Josef Lada - Narodil se (1926) | foto: Galerie Smečky

Ladova výstava ukáže neznámé obrázky a patrně i autorův poslední obraz

  • 2
Vodníci, ponocní, krajinomalby, ale i nepříliš známé a doposud nevystavované kresby nabídne výstava s názvem Do světa... Malebná cesta Josefa Lady, kterou bude možné od prvního prosincového dne zhlédnout v pražské Galerii Smečky.

Kurátor Lev Pavluch chce expozicí, na které se představí více než devadesát děl, upozornit i na méně typické výtvarné polohy známého českého výtvarníka a spisovatele. "Nemohou chybět Ladova nejvýznamnější díla ze třicátých a čtyřicátých let minulého století, ale návštěvníci tu také uvidí zatím nikdy nevystavované kresby z jeho nejstaršího období. Vytvořil je ještě před první světovou válkou," popsal kurátor Pavluch část expozice, ze které se více než polovina děl na výstavě ještě nikdy neobjevila.

Klasické ilustrace i postsecesní kresby

"Lada vytvořil tisíce kreseb pro časopisy a noviny. Zachycují většinou žánrové výjevy, například výprask, který manželka udílí manželovi, nebo drožkaře a koně, kteří si vyměnili místo. Styl těchto kreseb je úplně jiný, než jaký známe, je to postsecesní hravá karikaturní kresba," říká Pavluch a upozorňuje i na to, že vzhledem k zaměření galerie, která představuje díla české koláže, zařadil i jednu koláž, kterou Lada vytvořil v roce 1911 - jde o městský výjev s názvem Jak se čistí ulice.

Josef Lada - Jak se čistí ulice v Praze (1911)

Josef Lada - Jak se čistí ulice v Praze (1911)

Josef Lada - Pohádka o zlaté mušce (1928)

Josef Lada - Pohádka o zlaté mušce (1928)

"Výstava se koná ve vánočním čase, proto má expozice i svou adventní část, ve které bude možné vidět především kvaše s vánočními či mikulášskými motivy. Zařadili jsme však i méně známé meditativní obrazy opuštěných zimních krajin," říká kurátor.

Vodníci nemohou chybět

Výstava nabízí i typické ladovské náměty - ponocné a vodníky. "Vodníci na výstavě pochopitelně nesmějí chybět. Lada v jejich existenci věřil, byla to pro něj reálná postava a namaloval jich asi padesát. Na výstavě jich bude několik. Významný je netypický Hastrmanův podzim z roku 1949 a také jeho úplně poslední vodník Hastrman v zimě z roku 1957, který je zároveň zřejmě jeho posledním obrazem vůbec," upozorňuje Pavluch, jenž se snažil o reprezentativní výběr děl.

Josef Lada - Tichá noc (1951)

Josef Lada - Tichá noc (1951)

Zajímavý je také obraz z dvacátých let s názvem Narodil se, na kterém Lada zachytil více než šedesát figur. "Je to obraz, na kterém je největší počet individuálně propracovaných figur," upozorňuje kurátor.

Suterén galerie je zaměřený na ilustrace pro dětské knížky. Na návštěvníky tu čeká například téměř úplná kolekce ilustrací k Pohádce o zlaté mušce a bude se zde promítat i Ladův příběh Kocour Mikeš.

Výstava začíná 1. prosince a potrvá až do 22. ledna 2011, vstupné činí 10 korun.