Bílý si zoufá, Černý chce žít. Tak píše ceněný McCarthy pro divadlo

  11:58aktualizováno  11:58
Autor známý hlavně drastickými romány Tahle země není pro starý či Cesta napsal také dvě dramata. Hru Vlak Sunset Limited, kterou už vysílala HBO, tvoří svérázný filozofický rozhovor dvou postav. Nyní vychází v češtině.

Podle McCarthyho stejnojmenného románu vznikl oscarový snímek Tahle země není pro starý. | foto: Miramax

Jeden z nejoriginálnějších vypravěčů současné americké literatury a držitel Pulitzerovy ceny Cormac McCarthy proslul jako autor drastických románů, které se obvykle řadí k současnému westernu či takzvané jižanské gotice. Málokdo však ví, že napsal i dvě dramata.

Obálka knihy Vlak Sunset Limited

Obálka knihy Vlak Sunset Limited

To druhé a známější se jmenuje Vlak Sunset Limited a vychází poprvé v češtině. I když milovníci McCarthyho díla už se s hrou mohli setkat: nikoli v knižním vydání, ale v televizním dramatu z produkce HBO a také přímo v divadle. Pod jménem Expres na Západ měla před dvěma lety evropskou premiéru v brněnském centru nezávislého divadla Stadion. Vychází tradičně v nakladatelství Argo.

Vlak rychlejší než neurony

McCarthy hru napsal někdy před rokem 2006 a málokdo o ní měl byť jen zdání, dokud ji okamžitě po vydání nenastudovalo významné chicagské divadlo. Zatímco jeho předchozí drama o velké afroamerické rodině Kameník je na inscenování nesmírně složité, Vlak Sunset Limited tvoří statický dialog dvou osob.

"Dvě mužské postavy, symbolicky pojmenované jako Černý a Bílý a ztvárněné bělošským a černošským hercem, sedí u stolu v newyorském činžovním bytě a vedou mezi sebou svérázný filozofický rozhovor," vysvětluje základní zápletku náš největší odborník na McCarthyho Michal Svěrák v knize Svět v hrsti prachu. Postupně diváci zjistí, že bílý muž se pokusil o sebevraždu, černý mu v ní zabránil a vzal ho k sobě domů. Ukončit svůj život se muž pokusil pod koly vlaku, který jezdí z východu na západ a jmenuje se Sunset Limited.

Cormac McCarthy

Díla amerického spisovatele a scenáristy Cormaca McCarthyho (1933) se řadí k westernu, jižanské gotice či postapokalyptickému žánru. Recenzenti McCarthyho často srovnávají s Williamem Faulknerem.

Cormac McCarthy

Roku 1992 dostal Národní knižní cenu za román Všichni krásní koně. V roce 2007 obdržel Pulitzerovu cenu za román Cesta. V roce 2008 získalo filmové zpracování jeho románu Tahle země není pro starý čtyři Oscary.

Jeho knihy v češtině vydává převážně nakladatelství Argo.

"Vypočítal jsem si to. Ten expres bude při rychlosti sto deseti kilometrů v hodině rychlejší než neurony. Mělo by to být úplně bezbolestné," říká Bílý. A zlobí se, když se ho Černý ptá, jaký jiný život než tenhle, s nímž je tak nespokojený, si představoval. Na jeho dotčenou otázku, zda on má to, co v mládí chtěl, Černý odpovídá: "Ne. Nedostal jsem, co jsem chtěl, ale co potřebuju, a to je skoro ta největší klika, kterou člověk může mít."

Připomíná partii šachu

Do češtiny Vlak Sunset Limited přeložil Petr Fantys, nakladatelství ho opatřilo několika vydařenými grafickými prvky, které zdůrazňují dva póly. "Černý symbolizuje nejen ghetto, zločin a chudobu, ale současně i zanícenou obhajobu života. Vzdělaný a bohatý Bílý je naopak od počátku zaslíben smrti," pokračuje Svěrák.

Zatímco běloch mluví jako podle příručky spisovného jazyka, Afroameričan s ním vede dialog plný slangových výrazů, má však svoji přímočarou, logickou a přirozenou pravdu. A silnou víru, které nelze čelit nažehleným límečkem ani způsobným vyjadřováním. Dialog místy připomíná partii šachu, v níž se štěstěna kloní každou chvíli na stranu jiného hráče, McCarthy však žádného z nich nezvýhodňuje.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Tarantinovi bych dělala i catering. Naštěstí mám roli, říká Margot Robbie

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Stačilo pět let a z Australanky Margot Robbie je jedna z nejsledovanějších mladých losangeleských hereček. V novém...

RECENZE: Prdelačka jako luxus. To uměli jen poctiví čeští veksláci

Spisovatelka Hana Pachtová

Některé životní příběhy stojí za odvyprávění více, některé méně a jsou i takové, které by raději měly zůstat jednou...

Už nešmíruje telefony. Tentokrát Paolo Genovese zachraňuje sebevrahy

Italský režisér a spisovatel Paolo Genovese (24. 9. 2018)

Před třemi lety italský režisér Paolo Genovese ve filmu Naprostí cizinci dokázal, že mobilní telefony se staly...

Najdete na iDNES.cz