Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

České plakáty se zahraničním vyrovnají, dokáže to i letošní bienále v Brně

  11:47aktualizováno  13:05
Soutěžní Bienále grafického designu začne v úterý v Brně. Je to jediná soutěžní přehlídka grafického designu v Česku a asi ta nejznámější v Evropě. Letos se zaměří na plakát a představí ty nejlepší z dvaatřiceti zemí. Jak mezi šesti sty vystavenými exponáty obstojí ty české?
Plakát k pražskému koncertu Rolling Stones z roku  1990.

Plakát k pražskému koncertu Rolling Stones z roku 1990. | foto: Karel Haloun

I když je plakát vytlačovaný billboardy či novými médii, stále existuje. A ten český rozhodně nezaostává, díla nejlepších českých designérů se mohou směle porovnávat se světovou elitou.

Plakát versus billboard

Billboardy, plakáty, loga, knižní grafika, reklamní poutače, inzeráty, potisk na trička, etikety na čemkoli, tvář novin a časopisů, programy divadel, letáky k výstavám. To všechno je grafický design.

Je těžké oddělit plakáty od ostatních souvisejících tiskovin – k výstavám grafikové často dělají nejenom plakáty, ale i katalogy či pozvánky, v divadlech mají stejný styl jako plakáty i programy k představení.

Plakát k představení Don Juan (1989)Plakát předtavení Macbeth

Je všude kolem nás. Čas od času se však přesune i do galerie a z všudypřítomného veřejného fenoménu se stanou umělecká díla – jako na Bienále Brno, zaměřeném letos na plakáty.

Přitom vybírat nejlepší plakáty je tvrdý oříšek – grafický design není sport a kritéria je těžké jasně definovat. I tak vzejde každé dva roky z bienále jeden hlavní vítěz a asi desítka držitelů dalších cen. A mezi nimi figuruje i řada českých grafiků.

Plakáty to navíc mají v dnešní době komplikované: jejich reklamní funkci přebírají billboardy umístěné u silnic, na jejichž zaznamenání mají řidiči mnohem kratší dobu než kolemjdoucí na "rozšifrování" sdělení, jež skrývají klasické plakáty.

K Bienále grafického designu Brno - plakát k filmu Zvětšenina

"V minulosti bylo jeho hlavním posláním oznámit událost nebo téma. Dnes plakát hlavně ilustruje, například manifest nebo námět," vysvětluje jeden z nejlepších světových grafických designérů a legenda oboru, Nizozemec Karel Martens.

Plakáty tu jsou od patnáctého století, největší rozmach zažily v Británii. A ty první byly skutečně spojené s kulturou – zvaly na představení Shakespearových her. Ostatně byl to právě Londýn, kde byl v roce 1824 patentován plakátovací sloup, tehdy ho ještě jako dnešní mobilní reklamu vozili na káře, aby ho a plakáty na něm umístěné vidělo co nejvíc lidí.

Plakát k výstavě Jana Kaplického

V tehdejším Rakousku - Uhersku se plakát jako umění ulice rychle prosadil, skutečný rozmach zažil za vlády ornamentální secese a za první
republiky. Slavné jsou plakáty na představení Osvobozeného divadla či výstavy v Topičově salonu. A rodí se generace budoucích plakátových tvůrců, která bude činná v šedesátých a sedmdesátých letech a zaměří se hlavně na film.

Tehdy totiž společně s filmem nepřiváželi distributoři i plakáty, ty byly dílem slavné generace českých grafiků – Zdeňka Zieglera, Jiřího Balcara, Karla Teissiga či Milana Grygara.

Miliony podob

Funkce plakátu se s léty mění, jeho podoba vlivem nových technologií také, přesto tohle médium stále přežívá. "Plakát nezemře. Má miliony podob. Plakát můžeš načmárat třeba propiskou přímo na zeď nebo špejlí z cukrové vaty do písku. Vezmeš pájku, doma vypálíš pár kusů do dřeva a rozneseš je po ulici," píše jeden z našich nejlepších grafických designérů a loňský designér roku Petr Babák v katalogu Mezinárodní bienálové poroty.

Plakát k filmu 3 sezóny v peklePlakát k filmu Protektor

A i když dnes hlavní reklamní funkce plakátu přebírají buď e-mailové newslettery, nebo agresivnější billboardy, či dokonce megaboardy, grafičtí designéři se plakátu stále věnují.

"Český grafický design je pro mě fascinující. Na jednu stranu je zemitý, má v sobě živelnost, přitom je ve srovnání se západní Evropou mnohem bezděčnější a řemeslně zvládnutý," tvrdí japonský designér Koichi Sato. Ale dodává, že v době digitálních technologií a internetu není možné nějak striktně mluvit o národních rysech grafického designu.

Mezi kulturou a globalizací

Na druhou stranu někteří další členové mezinárodní poroty letošního bienále přiznávají, že kulturní rozdíly tu jsou. A často mohou i bránit přesnému pochopení konkrétního plakátu – grafický design pracuje s písmem a jazykem a porozumění psanému hraje důležitou roli.

