou, známou televizní hlasatelkou Kamilou Moučkovou. Nikdy mu neodpustila. Že něco jako studený plamen neexistuje, přitom bylo jasné už tehdy.

„Metodu studeného ohně dobře znají maximálně tak fakíři. Když vyplivnou tekutinu z úst, vzplane. Konzultoval jsem to s jedním z našich nejznámějších, Petrem Voženílkem. Ten mi potvrdil, že polít se takovou tekutinou a zapálit by vyšlo úplně nastejno, jako polít se benzinem, rozdíl v tom není. Přesto mnozí této teorii věřili,“ zamyslel se Ladislav Smejkal.

Nový získal několik řádů, psal knihy

Samotný poslanec Nový pak upadl v zapomnění, do České Lípy téměř nejezdil. Užíval si postavení, které si svým prosovětským stylem politiky vydobyl.

Za své zásluhy za účast v normalizačním procesu obdržel několik státních vyznamenání – Řád Klementa Gottwalda, Řád republiky, Řád Vítězného února, vyznamenání Za zásluhy o výstavbu socialismu a další sovětská, bulharská, východoněmecká a mongolská vyznamenání.

Po roce 1976 odešel z politického života, věnoval se publicistice, přednášel na školách. Vyšlo mu několik knih. Zemřel 1. března 1987 v 83 letech a nikdy se tak nedožil konce komunistického režimu, který pomáhal budovat a udržovat. Nikdy ničeho nelitoval.

„Vnímám ho jako veskrze negativní postavu našich dějin. Přitom měl velký talent na psaní, který však propůjčil společenskému zlu,“ dodal historik Smejkal. 

V roce 1984 vyšly Nového vzpomínky Život a revoluce, z nichž ukázky byly samostatně vydány v České Lípě. Tam se chválí za svůj postoj v roce 1969. Podle svých slov „přišel, viděl a zvítězil“. Čestné občanství mu zastupitelé odňali v roce 1997.

Stanislav Hamr vzpomínal v Rozstřelu na Jana Palacha (18. 1. 2019)

17. ledna 2019

  • Nejčtenější

Liberec - Slavia 2:2, infarktový závěr. Oslabeným hostům sebral výhru Olatunji

Slavia se vrací na první místo. Ve 24. kole Fortuna ligy remizovala 2:2 v Liberci a je opět před Spartou, ale už jen o...

Extraliga zná čtvrtfinalisty. Liberec otočil v prodloužení, Olomouc zdolala Vary

Úterní večer zakončil extraligové předkolo a dokonal seznam čtvrtfinalistů. Hokejisté Liberce po bláznivém vývoji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa míří do čtvrtfinále, Plzeň srovnala sérii. Olomouc má po obratu mečbol

V sobotu se z postupu do čtvrtfinále hokejové extraligy radoval Třinec, po nedělním večeru Slezany z předkola play off...

Žena zaživa uhořela v autě. Bylo v něm až 1 100 stupňů, řekl soudu znalec

Výslechy znalců pokračovalo u soudu v Liberci hlavní líčení v případu pětačtyřicetiletého muže, který podle obžaloby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Do škol v Liberci se všechny děti z Ukrajiny nevejdou, pomohou okolní města

Ukrajinské děti, které se chystají do prvních tříd, se kvůli omezené kapacitě pravděpodobně nevejdou do tříd v Liberci....

Muž se bál usnout v přítomnosti partnerky, která ho bila. Policie ji vykázala

Policie na deset dní vykázala z bytu na Českolipsku ženu, která ubližovala svému partnerovi. Tloukla ho, kopala a...

Bez řidičáku vyjel na sjetých gumách, nezvládl zatáčku a skončil na střeše

Muž bez řidičského oprávnění nezvládl na Semilsku řízení, vyjel ze silnice a skončil přetočený na střeše. Auto mělo...

Sekora říkal, že mám talent, vzpomíná liberecký malíř a světoběžník

Ondřej Sekora viděl tenkrát ve svém žákovi potenciál, Jiří Sklenička Zderazský se však vystudovaným malířem nestal....

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...