Na výstavě Andyho Warhola jsou i kopie, přiznává hlubocká galerie

  9:28aktualizováno  9:28
Aktuální expozice děl nejslavnějšího pop-artového umělce Andyho Warhola v zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou přináší kromě originálů i faksimile děl. Tvůrci výstavy to zpočátku tajili.

Část exponátů je ze soukromých sbírek z Čech, Slovenska a Německa. Zbytek ze slovenského Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborcích. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Běžný návštěvník na první pohled nic nepozná. Je okouzlený portréty Marilyn Monroe nebo Mao Ce-tunga. Automaticky předpokládá, že jde o originální díla Andyho Warhola. Jedná se však o edici s názvem Sunday B. Morning, což jsou sítotiskové kopie vyrobené podle Warholových originálů.

Ikona pop-artu

Americký malíř Andy Warhol (1928–1987) se narodil v Pittsburghu, jeho rodiče však byli Rusíni z dnešního východního Slovenska. Začínal jako reklamní designér, ale vedle Campbellových polévek se proslavil i portréty Marilyn Monroe či Elvise Presleyho. Navrhoval také obaly desek pro kapely Velvet Underground nebo Rolling Stones.

-vah-

Takových obrazů je na aktuální výstavě v zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie v Hluboké čtyřicet. Jsou to kompletní série Marilyn Monroe, Mao Ce-tung, Flowers a Campbellovy polévky.

Odborníci se shodují, že edice Sunday B. Morning bývá součástí výstav po celém světě. Musí být však jasně uvedeno, že jde o faksimile, aby to poznal i laický návštěvník. To však Alšova jihočeská galerie napravila až po několika dnech.

Nejprve totiž na popiscích pouze uváděla, že jde o sítotisky z edice Sunday B. Morning. Návštěvníci tak jen stěží mohli poznat, že se nedívají na originály.

Tři dny v nejistotě

"Je to matení veřejnosti. Renomovaná galerie musí na první pohled jasně označit, že jde o reprint Warholova díla. Pokud jsou na výstavě originály, musí být tyto reprinty od nich zřetelně oddělené," podotýká Tomáš Vlček, historik umění a bývalý ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

Ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert se brání, že po třech dnech od zahájení výstavy vyměnili popisky u některých sérií, aby zabránili spekulacím.

"My přiznáváme, že tyto edice jsou kopie podle Warhola. Je to nejsnáze dostupná edice, která se objevuje na prestižních výstavách v Evropě, Americe i Austrálii," říká Aleš Seifert.

Fotogalerie

V tiskové zprávě však galerie stále uvádí, že výstava nabízí devadesát originálních velkoformátových děl umělce, například kolekci portrétů herečky Marilyn Monroe.

Do slušných aukcí nejdou

Na informaci, že je na výstavě problematická edice Sunday B. Morning, zareagovali například i sběratelé umění.

"Tyto tisky jsou nabízeny po internetu v aukčních síních horší kvality. Dražební domy jako Christie’s či Sotheby’s je do svých grafických aukcí nezařazují," naznačil známý sběratel umění Jan Bejšovec.

Na výstavě se jako konzultant podílel i Michal Bycko z Múzea moderného umenia Andyho Warhola ve slovenských Medzilaborcích. Upozorňuje, že Sunday B. Morning je legální edice, nikoliv padělek.

"Hodnota proti originálu je však jen zlomek procenta. Já osobně nemám moc rád velké výstavy, kde jsou i kopie. Raději děláme menší expozice jen s originály. Proto jsem říkal organizátorům, aby byli v komentářích a výrocích mírnější," dodává Bycko.

Slavní Židé i autoportréty

Expozice s podtitulem Zlatá šedesátá však nabízí i několik opravdových rarit. Například panel Stěna smrti, Warholovy autoportréty nebo kolekci portrétů nejslavnějších Židů 20. století. "Je to sběratelsky, divácky i umělecky neuvěřitelný počin," míní Aleš Seifert.

Převážně hudební fandové se zastavují u části věnované sbírce slavných obalů, které Andy Warhol vytvořil od padesátých let. Nechybí mezi nimi například obal první desky Velvet Underground s banánem nebo Sticky Fingers od Rolling Stones se zipem a  slipy Micka Jaggera.

Dalším bonusem jsou předměty jako brýle, sako nebo fotoaparát, jež Warholovi patřily. Díla zapůjčili hlavně soukromí sběratelé z Čech, Slovenska a Německa a muzeum v Medzilaborcích.

Jak Warhol svá díla vytvářel, si návštěvníci mohou přímo vyzkoušet. Výstavu oživuje zmenšenina The Factory. V malé dílně si lidé mohou metodou sítotisku potisknout plakát nebo tričko. Podle Seiferta navštěvuje výstavu průměrně 250 lidí denně. Potrvá do konce září.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Správce ve filmu S čerty nejsou žerty bych neopakoval, řekl Preiss v Rozstřelu

Legendární věta správce z pohádky S čerty nejsou žerty „na doživotí - do konce života“ se o Vánocích znovu vrátí na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky
Premium

Letos padají aukční rekordy, dražila se dokonce i zlatá medaile z Nagana

Sběratele umění sice trendy příliš neovlivňují, poslední dobou se nicméně začínají prosazovat pováleční autoři a zájem...

Když si v metru dělám skicu, můžu vypadat jako šmírák, přiznává Rittstein

Malíř Michael Rittstein má na předloktí „kérku“ žáby z oblíbeného koupaliště. Na plakát výstavy svých studentů se...

Premium

Nejhorší byli příslušníci Lidových milicí, říká fotograf doby šedivé

Jeho syrové černobílé fotografie jsou svědectvím bídného života v totalitě. Snímky pořizoval v 70. a 80. letech nejen v...

Premium

Pracovala pro Coldplay i Mattoni. Tvořím, i když to nejde, říká výtvarnice

Malířka a grafička Míla Fürstová žije a pracuje ve Velké Británii, její díla jsou dokonce součástí umělecké kolekce...

Najdete na iDNES.cz