Pozoruhodný pohled do ztraceného světa

  1:00aktualizováno  1:00
Prvotina Miguela Sousy Tavarese Rovník se stala v Portugalsku senzací, v roce 2003 vévodila knižnímu žebříčku. Nedávno vyšla česky.

Svatý Tomáš a Princův ostrov - Svatý Tomáš a Princův ostrov | foto: www.hedvabnastezka.cz

Jako exotickou kulisu pro svůj rozsáhlý román si autor zvolil ostrov Svatý Tomáš a Princův ostrov. Tyto malé vulkanické ostrůvky v Atlantiku, jejichž společná rozloha čítá 960 kilometrů čtverečních a počet obyvatel se pohybuje kolem 150 tisíc, patřily Portugalsku až do roku 1975, kdy padly jako poslední součást kdysi rozsáhlé portugalské koloniální říše.

Syn slavné matky
Literatura provází bývalého absolventa právnických studií a žurnalistu Miguela Sousu Tavarese prakticky od kolébky. Jeho matka, pravnučka dánského přistěhovalce Sophia de Mello Breyner Andresen, patřila k nejváženějším portugalským básnířkám.

Jeden z jejích pěti potomků, nyní čtyřiapadesátiletý Miguel Sousa Tavares, se ostrými výpady vůči politice své země zařadil mezi tamní žurnalistickou elitu. Tento kritický komentátor a moderátor televizních zpráv je i vášnivým cestovatelem a autorem politických fejetonů, cestopisů či úspěšné sbírky povídek.

Rovníku se v Portugalsku prodalo více než 180 tisíc exemplářů. To je zcela mimořádné v zemi, jejíž čtenářská obec si na historické romány příliš nepotrpí. Nyní se připravuje i filmové zpracování.

Čím si Tavares čtenáře tak podmanil? Poutavým příběhem o světáckém mladíkovi, jenž na počátku 20. století dostává od posledního portugalského monarchy nabídku, aby se stal guvernérem na dvou rovníkových ostrůvcích.

I tím, že zpracoval literárně téměř nedotčenou kapitolu portugalských dějin,
zahalenou do dobrodružného příběhu o lásce, svobodě, lidských právech a o úpadku této koloniální mocnosti.

V roce 1905 se portugalská monarchie zmítá ve smrtelné křeči. Rychle se střídající vlády nedokážou čelit republikánům a socialistům. Také portugalské nadvládě nad jejími africkými koloniemi pomalu dochází dech.

Svobodný lisabonský floutek, sedmatřicetiletý Luis Bernardo Valença, nemá nejmenší důvod, aby na svém životě cokoliv měnil. V Lisabonu vede jako vystudovaný právník bývalý rodinný podnik, vesměs prosperující Ostrovní plavební společnost, jež mu zajišťuje bezstarostnou existenci.

Nemožná mise
Luis je pravidelným návštěvníkem předních lisabonských salonů. Vychutnává si pověst decentního svůdce žen a spíše z rozmaru se pouští do psaní provokativních publicistických článků.

Jeho angažovanost v otázkách moderní koloniální politiky vzbudí pozornost krále Doma Carlose, který mu nabízí neobsazený post guvernéra na ostrově Svatý Tomáš a Princově ostrově. Má přesvědčit Angličany, že na kakaovníkových plantážích neexistuje otroctví. Neboť Anglie nemíní déle trpět obchod s lidmi a hrozí, že bude dovoz vysoce kvalitního kakaa bojkotovat.

Luisovi přijde králova nabídka vhod: vymaní jej z náručí nepohodlné milenky a zároveň mu slibuje lákavé dobrodružství. Netuší však, jaká „mission impossible“ jej v tropech čeká.

S nekonečně naivní představou, že pro zlepšení situace afrických dělníků podnikne maximum, se vydává k rovníku, v jehož dusivém parnu se setkává nejen s narůstající nevraživostí starousedlých portugalských plantážníků, ale zejména se svou „femme fatale“, smyslnou Angličankou Ann.

Nitro portugalských dějin
V tomto velice typickém portugalském díle s příchutí příznačné saudade – jen stěží definovatelného pocitu stesku i radosti, malomyslnosti i touhy po něčem provždy ztraceném – pracuje Tavares hned s několika literárními žánry: historickým románem, charakterovou studií, cestopisem i příběhem milostného trojúhelníku.

Obraz upadající společnosti, tak jak je například známý z některých historických
děl Alexandra Dumase, autor přenáší do tropického pralesa. Jeho vyprávění klade důraz na detail a některé románové scény, především milostné, působí (záměrně)
staromilským kýčovitým dojmem charakteristickým pro styl červené knihovny.

Kde jinde než právě tam se dají najít formulace typu „když pomalu stiskla víčka a nabídla mu vlhké, dychtivé rty; horký jazyk se mu dotýkal zubů ... přitiskla se k němu tak křečovitě se zoufalou vášní či touhou, s níž se mu nikdy žádná žena nenabídla...“?

Bez ohledu na tyto pasáže kniha díky kypícímu ději i autorově šarmantnímu vypravěčskému stylu strhne. Navzdory závažným etickým tématům, jako jsou obchod s lidmi či otroctví, Tavares nemoralizuje, ale noří se do nitra portugalských dějin, přičemž citlivě vnímá tehdejší nálady s jejími proi protikolonizačními postoji.

MIGUEL SOUSA TAVARES - Rovník
Přeložila Lada Weissová. Garamond, 494 stran, doporučená cena 318 korun.
Hodnocení MF DNES:

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Když už na svačinu, tak s Jánošíkem a jeho rotační valaškou

Kniha Juraj Jánošík proti Dračímu řádu

Novela slovenského spisovatele Svetozára Olovranta Juraj Jánošík proti Dračímu řádu, která právě vyšla v pražském Argu,...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

RECENZE: Když si slečna učitelka myslí, že žije svá nejlepší léta

Záběr z filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, který v roce 1969 vznikl dle...

Knihu Muriel Sparkové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, kterou nyní v překladu Martina Pokorného vydal Prostor,...

Najdete na iDNES.cz