Z výstavy Art brut v českých zemích

Z výstavy Art brut v českých zemích | foto: Martin StolařMF DNES

Art brut: vzkazy z vesmírů a paralelních světů

Tvůrčí spontaneita, nevykalkulované autorské výpovědi. To jsou vlastnosti charakteristické pro art brut – umění syrové, neškolené, vycházející z niterné potřeby tvořit.

V sálech chebské Galerie výtvarného umění probíhá až do konce května výstava s titulem Art brut v českých zemích. Expozice, která představuje díla víc než půl stovky autorů z Čech, Moravy a Slezska, je rámována roky 1905 a 2005 a připravila ji zasvěcená znalkyně tématu, pražská historička umění, ale též básnířka a kreslířka Alena Nádvorníková (1942).

Z výstavy Art brut v českých zemíchPřehlídka století českého art brut neboli umění v surovém stavu je šťastně umístěna jak v prostoru, tak v čase. Instalace v monumentálních a tichých sálech klasicistního střihu má silnou atmosféru – a k tomu se výstava koná přesně deset let poté, co kurátorka představila fenomén art brut v Čechách poprvé širší veřejnosti, a to v pražském Domě U Kamenného zvonu.

Ono mě to žene
Nynější expozice sice zastoupené autory rozděluje do tří kategorií, na mediumiky (tedy spiritistická média), solitéry a psychotiky, ale jádro jejich tvorby je jediné.

Bez výjimky jde o tvůrce akademicky neškolené, tedy o výtvarníky, u nichž se potřeba vyjádření přihlásila sama – a neodbytně. Jejich spiritistické nadšení, duševní rozkolísanost či silné citové úrazy je přiměly vzít do ruky barevné tužky a v extázi začít přenášet na papír své vnitřní tenze.

Vzniklé kresby se vykazují jednak nesmírnou přesností, detailní propracovaností záznamu, jednak přeludností tématu, které se obnažuje před divákovýma očima.

Z výstavy Art brut v českých zemíchČteme tu zprávy z jiných vesmírů, vzkazy z paralelních, iracionalitou obývaných světů. Některé obrazy zachycují nesmírně sugestivně pojaté mutanty a srostlice zvířecího či rostlinného rázu, jiné výjevy jsou čistě abstraktní, tvarově harmonické a zářivých barev.

"Ono mě to samo žene," říká jedna z vystavovaných autorek, ve světě dnes asi nejznámější zástupkyně českého art brut Anna Zemánková. A Karel Havlíček ji doplňuje: "Kreslil jsem přímo horečně, pod tlakem jakési neodbytné posedlosti..."

Je zřejmé, že práce tvůrců art brut přicházejí na svět nepolapitelnou cestou, derou se ven z nevědomí, z nejtemnějších a nejtajemnějších koutů lidské duše.

Rány na buben
Mají v tomto směru blízko jak k expresionismu, tak surrealismu – a v některých dekorativních, precizně rozvitých momentech též ke geometrické abstrakci či slohům secese nebo art deco.

Objevná práce Aleny Nádvorníkové na poli českého art brut je nedocenitelná. Ač sama univerzitně školená historička umění, dokáže kánony ignorovat, a namísto jistoty tradice sází na autenticitu výrazu.

To, co zní pracemi tvůrců syrového umění, jsou rány na buben – ostré a jedinečné zářezy do divákovy duše. Jsou to plody čiré poezie. A to přesto, že jejich tvůrci o nic podobného neusilovali.

Art brut v českých zemích
Galerie výtvarného umění, Františkánské náměstí 85/5, Cheb, kurátorky Alena  Nádvorníková, Anna Sochorová. Výstava trvá do 25. května 2008; otevřeno úterý – neděle.
Hodnocení MF DNES: 90 %