Již dvacet sedm let se hledá využití pro chátrající budovu bývalých městských lázní v Jablonci nad Nisou. Nápadů za tu dobu přiletělo několik: místo pro kulturní akce, rehabilitační centrum pro seniory, ateliéry pro vysokou školu, prodej soukromníkovi či návštěvní středisko projektu Křišťálové údolí.
Nejblíže reálnému zhmotnění byl návrh přeměnit památkově chráněný komplex v knihovnu. Plán však před čtrnácti lety setrval ve fázi rozpracované dokumentace pro územní rozhodnutí.
Nyní vedení radnice přichází s ideou vydat se zpátky ke kořenům — navrátit stavbě architekta Roberta Hemmricha ve stylu geometrické secese původní lázeňský účel. Jakub Chuchlík, náměstek jabloneckého primátora, hovoří o paradoxu.
„Paradoxně se dosud důsledně neprověřila možnost obnovy původního účelu. Jakkoli se od výstavby proměnily společenské potřeby a nároky, existují příklady úspěšného provozu historických lázní jako center odpočinku a podmanivého zážitku,“ myslí si náměstek.
Jako příklad za všechny uvádí zdařilou rekonstrukci městských lázní v Novém Městě pod Smrkem. Ty jsou taktéž dílem muže, jenž navrhl lázně jablonecké. „Navštívili jsme je s radou města při svém výjezdním zasedání na začátku června,“ dodává Chuchlík.
Toho nyní městští radní pověřili, aby zajistil zpracování studie proveditelnosti obnovy budovy postavené v letech 1908 - 1909. Studie by měla na základě srovnatelných příkladů formulovat stavební program a zodpovědět technické a ekonomické otázky realizace a jejich následného provozu.
Podle Chuchlíka žádný z dosavadních návrhů na nové využití domu nepřinesl přesvědčivé řešení ze stavebního hlediska. „Ať už jde o nutné stavební zásahy či ekonomiku budoucího provozu. Proto také žádný z návrhů nenalezl potřebnou širokou podporu,“ podotýká náměstek.
Že to město myslí s lázněmi vážně, může dokazovat fakt, že interiéry budovy minulý týden prošly velkým úklidem. Pracovníci veřejně prospěšných prací odtud odnesly tuny odpadků. „Jakmile ten objekt uklidíme, tak ho musíme elektronicky zabezpečit. Není tu elektřina, ale musíme sem zajistit nějaký provizorní přívod a začít to hlídat,“ řekl minulý týden pro ČTK primátor Jablonce Miloš Vele.
Dodal také, že by zrekonstruované lázně byly dobré také třeba pro výuku plavání, protože městský plavecký bazén nemá dostatečnou kapacitu.
Před třemi lety tehdejší vedení města rozhodlo, že lázně musí pro veřejnost uzavřít. Před tím se tu sporadicky konaly kulturní akce. Jednou z posledních byl koncert zpěvačky Lenky Dusilové v srpnu roku 2019.
„Všechny posudky odborníků na statiku se shodly v jednom: budovu je nutné uzavřít pro veřejnost. Používání bazénové haly a dalších místností ve stávajícím stavu je zdraví a životu nebezpečné a my musíme mít na paměti hlavně zdraví a bezpečnost obyvatel i návštěvníků města,“ sdělil v roce 2020 Milan Kouřil, v ten čas náměstek primátora.
Lázně nejsou nebezpečné a nápor kultury vydrží, říká bývalé vedení Jablonce |
Jakub Chuchlík, tehdy v pozici opozičního zastupitele, ovšem mluvil o nepravdě. „Ne všechny zprávy a statické posudky hovoří o tom, že mají lázně špatnou statiku. Ve skutečnosti některé odpovídají i na jiné otázky. Například zpráva z roku 2015 posoudila technický stav objektu tak, že na základě ní tehdejší vedení města lázně zapůjčilo aktivitám spolku ArtproProstor. Další o rok mladší posudek řešil statické posouzení určených konstrukcí v souvislosti s opravou krovu,“ sdělil tenkrát.
„O rok později přišla další diagnostika konstrukcí, nikoli statická zpráva. Na základě ní ovšem město budovu tehdy zavřelo. Je tu však i oponentní posudek pana Novotného, který rozporuje havarijní stav. Minulý rok jsem navíc ze své funkce náměstka primátora zadal třetí nezávislý posudek a ten se přiklonil k interpretaci statika Novotného. Navíc v budově proběhla zkouška akustického zatížení, která vyloučila rizika případného opadání omítek,“ dodal.
Městské lázně byly vybudovány na počest císaře Františka Josefa a v květnu 1910 byly slavnostně otevřeny. Ve 30. letech se uvažovalo o rozšíření objektu, k realizaci však nedošlo. V té době byl patrně ubourán jižně usazený vysoký komín.
V roce 1960 do budovy neblaze zasáhl okresní stavební podnik. Zničeno bylo původní průčelí, ozdobné prvky na fasádě a větší část původních oken. V interiéru zůstala zčásti zachovaná původní bazénová hala, vstupní prostory a schodiště se štukovými detaily. Lázně jsou zavřené od poloviny devadesátých let. Využití pro ně se hledá od roku 1996.
29. června 2023 |