Poklady ze Svatého Víta vypovídají o složité době

  13:14aktualizováno  13:14
Příběh básníka a šlechtice Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic tvoří pozadí pro vykreslení atmosféry doby za vlády Vladislava II. Jagellonského.

Lorenzo Costa (?): Kristus nesoucí kříž (kolem 1480). Národní památkový ústav (úop Brno), Státní zámek Valtice. | foto: Správa Pražského hradu

Výstava v Císařské konírně Pražského hradu vypovídá o době stejně složité, jako je sám název expozice: Rozhovor se smrtí, Unikáty Svatovítského pokladu, Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic - básník jagellonské doby.

Prostřednictvím osudů tohoto humanisty a literáta přibližuje kulturu českých zemí v období vlády Jagellonců, tedy konce 15. a počátku 16. století. Neklidná situace v zemi dlouho zaměstnávané náboženskou válkou se tehdy pozvolna stabilizuje a začíná být více nakloněna rozsáhlejším uměleckým podnikům.

Téměř k dokonalosti dovedený gotický sloh se mísí s novým názorem renesance. Právě období takovéto výrazné slohové a myšlenkové změny dávají podmínky ke vzniku nesmírně zajímavého a osobitého umění.

Na pomezí gotiky a renesance
Osou výstavy je život a literární dílo Bohuslava Hasištejnského, který nebyl "pouze" plodným autorem, ale i majitelem pozoruhodné knihovny, čítající více než 620 svazků. Kniha a text obecně tak logicky tvoří podstatnou část exponátů. Dobové tisky, rukopisy a verše především zpřítomňují myšlenkový proud humanismu, který vzkvétal na dvoře krále Vladislava Jagellonského.

Vedle toho samozřejmě vypovídají o výtvarné kultuře na pomezí gotiky a renesance. Vyzdvihnout je třeba především vzácný exemplář známých Deseti knih o architektuře, jehož výzdobu provedl jeden z iluminátorů Lorenza Medicejského a graduál z kláštera v Louce. Atmosféru doby dokresluje také řada příkladů z oblasti malířství, sochařství, architektury a užitého umění.

Výjimečnou skupinu v rámci pestré sbírky dobových reálií tvoří předměty ze Svatovítského pokladu. Jde především o tři ostatkové busty českých zemských patronů - sv. Václava, sv. Vojtěcha a sv. Víta - které pocházejí z konce 15. století.

Fiktivní podobizny světců, kvalitní jak po řemeslné, tak po technické stránce, daroval svatovítské kapitule sám král Vladislav II. O málo starší je relikviář sv. Václava, zpodobňující vztyčené předloktí, a kolowratský plenář, osobité dílo zlatníka Martina.

Stěžejním podnikem Vladislavovy doby je nepochybně rekonstrukce po léta opuštěného a notně zchátralého Pražského hradu, kam král přesunul svou rezidenci po nepokojném roce 1483, který prožil v nedostatečně opevněném králově dvoře na Starém Městě.

Architektem přestavby starého panovnického sídla je Benedikt Ried. Jeho mistrovství dává nově vzniklému královskému paláci nezaměnitelnou podobu, kombinující progresivní prvky renesance s vyspělými formami pozdní gotiky. Naprostým unikátem je především Vladislavský sál s jednou z nejrozsáhlejších a nejpůsobivějších kleneb celé Evropy.

Roztříštěná, ale uspokojivá
Nepovšimnuta mezi vším leskem Svatovítského pokladu by mohla zůstat drobná grafika, přestože je jedním z nejzajímavějších exponátů výstavy. Zobrazuje venkovskou krajinu s tureckými dělostřelci v popředí a jejím autorem není nikdo jiný než Albrecht Dürer.

Stejně jako Riedův palác, těží i Krajina s velkým dělem svou nezaměnitelnou osobitost z bizarního spojení zralé gotické imaginace a nastupující renesanční racionality. K osobě Bohuslava Hasištejnského však mají blíže obrazy s tématem zemských patronů. Jejich kult, který výrazně rozvinul už Karel IV., hrál i v pohusitské době nesmírně významnou politickou i náboženskou úlohu.

V nejmonumentálnější podobě je na výstavě reprezentován deskou z Vejprnic. Výstava je opravdu pestrou přehlídkou umění jagellonské doby. Nicméně v celkovém účinku je poněkud roztříštěná, jak ukazuje už její název.

Tuto roztříštěnost spojuje linie životního příběhu Bohuslava Hasištejnského, byť s sebou nese poměrně velkou textovou zátěž. Vzhledem k intimnějšímu charakteru vystavených děl a větší náročnosti výstava nezaujme každého, ale své publikum má rozhodně čím uspokojit.

Rozhovor se smrtí: unikáty Svatovítského pokladu
Císařská konírna Pražského hradu, kurátorka Ivana Kyzourová. Výstava trvá do 1. července – v průběhu dubna však budou nejcennější exponáty kvůli své citlivosti obměněny. Plné vstupné 120, snížené 60, rodinné 180 korun, www.hrad.cz
Hodnocení MF DNES:  60%

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Monet, Matisse, Renoir. Impresionisté dorazili pod dohledem policie

Henri Matisse, Květiny a ovoce, 1909

Kordon policejních vozů doprovodil šest desítek děl slavných impresionistů Clauda Moneta, Edgara Degase nebo Augusta...

Znovuobjeveného Kupku vydražili za 65 milionů, je to český aukční rekord

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci...

Obraz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun....

Najdete na iDNES.cz