Při císařském řezu jde o minuty, hladšímu průběhu pomůže nové oddělení

  7:02aktualizováno  7:02
Modernizované Gynekologicko-porodnické oddělení otevřela českolipská nemocnice. Celý pavilon prošel rekonstrukcí, nastávající matky mohou využít nových pokojů. Zlepšilo se i zázemí pro lékaře a sestry.

Modernizované Gynekologickoporodnické oddělení otevřela českolipská nemocnice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Gynekologické oddělení bylo dříve na šestém a porodnické na osmém patře. To bylo nepraktické, navíc tam byly dvojnásobné nároky na personál. Teď je vše na jednom patře. Maminky už nebudou přebíhat,“ komentoval ředitel nemocnice Pavel Marek.

Nově vybavené jsou i operační sály, kde se provádějí například císařské řezy. Sály mají třeba speciální lampy s bodovým svícením, nové jsou rampy medicinálních plynů, obnovou prošla elektroinstalace, jsou zde nové interiérové nerezové pomůcky a také dva nové operační stoly. 

Vybavení připomínalo Nemocnici na kraji města

„Staré vybavení těchto sálů připomínalo Nemocnici na kraji města, je to opravdu velký posun k lepšímu,“ pochvalovala si Lada Šubrtová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení českolipské nemocnice.

Nové operační sály byly zapotřebí. Nemocnice provede ročně přibližně 241 císařských řezů. Při nich jde zpravidla o minuty, aby byla matka i dítě v pořádku.

Fotogalerie

„Je tu opravdu velký tlak na to, aby tyto sály byly dobře vybavené a hlavně dvacet čtyři hodin denně připravené. Když přijde nutnost provést císařský řez, musí se jít hned na věc,“ podotkla Šubrtová.

Na oddělení dále vznikla nová velká společná sesterna a gynekologie i porodnice mají vlastní moderní vyšetřovny. Kromě jiného zde byla vybudována místnost pro odsávání mateřského mléka a nechybí ani technické zázemí celého oddělení. Zvýšila se i kapacita oddělení. Činí 18 lůžek porodnice a 14 lůžek gynekologie. 

Po nadstandardních pokojích je poptávka

V rámci rekonstrukce vznikly na porodnici celkem čtyři nadstandardní pokoje, původně zde byly pouze dva. Je o ně prý zájem. Jeden den zde vyjde maminky na 750 korun. 

„Navýšili jsme možnost nadstandardních pokojů, protože je po nich poptávka. Porod je radostná událost a lidé si rádi připlatí,“ dodal ředitel.

Dále zde jsou dva jednolůžkové porodnické pokoje, tři dvoulůžkové porodnické pokoje a dva třílůžkové pokoje pro riziková těhotenství. Dva nové nadstandardní pokoje pak má i gynekologie. 

Rekonstrukce celého gynekologicko-porodnického oddělení včetně operačních sálů přišla na 6,6 milionu korun, špitál ji hradil ze svého rozpočtu.

„Všichni na první pohled vidí, že tyto prostory teď odpovídají současnému standardu. Tímto způsobem chceme opravit všechna patra naší nemocnice, další na řadě bude chirurgie,“ podotkl ředitel Pavel Marek. Rekonstruovat celé patro ale znamená vyřešit problém s prostorem. 

„To je problém všech nemocnic, že nemají žádné volné místo a zároveň nemohou přerušit výkony. Logisticky to bude problém,“ připustil vedoucí investičního oddělení nemocnice Čestmír Vaner.

Nemocnice v České Lípě loni provedla 1 163 porodů, což je více než v minulosti.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Práce domácí sestry nikdy nekončí. Strach ale nemáme, říká pečovatelka

„Domácích pacientů neustále přibývá, loni jsme jich měli v péči 471,“ říká...

Na domácí posteli, před vlastní televizí a vedle své ledničky se doléčuje po operačním zákroku stále víc lidí. Mnohdy...

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

(ilustrační foto)

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské...

Najdete na iDNES.cz