ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mrtvý divočák na Liberecku měl africký mor, nařízení omezí pohyb lidí v lese

  • 18
Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom ředitel Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj Daniel Macháček. Veterináři zakázali lov divočáků i omezili pohyb lidí v lese.

Zvíře se našlo u Jindřichovic pod Smrkem na Liberecku nedaleko hranic s Polskem.

Veterináři proto vymezili takzvané pásmo infekce o rozloze zhruba 200 kilometrů čtverečních. V této oblasti bude zakázán lov divokých prasat nebo omezen pohyb lidí v přírodě. Ti budou moci využívat jen vyznačené cesty a stezky.

Veterinární opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích v oblasti a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. Veterináři mimo jiné nařídí soupis chovů domácích prasat nebo porážku prasat určených pro domácí porážku, uvedl Petr Šatrán ze Státní veterinární správy.

Africký mor byl naposledy v ČR od roku 2017

Cílem opatření je minimalizovat šíření nákazy u divokých prasat a zabránit zavlečení afrického moru do chovu domácích prasat. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Praze řekli zástupci ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy. V pondělí se kvůli tomu sejde Ústřední nákazová komise.

S africkým morem prasat se naposledy potýkalo Česko od roku 2017. Nemoc není přenosná na člověka, ale pokud by se objevila v chovu vepřů, musí se chov utratit. Většinou také velmi rychle přichází zákaz exportu živých prasat, případně vepřového masa do států mimo Evropskou unii. Tam však čeští exportéři vepřové maso prakticky nevyvážejí, řekl portálu iDNES.cz ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.

Prasečí mor přijde, tvrdí odborníci. Lovci mohou divočáky střílet neomezeně

Podle Stibala snad nejsou v oblasti prakticky žádné větší chovy. Pokud by na nějaké veterináři přišli, nejspíš jim zakážou přesun prasat na jatka.
Konkrétní opatření chce ministerstvo zemědělství spolu se SVS představit v pátek ráno na tiskové konferenci.

Česko se stalo v roce 2018 první zemí, kde se podařilo nemoc vymýtit. Následně, po přijetí podobných opatření, se to povedlo i Belgii. Choroba se v posledních letech ve velkém šíří po Německu i Polsku, ale také řadě dalších evropských států.

Nemoc se také v posledních dnech stala politickou záležitostí. Ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád v minulém týdnu informoval, že stát nejspíš nebude mít peníze na vyplácení zastřelného právě v této oblasti, toto téma se následně dostalo i na plénum Poslanecké sněmovny ČR při projednávání státního rozpočtu.

Africký mor prasat se blíží, k hranici Zlínska to má asi sto kilometrů

Ministerstvo oznámilo, že pokud se nějaké peníze najdou, bude se snažit dvoutisícové zastřelné udržet i nadále.

To ale je už v současnosti prakticky jedno. V oblasti veterináři zakazují lov prasat, aby více nepřebíhala do jiných lokalit a nemoc tak nerozšiřovala. Také v ní bude omezený pohyb obyvatelstva v přírodě a zvětší se pozorování prasat v přírodě. Zda se znovu nasadí do akce policejní odstřelovači, či armáda, zatím není jasné.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil poprvé africký mor prasat v Česku, byli nalezeni před pěti lety v létě na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice T. Bati. Africký mor prasat se v Česku tehdy objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři následně potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,