K Bienále grafického designu Brno - plakát k filmu Mladý Torless

Na letošní bienále přihlásilo své plakáty nejvíc designérů z Tchaj-wanu, Číny a Japonska, tedy ze zemí, jejichž písmo a jazyk je kontextu střední Evropy na hony vzdálený. I proto je mezi porotci právě japonský grafik Koichi Sato.

"Internet přinesl zásadní změny ve výrazu grafického designu a ovlivnil práci grafiků. Paradoxně pořád zbývá dost prostoru pro vliv vlastní kultury, z té vychází nejenom tvůrce plakátu, ale i ten, kdo se na něj dívá, čte ho, dekóduje," vysvětluje Sato.

Chorvatský grafický designér Igor Stanisljevic, držitel desítky cen za design, s dvojakostí přístupu souhlasí jen částečně: "Globalizace a internet sice slouží k výměně informací, ale i bez ohledu na ně design vždy přesahuje jazyk a kulturu, i když je s nimi spojený. Chápeme jej nejen racionálně, ale i intuitivně."

nejzajímavější autoři plakátů dneška

Aleš Najbrt
Plakát k filmu ProtektorJe autorem řady filmových plakátů, naposledy získal Českého lva za nejlepší plakát k filmu Protektor. Dělá i plakáty pro Národní divadlo. A je autorem povedeného vizuálního stylu Prahy či Ostravy.

Zuzana Lednická
Plakát k výstavě 200 dm3 dechuVytvořila plakát k filmu 3 sezóny v pekle, k letošnímu Filmovému festivalu v Karlových Varech nebo k výstavě 200 dm3 dechu. Stojí i za značkou Moje Moje, která navrhuje dětské oblečení, doplňky a dokonce i netradiční lepicí pásku.

Štěpán Malovec
Plakát k výstavě Čerstvý / FreshZískal druhé místo v Czech Grand Design za plakát k výstavě Čerstvý/Fresh v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Dělal plakát k Českému snu, je autorem loga a vizuálního stylu České televize.

Robert V.Novák
Plakát představení MacbethByl oceněný v soutěži Czech Grand Design za sérii plakátů pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, dělá plakáty k výstavám, nejznámější z poslední doby je jeho grafika k výstavě Bruselský sen.

Adam Macháček
Plakát k Bienále Brno (2010)Upozornil na sebe už před čtyřmi lety vizuálním stylem výstavy Papež kouřil trávu, je i autorem jejího psychedelického plakátu.
A rovněž vytvořil vizuální identitu letošního bienále.

Karel Haloun
Plakát k pražskému koncertu Rolling Stones 1990Už za totality dělal přebaly desek Vladimíru Mišíkovi, Visacímu zámku či Jasné páce. Je rovněž autorem plakátu k prvnímu pražskému koncertu Rolling Stones v roce 1990.

Tomáš Machek
Plakát k filmu Auto*matMá na svém kontě několik cen za Nejkrásnější české knihy. Společně s Karlem Halounem a Luďkem Kubíkem je autorem loga České republiky. Vytvořil plakát k dokumentu Auto*mat.

Alan Záruba
Plakát k výstavě Jana KaplickéhoNaposledy pracoval na koncepci a grafickém stylu výstavy Jana
Kaplického v pražském Centru současného umění DOX. Dělá vedoucího designéra na ČT24.

A do třetice Karel Martens, který žije a tvoří v Amsterdamu. "Kam až mi paměť sahá, vždycky byli v Nizozemsku grafičtí designéři z celého světa, mísí se tady přístupy z Brazílie, Číny, Kanady, Rakouska, Španělska, Nového Zélandu, Británie i Česka.

Ti všichni tvoří pod nálepkou Nizozemský grafický design. Myslím, že mnohem víc je ovlivňuje prostředí a osobní zážitky či zkušenosti než země jejich původu," uzavírá Martens. V globalizovaném světě jsou tak designéři vystaveni dvojímu tlaku: musí být mezinárodně srozumitelní a přitom dostatečně osobití.

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

SÓLO PRO MORÁVKA: O jednom velkém závodě a jak se tatínek mocně spletl

27. dubna 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

TELEVIZIONÁŘ: Veterán stihl jednapadesát bitev a cestu kolem světa

27. dubna 2024

Jednomístný stíhací letoun, symbol britských ozbrojených sil za druhé světové války, se s odstupem...

RECENZE: Rod spojený Trautenberkem představuje Dynastie Prachařů

27. dubna 2024

Premium Ilja Prachař, David Prachař, Jakub Prachař. Tři generace jednoho rodu tvoří podstatu sobotního...

RECENZE: Uvolněný, bezprostřední večírek. Anna K. pokřtila album Údolí včel

26. dubna 2024  19:50

Premium Zpěvačka Anna K. pokřtila v pražském Foru Karlín aktuální album Údolí včel – za titulní skladbu...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...