VIDEO: Policista v autě s majáčkem zkusil ve svém volnu vybírat pokuty

  12:08aktualizováno  20:34
Muž v civilu s majáčky se pokusil vybrat pokutu u řidiče v obci Medonosy na hranicích Libereckého, Ústeckého a Středočeského kraje. Řidič měl podezření, že šlo o podvod a natočil muže palubní kamerou. Po údajném podvodníkovi začali pátrat muži zákona, aby zjistili, že opravdu šlo o jejich kolegu.

Podle informací MF DNES je muž, který zastavil jiného šoféra, ve skutečnosti opravdu policista. „Je to policista, který pracuje na ředitelství služby cizinecké policie,“ řekl zdroj MF DNES.

To potvrdil následně i mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán s tím, že policie už incident řeší. „Dopustil se jej ve svém volnu, nicméně nadřízený s ním okamžitě zahájil kázeňské řízení,“ uvedl Bocán.

Zneužití výstražných světel je přestupek, pokud by policisté prokázali, že muž chtěl po zastaveném řidiči peníze, už by se jednalo o trestný čin - podvod.

Jak proběhla kontrola

„Cestou z České Lípy směrem na Neratovice mě během nedělního podvečera dost agresivně přes plnou čáru předjela neoznačená dvojková modrá fabie. Za zadním sklem měla puštěné blikačky. Já vím, jak vypadají auta policie, takže se mi zastavit nechtělo. Jenže ten řidič přede mnou zastavil, v podstatě mě vybrzdil,“ popisuje situaci Jiří Kopřiva.

Jak je patrné z videa, z fabie vyběhl zavalitý černovlasý muž středního věku. „Nepozdravil, nepředstavil se. Jen vychrlil smršť nadávek, že prej jsem mu neumožnil předjíždění, že mi sebere papíry a že si mám připravit velké peníze. Choval se jako idiot. Chtěl jsem nějaký důkaz, že je policista. Přinesl nějakou plastovou kartičku, nic víc,“ dosvědčuje Kopřiva.

Muž se zalekl a odjel

Řidič naštěstí reagoval ukázkově. Rozhodl se zavolat mobilem linku 158, kde by si ověřil, že má co do činění se skutečným mužem zákona. Zároveň výtečníka upozornil, že ho natáčí palubní kamerou ve svém autě. „To ho znejistělo a vydal se zpět do svého auta. Bylo mi jasné, že chce ujet. Tak jsem vystoupil a šel za ním, snažil jsem se mu zabránit v odjezdu, ale dost razantně přibouchl dveře a div mi nepřejel nohy, dupnul na plyn a zmizel,“ líčí Kopřiva.

Policie ČR, která se s videem již obeznámila, měla v daný okamžik jasno: „Tohle nebyl skutečný policista,“ prohlásila mluvčí mělnické policie Markéta Johnová. „Pravý policista musí mít nejen stejnokroj, ale služební průkaz a odznak s osobním číslem. I kdyby jel v civilním vozidle, tak i použití světel se řídí předpisy. Například musejí mít na sobě nápis zřetelný POLICIE, popřípadě ještě STŮJ,“ upřesnila mluvčí.

Případ policisté řešili od pondělního rána. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro spáchání trestného činu přisvojení pravomoci úřadu, kdy hrozí trestní sazba až dva roky,“ dodala Johnová. Na stanovení přesné právní kvalifikace je však podle ní ještě příliš brzy.

Policie zkoumala pořízený videozáznam z palubní kamery. Muži je na něm dobře vidět do obličeje, zřetelná je i SPZ vozu. „Ukázalo se, že pořídit si palubní kamerku za 1300 korun byl dobrý tah. Doufám, že ten záznam poslouží k tomu, že tohohle zmetka teď každý pozná a má utrum,“ svěřil se Jiří Kopřiva. 

Své video zároveň zveřejnil na facebooku, kde za krátkou dobu získalo přes 1200 komentářů. Někteří lidé v nich upozorňují, že se s mužem v modré fabii setkali i na jiných místech. Je tedy možné, že pokusů o podvod na nevinných řidičích tak bude víc.

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

VIDEO: Kamion odbočil přes dvojitou čáru, řidič za ním se zachránil kličkou

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u...

Velmi nebezpečný manévr, který mohl skončit tragédií, provedl u Rychnova u Jablonce nad Nisou řidič polského kamionu....

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Zámek odstřelili komunisté, teď má odpudivé náměstí v Mimoni zmizet

Národní výbor v roce 1985 srovnal se zemí nejhezčí část centra Mimoně....

Kdyby se vyhlašovala anketa o nejškaredější náměstí, Mimoň by byla mezi favority. Tvoří jej louka a živelné parkoviště....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Další z rubriky

VIDEO: Psát SMS s nohou na palubní desce? I tak jezdí řidiči kamionů

Policisté kontrolovali řidiče z autobusu.

Psaní SMS, mluvení do vysílačky nebo nezapnuté pásy. To jsou jen některé prohřešky, které odhalili policisté při...

Za požár liberecké Severochemy obvinili dělníka, stáčel načerno chemikálii

Požár liberecké Severochemy (29. května 2017)

Požár Severochemy v květnu roku 2017 zavinil zaměstnanec firmy, který si načerno stáčel chemikálie. Takové jsou závěry...

Památky po zimě zase ožijí, ovládne je duch šlechticů a koblížek

Na novinky se mohou těšit i návštěvníci zámku Frýdlant. Na snímku jeho...

Velký plyšový Koblížek je maskotem letošní sezony na hradech a zámcích v Libereckém kraji. Postavička z pohádky O...

Najdete na iDNES.cz