Experti odhalili v bezvýznamné malbě otisk prstu autora: Leonarda da Vinciho

  15:47aktualizováno  15:47
Pokud jste sběratelé umění, před dvanácti lety jste zřejmě propásli šanci století. Mohli jste za "pár babek" získat pravého Leonarda da Vinciho.

Da Vinciho portrét mladé dívky, který byl považován za bezvýznamné dílko. Šipka označuje otisk mistrova prstu. | foto: AP

V lednu 1998 se v New Yorku na aukci prodal nenápadný dívčí portrét za zhruba 22 000 dolarů (tehdy 770 000 Kč). Proč dávat víc za obrázek popsaný jako "Hlava mladé ženy, počátek 19. století"?

Jenže popis se podle nových vědeckých závěrů zmýlil o stovky let: jedná se o zapomenuté dílo jednoho z nejslavnějších umělců všech dob, Leonarda da Vinciho. Pokud by se dostal znovu do aukce, mohl by dnes stát až 100 milionů liber (zhruba 2,7 miliardy korun).

"Zpočátku to znělo příliš neuvěřitelně, aby to byla pravda," citoval profesora Oxfordské univerzity Martina Kempa odborný časopis Antiques Trade Gazette. "Ale všechno do sebe zapadá," dodal s tím, že se jedná o největší objev zapomenutých děl za desítky let.

Hlavní důkaz: otisk jednoho z umělcových prstů, který se zachoval na obraze. Expertům se totiž podařilo prokázat, že je identický s otiskem na jiném da Vinciho díle uchovávaném ve Vatikánu.

Otisk da Vinciho prstu v malběLeonardo da Vinci

Obraz na pergamenu o velikosti 33 x 24 cm byl dlouho považován za dílo nějakého neznámého malíře, který se inspiroval da Vincim. A dlouho se tedy o něj nikdo nezajímal. Proto vlastně ani dnes není jasné, odkud se vynořil.

Od obchodnice s uměním, která dílo vydražila v již zmíněné aukci, ho za zhruba tutéž sumu odkoupil před dvěma lety sběratel Peter Silverman. "Když jsem to dílo poprvé uviděl, moje srdce začalo prudce bušit," popsal své pocity časopisu.

"Hned mě napadlo, že to může být dílo nějakého florentského mistra. Pak mě osvítil nápad, že by to snad mohl být i sám Leonardo." Další a další odborníci pomalu začínali tušit, že se před jejich očima začíná dít cosi nebývalého. Série testů nejmodernějšími přístroji je nakonec dovedla ke zjištění, že se opravdu jedná o dílo samotného da Vinciho.

Je to milánská šlechtična

Profesor Kemp odhaduje, že dílo vzniklo v roce 1496 a že zobrazuje dívku jménem Bianca Sforza, dceru milánského vévody Ludovika Sforzy.
Na mistrovo autorství ukazují i další důkazy: analýza materiálu, podoba s dalšími da Vinciho díly i to, že obraz podle expertů nesporně vytvořil levák (kterým on byl).

Otisk prstu zřejmě není náhodný, již v minulosti vědci popsali, že malíř do svých děl zasahoval nejen štětci, ale i rukama. Celý tento příběh zní zcela neuvěřitelně, ani zdaleka však není výjimečný. V minulosti se mnohokrát stalo, že šokovaní znalci umění objevili zapomenutá díla na opravdu nečekaných místech.

V roce 2002 například expertovi z londýnské aukční síně Sotheby’s přišlo divné, že by obraz, který měl před sebou, mohl namalovat Jan van den Hoecke, Rubensův spolupracovník. A odhalil, že opomíjený obraz namaloval Rubens sám.

Jiný znalec zase nemohl věřit svým očím, když nalezl na schodišti venkovského domu obraz italského mistra z 13. století. Odpradávna si všichni mysleli, že to je kopie. Nebyla. A stejný šok zažil britský pojišťovák, kterému se nějak nezdál obraz v bristolském konferenčním centru. Výsledek zkoumání: byla to olejomalba italského mistra Canaletta z 18. století.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Umění z celé Evropy. Prahu čeká první ročník přehlídky Friend of a Friend

FOAF, Polansky Gallery, umělec Botond Keresztesi, The Stone Mixer, 2019

Pražské galerie ode dneška až do neděle hostí výstavy svých zahraničních protějšků v rámci projektu Friend of a Friend....

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

I Can Hear You Call, 2015, Martin Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

OBRAZEM: Alberto Giacometti připomíná propast mezi uměním a realitou

Z výstavy Alberto Giacometti (Národní galerie, 2019)

Křehkost a zranitelnost. Tyto vlastnosti propůjčoval švýcarský sochař Alberto Giacometti svým sochám. Možná také proto...

Advantage Consulting, s.r.o.
Specialista svařování

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz