Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Robert Ludlum byl vypravěč, ne špion

  10:23
"Všechno, co se dozvíš, je lež. Všechno, co děláš, vidí. Všechno, čeho se bojíš, je skutečné." Tak pravil Robert Ludlum. Americký spisovatel, mistr špionážního žánru, jenž zemřel v pondělí na srdeční záchvat ve věku třiasedmdesáti let. Ludlum psal o agentech a tajných službách tak věrohodně, že se o něj začala zajímat CIA. Všech jeho dvaadvacet politických thrillerů se stalo bestsellery: prodalo se jich dohromady 220 milionů výtisků ve čtyřiceti zemích světa.

Československo, to komunistické, mezi nimi fakticky nebylo, jeho knihy se pašovaly. "Z Francie jsem si vezl asi sto dvacet paperbacků a mezi nimi i Ludlumovu Mozaiku Parsifal," popisuje publicista a autorův fanda Roman Lipčík a dodává: "Ludlum často zasazuje své knihy do střední Evropy. Naneštěstí v Mozaice Parsifal hned první věta byla v češtině: Proboha, něco se stalo. Celníky to nesmírně zaujalo a na hranicích jsem strávil několik hodin vysvětlováním, že ve skutečnosti jde o pokrokový román."

Oficiálně komunistický režim povolil jedinou, prý nejnevinnější Ludlumovu prózu, která vyšla roku 1983 ve slovenštině pod názvem Chancellerov rukopis. Po roce 1989 Ludlumovy prózy tiskl Talpress, v roce 1998 se populárního autora ujalo ostravské nakladatelství Domino. Zaoceánští kritici Ludlumovi sice vytýkali neohrabaná klišé a směšné dialogy, smáli se jeho všudypřítomným vykřičníkům a kurzivou zdůrazněným pasážím, nicméně i oni se nechávali strhnout. "Je to všivý román. Četl jsem, četl a skončil až ve tři v noci," poznamenal o jednom Ludlumově románu recenzent listu The Washington Post.

Na literární pole Ludlum vstoupil až ve čtyřiceti; za sebou měl dvacetiletou zkušenost divadelního producenta a herce menších rolí. Bývalá profese ho prý naučila umění show - a kritikové sarkasticky dodávali, že jeho zápletky jsou stejně nakroucené jako divadelní scénáře. Zúročil také rodinné zázemí: polská manželka Mary, již znal už ze studií na Wesleyanské univerzitě, dodávala reálie ke středoevropské tematice.

Hned Ludlumův debut z roku 1971, román Dědictví Scarlattiů, bodoval. "Pro Američany byl objevem: bezstarostnou, konzumní literaturu rozčísl znepokojivými otázkami, které se týkaly celého světa. Otevřel dveře geopolitickému románu, upozornil na moc vysoce organizovaných skupin, ať už jsou to teroristé nebo neonacisté. Integroval do děje vrcholnou techniku. To všechno kloubil do složitých, někdy až přetažených schémat, většinou na úkor psychologického prokreslení jedinců.

Ale o to vůbec nešlo. Důležité bylo odhalit nedostatky systémů, politické machinace, zákulisí," vypočítává autorovy klady Roman Lipčík. S každou vydanou knížkou Ludlumův nejen obchodní kredit vzrůstal. Jeho poslední román Prométheova lest, jehož překlad k vydání připravuje nakladatelství Domino, se dlouhodobě drží na předních příčkách amerických bestsellerů. Za jeden titul prý Ludlum dostával až čtyři miliony dolarů. Špion Jason Bourne, který neustále mění svoji totožnost a prolíná několika Ludlumovými romány, se stal pojmem: v právě natáčeném filmu společnosti Universal Pictures by ho měl sehrát oscarový laureát a miláček žen Matt Damon.

Ludlumovy prózy však vyvolávaly řadu otázek: "Odkud berete své prominentní informace? Jak to, že tak přesně popisujete taktiky CIA, FBI, MI5, MI6? Kdo jste Roberte Ludlume? Jste špion?" dramaticky se ptali čtenáři v on-line rozhovorech. Taková podezření Ludlum striktně vyvracel: "Bože ne! Nejsem blázen, abych fušoval tajným agentům do řemesla. Jednou jsem měl na telefonu odposlech a podruhé se mě ptali, co vím. Občas si s nimi dám panáka - ale stačí mi výlučně má fantazie a schopnost vytvořit příběh, který nebude čtenářům připadat jako vycucaný z prstu."

Robert Ludlum tedy zřejmě nebyl špion, ale vypravěč se srdcem špiona. Než se pustil do díla, několik měsíců sbíral informace. Inspirovaly ho noviny a magazíny, technické detaily si prý většinou vymýšlel. Jeho denní režim měl k dobrodružství vskutku daleko: vstával o půl páté ráno, pracoval tři čtyři hodiny, pak přestávka na jídlo a tisk, a zase práce. Jeho romány vznikaly na stránkách žlutých bloků, které nikdy nevyměnil za modernější počítač. Podle svých slov neustále škrtal a někdy byla výsledkem celodenního snažení jediná stránka. "Nepříliš vzrušující život, což?" poznamenal v roce 1990 autor vzrušujících příběhů, po němž zbyly tři dosud nevydané romány.

Robert Ludlum.

Robert Ludlum.

Robert Ludlum.

Robert Ludlum.

Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Zemřel Mike Pinder z Moody Blues. Jejich megahit zpívaly Bílá i Rottrová

26. dubna 2024  13:06

Ve věku 82 let zemřel Mike Pinder, zpěvák a klávesista britských The Moody Blues. Pinder byl...

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař v Rozstřelu

26. dubna 2024

Rozstřel Ilja, David, Jakub. Česká televize v sobotu uvede dokument o třech generacích herecké Dynastie...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...