Vůbec poprvé na Google Arts & Culture vznikla digitální výstava, díky které se...

Vůbec poprvé na Google Arts & Culture vznikla digitální výstava, díky které se lidé na jednom místě mohou seznámit s rozsáhlým souborem umění, architektury a designu České republiky. | foto: Google Arts & Culture

Zdigitalizovaný Mucha i Toyen. Google představil sbírku věnovanou Česku

  • 0
Platforma Google Arts & Culture představila digitální výstavu, díky které se lidé na jednom místě mohou seznámit s rozsáhlým souborem umění, architektury a designu České republiky. Bohatá digitální sbírka „The HeART of Czechia“ byla představena pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Unikátní sbírka vznikla ve spolupráci s 19 kulturními institucemi, mezi něž patří například Národní galerie, Národní muzeum, Národní divadlo, Galerie hlavního města Prahy, Centrum současného umění DOX, Uměleckoprůmyslové muzeum, Vila Tugendhat, Nadace Mucha či Muzeum umění Olomouc.

„Google Arts & Culture je nevýdělečný projekt, takže žádné z institucí za jeho účast v této sbírce neúčtuje žádný poplatek. Pro některá muzea a galerie je to příležitost digitalizovat sbírku umění,“ řekla novinářům programová manažerka Google Arts & Culture Liudmila Kobyakova. Dodala také, že další instituce se mohou přidat, platforma totiž plánuje sbírku rozšiřovat.

V současnosti projekt představuje více než 2 500 různých děl a artefaktů, některá z nich jsou zdigitalizovaná v ultravysokém rozlišení. Lidé si díky technologickému zpracování mohou prohlédnout díla Františka Kupky, Toyen, Emila Filly nebo Josefa Čapka.

Google Arts & Culture

  • Google Arts & Culture je on-line platforma, díky které si lze zdarma prohlédnout umělecká díla, která byla vyfocena partnerskými muzei a galeriemi.
  • Projekt byl zahájen 1. února 2011 Googlem ve spolupráci se 17 mezinárodními partnery, včetně Tate Gallery v Londýně, Metropolitním muzeem umění v New Yorku či galerií Uffizi ve Florencii.
  • Platforma umožňuje uživatelům procházku partnerskými institucemi či sestavení vlastní virtuální sbírky. Funkce procházky po galerii využívá technologie Google Street View, aplikace nabízející panoramatické pohledy.

„Digitalizace je pro muzea budoucností. Přibližuje je mladší generaci. Tato spolupráce je smysluplná, protože umožňuje mít světové sbírky doslova v dlani,“ uvedl k projektu dlouholetý generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš.

K vrcholům sbírky patří životní dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej v ultra vysokém rozlišení, které si lidé budou moci přiblížit na úroveň jednotlivých tahů štětcem nebo nerovností plátna. Soubor obrazů, z nichž nejrozsáhlejší má rozměry přes 6 krát 8 metrů, patří k největším, které kdy byly na Google Arts & Culture v takovém rozlišení nasnímány.

Toyen či Šimotová, dámy s paletou. Pět českých malířek má letos výročí

Návštěvníci se mohou ponořit také do více než osmi desítek výstav od partnerů projektu. Vedle Alfonse Muchy se prostřednictvím vyprávění v digitálním prostoru detailněji seznámí s příběhem Toyen, ale i s nejrůznějšími uměleckými směry, například českým kubismem nebo avantgardním uměním.

„Jsme hrdí na to, že se nám ve spolupráci s lokálními institucemi podařilo přiblížit kulturní dědictví České republiky lidem po celém světě. Jedná se o první sbírku věnovanou umění, architektuře a designu, kterou přinášíme do Google Arts & Culture v rámci českého předsednictví v Evropské unii,“ řekl Amit Sood, ředitel Google Arts & Culture.

Partneři věnovali prostor i letošním výstavám, jako je Flower Union u příležitosti českého předsednictví EU, nebo (Ne)Moc, která byla uvedena v centru DOX.

Díky videoprojekci se uživatelé mohou dozvědět více například o současném skláři Martinu Janeckém, který vytváří realistické plastiky bez použití jakýchkoli forem. Video také návštěvníky přenese do brněnské vily Tugendhat, která byla roku 2001 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.

Street View z českých kulturních míst

K dispozici je také naprostá novinka v podobě více než dvaceti sbírek Street View, které se soustředí na zajímavá místa spojená s kulturním životem. Lidé si tak budou moci projít historickou budovou Národního divadla, podívat se do slavné vzducholodě Gulliver, která je součásti Centra současného umění DOX.

Dostanou se tak i do ikonické kubistické stavby dům U Černé Matky Boží od architekta Josefa Gočára nebo si třeba prohlédnou výstavu Mucha ve Valdštejnské jízdárně, kterou navrhla světoznámá architektka Eva Jiřičná. S českým uměním a kulturou se mohou uživatelé seznámit také prostřednictvím skládačky puzzle.

„Tato digitální sbírka je odkazem na jedinečnou českou kulturu a umění, se kterými se nyní budou moci jednoduše seznámit lidé po celém světě. Jsem velmi rád, že jsem mohl tento projekt v rámci našeho předsednictví v Radě Evropské unie svou záštitou podpořit, a pomoci tak šířit povědomí o rozmanitosti a kráse českého kulturního dědictví,“ říká ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Česká kolekce je dostupná na webu i v aplikaci Google Arts & Culture, v češtině i v angličtině.