Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

RECENZE: Seznamte se s mladým Zábranou, který čněl nad nesnesitelným režimem

  15:44aktualizováno  15:44
Pod názvem Nápěvy právě vyšel soubor básní Jana Zábrany z mladých let. Mnohými z nich se velký duch české kultury vyrovnával s rodinnou tragédii, zaviněnou komunistickým režimem.

Jan Zábrana skvěle převedl do češtiny beatnickou poezii, hororové a fantastické povídky, detektivky i řadu předních ruských autorů. | foto: ČTK

Nad souborem básnických juvenilií Jana Zábrany, který vydalo pražské nakladatelství Torst, je třeba znovu a hlasitě připomenout, jak hnusná a bezohledná byla doba přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století v Československu - roky vrcholného stalinismu, kdy byli lidé vězněni, mučeni a popravováni jen proto, že nešli s ideologií, kterou jim naordinovala vládnoucí strana.

Studovat nesměl

Básník, překladatel, prozaik a esejista Jan Zábrana (1931–1984), rodák z Herálce u Humpolce, to pocítil na vlastní kůži velmi záhy a plnou silou: v padesátém roce, kdy mu bylo devatenáct, zavřeli komunisté jeho matku, dva roky poté uvěznili jeho otce. Vykonstruované procesy měly jediný důvod: rodiče se od třicátých let hlásili k národním socialistům a s poúnorovým vývojem republiky nesouhlasili.

Jan Zábrana - NápěvyStudovat klasickou filologii na Karlově univerzitě Zábrana samozřejmě nesměl, z bohoslovecké fakulty, kterou zvolil jako alternativu, byl vyhozen po čtyřech semestrech. A tak se jeden z největších duchů poválečné české kultury vyučil zámečníkem…

Zábrana se však o rodinné tragédii a vlastním prokletí ve svém původním díle příliš jasně nerozepisuje: přelom čtyřicátých a padesátých let je v jeho deníkovém monumentu Celý život zachycen jen ve fragmentech - a v nyní publikovaném souboru básní z let 1945–1954 tomu není jinak. Píše-li básník o své cestě vlakem za matkou do věznice v Rakovníku, přetírá svůj zřejmý žal matnou vrstvou sentimentální lyriky. Žádný explicitní vztek a přímá kritika, jaké známe třeba z rané poezie Egona Bondyho. Žádné gejzíry metafor, v nichž intimita nastavuje neslitovné zrcadlo šílené skutečnosti, jak předváděli zkraje padesátých let ve svých textech Zbyněk Havlíček nebo Karel Hynek.

Poezie jako obrana

Jenže ono u Zábrany nejde ani tak o konkrétní motivy nebo témata jako spíše o celkové vnitřní vyladění jeho tehdejšího díla: hluboká rána, kterou komunistický režim básníkovi zasadil, se rozevře teprve v objemu více než pěti set stránek Nápěvů. Ačkoli se jedná převážně o básně milostné, o verše psané v mladickém emocionálním zjitření, jejich spodní tón je neklamně temný, existenciálně tragický. Ne náhodou nacházel tehdy Zábrana své spřízněnce především v autorech tragického osudu, jako byli Sergej Jesenin, Boris Pasternak nebo Jiří Orten.

Jan Zábrana

Vnějšková zpěvnost jeho poezie má tedy prvořadě obrannou funkci, slouží jako hráz, aby se nasbíraný smutek a úzkost nerozlily naplno a nezpustošily básníkovu duši definitivně. Čtyřiapadesátý rok, kterým se soubor Zábranových juvenilií uzavírá, je klíčový minimálně ze dvou důvodů. Básník byl tehdy jako zázrakem přijat do Kruhu překladatelů a mohl se začít naplno věnovat práci, o níž dávají představu už vybrané ukázky z jeho básnických juvenilií - překladu.

Z básní
J. Zábrany

Vzpřímená

Ne, nesednu vám na vějičku
ve chvílích, kdy se zhasíná;
mám z dětství ještě jednu
svíčku
a vaše tma je laciná.

