VIDEO: Policista v autě s majáčkem zkusil ve svém volnu vybírat pokuty

  12:08aktualizováno  20:34
Muž v civilu s majáčky se pokusil vybrat pokutu u řidiče v obci Medonosy na hranicích Libereckého, Ústeckého a Středočeského kraje. Řidič měl podezření, že šlo o podvod a natočil muže palubní kamerou. Po údajném podvodníkovi začali pátrat muži zákona, aby zjistili, že opravdu šlo o jejich kolegu.

Podle informací MF DNES je muž, který zastavil jiného šoféra, ve skutečnosti opravdu policista. „Je to policista, který pracuje na ředitelství služby cizinecké policie,“ řekl zdroj MF DNES.

To potvrdil následně i mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán s tím, že policie už incident řeší. „Dopustil se jej ve svém volnu, nicméně nadřízený s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení,“ uvedl Bocán.

Zneužití výstražných světel je přestupek, pokud by policisté prokázali, že muž chtěl po zastaveném řidiči peníze, už by se jednalo o trestný čin - podvod.

Jak proběhla kontrola

„Cestou z České Lípy směrem na Neratovice mě během nedělního podvečera dost agresivně přes plnou čáru předjela neoznačená dvojková modrá fabie. Za zadním sklem měla puštěné blikačky. Já vím, jak vypadají auta policie, takže se mi zastavit nechtělo. Jenže ten řidič přede mnou zastavil, v podstatě mě vybrzdil,“ popisuje situaci Jiří Kopřiva.

Jak je patrné z videa, z fabie vyběhl zavalitý černovlasý muž středního věku. „Nepozdravil, nepředstavil se. Jen vychrlil smršť nadávek, že prej jsem mu neumožnil předjíždění, že mi sebere papíry a že si mám připravit velké peníze. Choval se jako idiot. Chtěl jsem nějaký důkaz, že je policista. Přinesl nějakou plastovou kartičku, nic víc,“ dosvědčuje Kopřiva.

Muž se zalekl a odjel

Řidič naštěstí reagoval ukázkově. Rozhodl se zavolat mobilem linku 158, kde by si ověřil, že má co do činění se skutečným mužem zákona. Zároveň výtečníka upozornil, že ho natáčí palubní kamerou ve svém autě. „To ho znejistělo a vydal se zpět do svého auta. Bylo mi jasné, že chce ujet. Tak jsem vystoupil a šel za ním, snažil jsem se mu zabránit v odjezdu, ale dost razantně přibouchl dveře a div mi nepřejel nohy, dupnul na plyn a zmizel,“ líčí Kopřiva.

Policie ČR, která se s videem již obeznámila, měla v daný okamžik jasno: „Tohle nebyl skutečný policista,“ prohlásila mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. „Pravý policista musí mít nejen stejnokroj, ale služební průkaz a odznak s osobním číslem. I kdyby jel v civilním vozidle, tak i použití světel se řídí předpisy. Například musejí mít na sobě nápis zřetelný POLICIE, popřípadě ještě STŮJ,“ upřesnila mluvčí.

Případ policisté řešili od pondělního rána. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro spáchání trestného činu přisvojení pravomoci úřadu, kdy hrozí trestní sazba až dva roky,“ dodala Johnová. Na stanovení přesné právní kvalifikace je však podle ní ještě příliš brzy.

Policie zkoumala pořízený videozáznam z palubní kamery. Muži je na něm dobře vidět do obličeje, zřetelná je i SPZ vozu. „Ukázalo se, že pořídit si palubní kamerku za 1300 korun byl dobrý tah. Doufám, že ten záznam poslouží k tomu, že tohohle zmetka teď každý pozná a má utrum,“ svěřil se Jiří Kopřiva. 

Své video zároveň zveřejnil na facebooku, kde za krátkou dobu získalo přes 1200 komentářů. Někteří lidé v nich upozorňují, že se s mužem v modré fabii setkali i na jiných místech. Je tedy možné, že pokusů o podvod na nevinných řidičích tak bude víc.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Najdete na iDNES.cz