VIDEO: Policista v autě s majáčkem zkusil ve svém volnu vybírat pokuty

  12:08aktualizováno  20:34
Muž v civilu s majáčky se pokusil vybrat pokutu u řidiče v obci Medonosy na hranicích Libereckého, Ústeckého a Středočeského kraje. Řidič měl podezření, že šlo o podvod a natočil muže palubní kamerou. Po údajném podvodníkovi začali pátrat muži zákona, aby zjistili, že opravdu šlo o jejich kolegu.

Podle informací MF DNES je muž, který zastavil jiného šoféra, ve skutečnosti opravdu policista. „Je to policista, který pracuje na ředitelství služby cizinecké policie,“ řekl zdroj MF DNES.

To potvrdil následně i mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán s tím, že policie už incident řeší. „Dopustil se jej ve svém volnu, nicméně nadřízený s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení,“ uvedl Bocán.

Zneužití výstražných světel je přestupek, pokud by policisté prokázali, že muž chtěl po zastaveném řidiči peníze, už by se jednalo o trestný čin - podvod.

Jak proběhla kontrola

„Cestou z České Lípy směrem na Neratovice mě během nedělního podvečera dost agresivně přes plnou čáru předjela neoznačená dvojková modrá fabie. Za zadním sklem měla puštěné blikačky. Já vím, jak vypadají auta policie, takže se mi zastavit nechtělo. Jenže ten řidič přede mnou zastavil, v podstatě mě vybrzdil,“ popisuje situaci Jiří Kopřiva.

Jak je patrné z videa, z fabie vyběhl zavalitý černovlasý muž středního věku. „Nepozdravil, nepředstavil se. Jen vychrlil smršť nadávek, že prej jsem mu neumožnil předjíždění, že mi sebere papíry a že si mám připravit velké peníze. Choval se jako idiot. Chtěl jsem nějaký důkaz, že je policista. Přinesl nějakou plastovou kartičku, nic víc,“ dosvědčuje Kopřiva.

Muž se zalekl a odjel

Řidič naštěstí reagoval ukázkově. Rozhodl se zavolat mobilem linku 158, kde by si ověřil, že má co do činění se skutečným mužem zákona. Zároveň výtečníka upozornil, že ho natáčí palubní kamerou ve svém autě. „To ho znejistělo a vydal se zpět do svého auta. Bylo mi jasné, že chce ujet. Tak jsem vystoupil a šel za ním, snažil jsem se mu zabránit v odjezdu, ale dost razantně přibouchl dveře a div mi nepřejel nohy, dupnul na plyn a zmizel,“ líčí Kopřiva.

Policie ČR, která se s videem již obeznámila, měla v daný okamžik jasno: „Tohle nebyl skutečný policista,“ prohlásila mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. „Pravý policista musí mít nejen stejnokroj, ale služební průkaz a odznak s osobním číslem. I kdyby jel v civilním vozidle, tak i použití světel se řídí předpisy. Například musejí mít na sobě nápis zřetelný POLICIE, popřípadě ještě STŮJ,“ upřesnila mluvčí.

Případ policisté řešili od pondělního rána. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro spáchání trestného činu přisvojení pravomoci úřadu, kdy hrozí trestní sazba až dva roky,“ dodala Johnová. Na stanovení přesné právní kvalifikace je však podle ní ještě příliš brzy.

Policie zkoumala pořízený videozáznam z palubní kamery. Muži je na něm dobře vidět do obličeje, zřetelná je i SPZ vozu. „Ukázalo se, že pořídit si palubní kamerku za 1300 korun byl dobrý tah. Doufám, že ten záznam poslouží k tomu, že tohohle zmetka teď každý pozná a má utrum,“ svěřil se Jiří Kopřiva. 

Své video zároveň zveřejnil na facebooku, kde za krátkou dobu získalo přes 1200 komentářů. Někteří lidé v nich upozorňují, že se s mužem v modré fabii setkali i na jiných místech. Je tedy možné, že pokusů o podvod na nevinných řidičích tak bude víc.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Nad libereckou přehradou se drolí skála, kameny padají na cestu

Skála se drolí hned vedle cestičky podél přehrady.

Obezřetní by měli být chodci či běžci na stezce kolem harcovské přehrady směrem k vysokoškolským kolejím. Na jednom...

Sochy ze 60. let opět stojí, po vichřici a útoku vandala je opravili

Sochu u libereckého muzea zboural v lednu vandal, teď je už opravená.

Sochy Brána snů a Rodina v Liberci prošly rukama odborníků a už se znovu tyčí na svých místech. Jednu povalil v lednu...

Pro recepty chodím za kouzelnými babičkami, říká liberecký šéfkuchař

Robert Sklenář miluje starou kuchyni. Rád se vrací do minulosti, kombinuje...

Když je restaurace v úzkých, přijde na pomoc. Jindy zase školí nezkušené kuchaře, aby se zlepšili nebo vyhrávali...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz