Noste si vlastní toaletní papír, radí nemocnice pacientům. Pobouřila radnici

  9:02aktualizováno  9:02
„Nechte si přinést vlastní toaletní papír.“ Tuhle větu slýchali jako jednu z prvních někteří hospitalizovaní lidé v českolipské nemocnici. Dopálilo to starostu nedalekých Kravař Víta Vomáčku. Společně se čtyřmi radními vybral deset tisíc korun a nemocnici poslal balík 1 600 rolí záchodového papíru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Problém, na který takto upozornil, prý ale neexistuje. Papíru je podle nemocnice dost. „Pokud vaši maminku odveze sanitka do nemocnice a první SMS, která vám od ní po hodinách nervózního čekání přijde, je „přivez mi toaletní papír“, tak je něco špatně,“ zlobí se Vomáčka. 

Vychází z nedávné zkušenosti, kdy jeho 86letou matku při hospitalizaci sestra vyzvala, aby si někde sehnala vlastní toaletní papír. Vomáčka tvrdí, že nešlo o ojedinělý exces, ale běžnou praxi. 

Je to nedůstojné, zlobí se starosta

„Upozornil jsem na to hejtmana už v roce 2016. Nic se nezměnilo. Po našich spoluobčanech je nadále vyžadováno přinesení vlastního toaletního papíru. Je to nedůstojné. Tak nám došla trpělivost a složili jsme se tu mezi sebou a nějaký jim poslali,“ komentuje starosta.

Nemocnice 20 velkých pytlů s celkem 1 600 rolemi přijala, ředitel dokonce podepsal darovací smlouvu. Žádné oficiální reakce se ale Vomáčka nedočkal a cítí se jako muž, co rýpl do vosího hnízda. 

„Dozvěděl jsem se, že lidé prý toaleťák v té nemocnici kradou. To mi přijde absurdní. Jestliže máme budovat nějakou důvěru v naši okresní nemocnici, tak na tohle se nelze vymlouvat. Obyčejní lidé nám vyjádřili podporu, ale pár politiků mě přestalo zdravit a doslechl jsem se, že prý útočím na nemocnici,“ diví se starosta.

Nemocnice tvrdí, že papír je

Českolipská nemocnice problémy s toaletním papírem odmítla.
„Problém není žádný. Fakt je takový, že na všech lůžkových i nelůžkových odděleních nemocnice i na toaletách volně přístupných v budově polikliniky je pro pacienty i návštěvníky toaletní papír k dispozici,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí špitálu Kateřina Amrichová. 

Českolipská starostka a zároveň členka dozorčí rady špitálu Jitka Volfová (ANO) přislíbila, že se na problematiku toaletního papíru u vedení nemocnice informuje. 

„Zatím jsme to na dozorčí radě neřešili, ale na jejím nejbližším zasedání se na to chci zeptat,“ vzkázala Volfová.

Papír platí pojišťovny

Po hospitalizovaných pacientech by nemocnice vlastní papír vůbec neměla žádat. Spadá totiž do takzvaného hygienického balíčku a proplácí ho zdravotní pojišťovny. 

„Náklady na toaletní papír mají nemocnice zahrnuté v režii, která se přičítá k hodnotě úhrady za ošetřovací den. Jedná se tedy o položku hrazenou zdravotními pojišťovnami. Pacient si do nemocnice přinese pouze potřeby osobní hygieny, jako zubní kartáček a pastu, sprchový gel, šampon na vlasy. Nemusí si ale nosit toaletní papír, ani třeba inkontinenční pomůcky, pokud inkontinencí trpí. Přinést si může svoje pyžamo. Pokud ho ale nebude mít, nemocnice mu poskytne erární,“ upřesnil mluvčí VZP Oldřich Tichý. 

Toaletní papír kupuje nemocnice ze svých financí, pojišťovna jej proplácí zpětně. V případě Krajské nemocnice Liberec jde ročně o částku 521 tisíc korun. Mluvčí nemocnice Václav Řičář zdůraznil, že pacienti si svůj papír nosit nemusí. „Určitě je o to nežádáme. Přestože se náklady na toaletní papír mohou zdát vysoké, díky velkým objemům jej umíme nakupovat celkem levně,“ podotkl Řičář. 

Velký nedostatek toaletního papíru je spojen zejména s dobou totality. Dokládal neschopnost centrálně plánované ekonomiky. Problém vyvrcholil po požáru Harmaneckých papíren, situaci pak muselo řešit až ÚV KSČ rozhodnutím o výstavbě nových výrobních linek. Na překlenutí této doby se toaletní papír musel dovážet za devizy ze západních zemí.

VIDEO: Luxus v nemocnicích. Jídlo si odtamtud objednávají lidé i na party:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Dobíjení mobilů i moderní informační systém. Rychnov získá nový terminál

Kromě nových chodníků a zálivu pro tři autobusy bude na terminálu i zastřešená...

Autobusy už nebudou stát v silnici v nepřehledné zatáčce, lidé nebudou kráčet po nebezpečném přechodu, který končí v...

Pes spadl ze zříceniny hradu, z římsy nad propastí ho dostali hasiči

Hasiči zachránili psa, který sklouzl na římsu zříceniny hradu Fredevald (Pustý...

Hasiči na Českolipsku zachránili v pátek v podvečer psa, který sklouzl na skalní římsu zříceniny hradu Fredevald,...

Budoucí automechanici ve Vysokém se budou učit opravovat elektromobily

Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou

Některé moderní přístroje a zařízení si mohli budoucí automechanici z Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou...

Najdete na iDNES.cz