Laciná tím, že od vás je jen
a vaše světlo nemá svit.
Jezero štěstí zamrzlé je
a za mrazu se nezaspí.

(nedatováno)

A to zejména moderní ruské a angloamerické literatury. V padesátých až osmdesátých letech převedl do češtiny dnes už klasická díla beatnické poezie (mimo jiné Gregoryho Corsa, Lawrence Ferlinghettiho nebo Allena Ginsberga), překládal hororové a fantastické povídky Ambrose Bierceho, detektivky Eda McBaina, Agathy Christie nebo A. C. Doyla. Řada ruských autorů, které představil českému čtenáři, je ještě pestřejší: A. Solženicyn, A. Platonov, B. Pilňak, B. Pasternak, M. Cvetajevová, I. Bunin, I. Babel - a desítky dalších.

Zbyla jen skepse

Čtyřiapadesátý rok je však důležitý, také pokud jde o vývoj Zábrany básníka. Jeho zralá tvorba, kterou představily poprvé (a za básníkova života naposledy) tři sbírky z druhé poloviny šedesátých let Utkvělé černé ikony, Stránky z deníku a Lynč, se od juvenilií zásadně liší: meličnost a sentiment předávají štafetu syrovému záznamu všednodenní skutečnosti, kterou v české poezii etabloval Jiří Kolář - metodě neslitovného, většinou prozaizovaným veršem podávaného "očitého svědectví".

Jan Zábrana, Václav Havel, Jiří KuběnaV něm jako by se Zábrana definitivně otevřel, odhodil poslední zbytky naděje a nadechl se z plných plic totální a bezvýchodné skepse. Leccos napoví už fotografie, které Nápěvy doprovázejí: zatímco snímek ze studentských let zachycuje odhodlaně zasněnou chlapeckou tvář, portrét dvaadvacetiletého, předčasně dospělého muže ukazuje ironický odstup, ostražitost, obavy.

Slovo - ať už v překladu, nebo v původní tvorbě - se stalo Zábranovi jedinou, poslední možností. V alternativních fikčních světech hledal opozici vůči realitě, kterou dusil nepřátelský režim. Slovo se mu stalo jedinou možností důstojné existence uvnitř systému nepřestajné buzerace a ponižování všeho, co tento ubohý systém převyšovalo. Jan Zábrana jej převyšoval vším: celým svým životem a dílem.

Jan Zábrana: Nápěvy
Básně z let 1945–1954
Torst, 552 stran, cena 399 korun
Hodnocení: 80 %

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

TELEVIZNÍ CENY: Anketa míří do finále. Máte poslední možnost hlasovat

Na portálu iDNES.cz vrcholí pátý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybírat nejlepší český i zahraniční seriál,...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

Letošní Grammy ovládla zpěvačka Billie Eilish, vzpomínalo se na Bryanta

Osmnáctiletá hvězda si odnesla náruč gramofonků, stala se objevem roku, natočila album roku, i nahrávku roku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny Trilobit mají Most! i herci Staříků, anticeny hned tři moderátoři

Český filmový a televizní svaz udělil ve 33. ročníku ceny Trilobit. Vyhráli je seriál Most! či Jiří Schmitzer a...

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

O lásce, co nemá šanci na přežití. Anna Musilová píše znovu pro mladé

Spisovatelka Anna Musilová vydává druhou knihu Tamařino souhvězdí znovu pod hlavičkou nakladatelství Yoli, které se...

Jak britská společnost vnímá gaye, znovu připomíná Alan Hollinghurst

Britský spisovatel Alan Hollinghurst touží napsat skvělou, ale krátkou knihu. Zatímco o kvalitách jeho tvorby není...

RECENZE: V srpnu 1968 zmizel. První terapie řeší trauma české emigrantky

Knihovnice Gail Mayová, která si už v útlém mládí čítala Freudovy spisy, chce být psychoterapeutkou. V rámci...

Kapitán Exner i rada Vacátko jsou unikátem, dokazují Dějiny české detektivky

Humorná, parodická, politická. Česká detektivka za posledních 150 let změnila mnohokrát tvář. Zdravý člověk se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz