Experti odhalili v bezvýznamné malbě otisk prstu autora: Leonarda da Vinciho

  15:47aktualizováno  15:47
Pokud jste sběratelé umění, před dvanácti lety jste zřejmě propásli šanci století. Mohli jste za "pár babek" získat pravého Leonarda da Vinciho.

Da Vinciho portrét mladé dívky, který byl považován za bezvýznamné dílko. Šipka označuje otisk mistrova prstu. | foto: AP

V lednu 1998 se v New Yorku na aukci prodal nenápadný dívčí portrét za zhruba 22 000 dolarů (tehdy 770 000 Kč). Proč dávat víc za obrázek popsaný jako "Hlava mladé ženy, počátek 19. století"?

Jenže popis se podle nových vědeckých závěrů zmýlil o stovky let: jedná se o zapomenuté dílo jednoho z nejslavnějších umělců všech dob, Leonarda da Vinciho. Pokud by se dostal znovu do aukce, mohl by dnes stát až 100 milionů liber (zhruba 2,7 miliardy korun).

"Zpočátku to znělo příliš neuvěřitelně, aby to byla pravda," citoval profesora Oxfordské univerzity Martina Kempa odborný časopis Antiques Trade Gazette. "Ale všechno do sebe zapadá," dodal s tím, že se jedná o největší objev zapomenutých děl za desítky let.

Hlavní důkaz: otisk jednoho z umělcových prstů, který se zachoval na obraze. Expertům se totiž podařilo prokázat, že je identický s otiskem na jiném da Vinciho díle uchovávaném ve Vatikánu.

Otisk da Vinciho prstu v malběLeonardo da Vinci

Obraz na pergamenu o velikosti 33 x 24 cm byl dlouho považován za dílo nějakého neznámého malíře, který se inspiroval da Vincim. A dlouho se tedy o něj nikdo nezajímal. Proto vlastně ani dnes není jasné, odkud se vynořil.

Od obchodnice s uměním, která dílo vydražila v již zmíněné aukci, ho za zhruba tutéž sumu odkoupil před dvěma lety sběratel Peter Silverman. "Když jsem to dílo poprvé uviděl, moje srdce začalo prudce bušit," popsal své pocity časopisu.

"Hned mě napadlo, že to může být dílo nějakého florentského mistra. Pak mě osvítil nápad, že by to snad mohl být i sám Leonardo." Další a další odborníci pomalu začínali tušit, že se před jejich očima začíná dít cosi nebývalého. Série testů nejmodernějšími přístroji je nakonec dovedla ke zjištění, že se opravdu jedná o dílo samotného da Vinciho.

Je to milánská šlechtična

Profesor Kemp odhaduje, že dílo vzniklo v roce 1496 a že zobrazuje dívku jménem Bianca Sforza, dceru milánského vévody Ludovika Sforzy.
Na mistrovo autorství ukazují i další důkazy: analýza materiálu, podoba s dalšími da Vinciho díly i to, že obraz podle expertů nesporně vytvořil levák (kterým on byl).

Otisk prstu zřejmě není náhodný, již v minulosti vědci popsali, že malíř do svých děl zasahoval nejen štětci, ale i rukama. Celý tento příběh zní zcela neuvěřitelně, ani zdaleka však není výjimečný. V minulosti se mnohokrát stalo, že šokovaní znalci umění objevili zapomenutá díla na opravdu nečekaných místech.

V roce 2002 například expertovi z londýnské aukční síně Sotheby’s přišlo divné, že by obraz, který měl před sebou, mohl namalovat Jan van den Hoecke, Rubensův spolupracovník. A odhalil, že opomíjený obraz namaloval Rubens sám.

Jiný znalec zase nemohl věřit svým očím, když nalezl na schodišti venkovského domu obraz italského mistra z 13. století. Odpradávna si všichni mysleli, že to je kopie. Nebyla. A stejný šok zažil britský pojišťovák, kterému se nějak nezdál obraz v bristolském konferenčním centru. Výsledek zkoumání: byla to olejomalba italského mistra Canaletta z 18. století.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

OBRAZEM: Příběh hraček nebo Auta. Celou historii Pixaru uvidíte v Praze

Z výstavy Pixar: 30 let animace

Baz Rakeťák, Ratatouille i Blesk McQueen se na pár měsíců přestěhovali do Křižíkova pavilonu v pražských Holešovicích....

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

Šanci na World Press Photo má i Čech. Podívejte se na nominované snímky

SPORT (série): Michael Hanke -  Nikdy jsem ho neviděla plakat

Český fotograf Michael Hanke má se svou sérií věnovanou paralympionikovi Zdeňku Šafránkovi šanci na vítězství v jedné z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz