Vodňanský v pražském Mánesu zjistí, jak mu dupou králíci

  14:17aktualizováno  14:17
Lednový program festivalu Play zahrnuje i Jana Vodňanského. Spisovatel a autor písňových textů přijde do pražské galerie Mánes s pořadem Jak mi dupou králíci. "Znalci označují moji tvorbu za hravou, takže hra se stala mým osudem," tvrdí Vodňanský. Jeho vystoupení začíná ve středu 12. ledna v 19 hodin.

Středeční pořad Jana Vodňanského začíná v 19 hodin. | foto: Lukáš BíbaMF DNES

Jaký je váš osobní vztah ke hře?
Opravdu intenzivní. Už v první třídě na základce jsem mystifikoval svoje spolužáky, že umím zpívat anglicky. Nejen že jsem neuměl anglicky, ale ještě ne úplně ani česky, a tak jsem si vymýšlel všelijaké slabiky i melodie, které jsem vydával za angličtinu. Později jsem se dozvěděl, že jsem vlastně provozoval "skat". Spolužáky to bavilo a každý den se toho dožadovali. Později jsem hry dokonce vědecky studoval. Bylo to na Technice, kde jsme probírali matematickou teorii her, kterou jsme měli používat jako budoucí inženýři. No, a dneska přednáším filozofii hry, avšak nikoliv na fakultě strojní, nýbrž na Karlově univerzitě studentům fakulty humanitních studií. Znalci označují moji tvorbu za hravou, takže hra se stala mým osudem.

A vztah k Mánesu?
Svojí intenzitou je srovnatelný se vztahem ke hře. Samo spojení bílé avantgardní architektury výstavní síně, kavárny a teras s historickou vodárenskou věží a řekou má svůj půvab, a proto jsem si Mánes zamiloval. Vždy se mi tam vybavuje jeho celá historie. Předválečné pyžamové plesy Umělecké besedy s Jaroslavem Ježkem u klavíru, později zase pováleční surrealisté, mladý dandy Egon Bondy a tak dále, a tak dále... Tak jsem v Mánesu uspořádal svatební mejdan v říjnu 1999, když jsem si bral mladou a hravou choť Ivanku. Za dva roky v červnu 2001 jsem na terasách Mánesa oslavil i šedesátiny.

Vyskytuje se téma hry také ve vašich písničkových textech?
Malí i velcí posluchači znají písničku s hudbou Petra Skoumala Když jde malý bobr spát, tak si s námi hraje rád. Ale mně se teď vybavuje i kousek textu, který před víc než třiceti lety zhudebnil též Skoumal, ale na rozdíl od malého bobra ji moc lidí nezná. Zpívá se tam "Když ti říkám 'PLAY', znamená to 'hrej', tak jak před tím nikdy nikdo neviděl. Líbat bych těch chtěl podle pravidel, na tvá malá ústa plná povidel". Celý text už si nepamatuji, ale jednalo se o píseň trenéra golfu zamilovaného do princezny, kterou měl trénovat.

Večírek rozpadlých dvojic 1989 (Petr Skoumal, Jan Burian, Jan Vodňanský, Jiří Dědeček)

Večírek rozpadlých dvojic 1989 (Petr Skoumal, Jan Burian, Jan Vodňanský, Jiří Dědeček)

Proslýchá se, že ve své one-man show Jak mi dupou králíci představíte ve středu i svoji zpívající skladatelku Hanu Navarovou.
Takovou "mediální spekulaci" nebudu ani komentovat ani dementovat. Pokud by se Hana objevila, mělo by to být překvapení. Obecně vzato překvapuji své diváky rád. To právě souvisí s tou mojí vrozenou hravostí.


Ale o Haně Navarové něco prozradit můžete?
Je to moje první skladatelka. Objevil jsem ji v divadle Sklep. Naše písničky pro děti znají malí posluchači z televizní Kouzelné školky i z několika cédéček. S Hanou ovšem píšeme také pro dospělé. Píseň Bytová jádra – to je paráda se objevila v televizním dokumentu Jana Gogoly Panelák je kamarád a později i v našem celovečerním programu S úsměvem bytového jádra. Píseň v autorčině podání vyšla i na mém profilovém CD Tělo na leasing.

Takže do roku, kdy oslavíte kulaté narozeniny, vstupujete s hravou a přitom pilnou skladatelkou?
Na předvánoční premiéře Besídky divadla Sklep Hanka zazpívala v premiéře naši novou písničku. Také máme rozpracovaný ambiciózní projekt Měna – toť stálá je změna. Bude to muzikál, který bychom hráli jako autorské duo a zpívali v něm songy různých národních měn, podléhajících svodům Eura. Diváci budou ovšem svědky i dramatických zpěvních soubojů mezi Eurem a Dolarem. Zatím vznikla ústřední píseň Money making song, a už získala značnou popularitu v České numizmatické společnosti. Ta si ji zvolila za neoficiální klubovou hymnu, a tak jsme s Hanou často zváni, abychom ji zpívali při křtech příležitostných mincí. Optimistická představa numizmatiků, že náklady na muzikál a jeho nastudování v několika jazykových mutacích rády zasponzorují národní banky různých evropských zemí jako originální rozloučení s národními měnami, se zatím nepotvrdila. Ale naděje, že originální nápad potěší mysl i srdce bankéřů tak, aby pootevřeli své sejfy, tu pořád je. A tak na projektu i nadále pracujeme.

Jan Vodňanský a Petr SkoumalA co dvojice Vodňanský a Skoumal?
Naši věrní diváci, ale i mladí zájemci nás spolu mohou vidět a slyšet již 28. ledna v divadle Archa v programu Večírek rozpadlých dvojic. Na chystaném CD Vzpoura kocourů se objeví také dosud nikdy nevydané archivní nahrávky našich písní. A přesně v den mých kulatých narozenin 19. června máme v plánu sehrát náš první autorský program S úsměvem idiota v místě původní premiéry, tj. v pražském Činoherním klubu. Zdá se, že mě čeká rok plný hravých aktivit. Už se na ně těším.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

Panoráma Prahy nebude takové věčně. I Londýn tím prošel, řekla Jiřičná

Architektka Eva Jiřičná letos oslavila 80. narozeniny, rozvířila debatu nad návrhem nové žižkovské zástavby, podepsala...

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

Najdete na iDNES.cz