Coelho napsal další mýdlovou operu, tentokrát z Jeruzaléma

  11:36aktualizováno  11:36
Nakladatelství Argo vydá nejnovější román jednoho z nejprodávanějších autorů planety, brazilského spisovatele Paula Coelha. Děj se odehrává v předvečer útoku křižáků na Jeruzalém.

Paulo Coelho v Praze | foto: ČTK

Apoštol, nebo šarlatán? Zatímco se příznivci a odpůrci brazilského spisovatele Paula Coelha přou o literární kvalitu jeho díla, on píše další knihy a prodává je ve velkém. Je úspěšnější než Dan Brown. Pro srovnání: Da Vinciho kódu se prodalo zhruba sedmapadesát milionů výtisků, Alchymisty od Coelha pětašedesát milionů.

Coelho v češtině

Alchymista, 1995 a 1998
U řeky Piedra jsem usedla a plakala, 1999
Pátá hora, 1999
Veronika se rozhodla zemřít, 2000
Ďábel a slečna Chantal, 2001
Poutník - Mágův deník, 2002
Jedenáct minut, 2003
Záhir, 2005
Rukověť bojovníka světla, 2006
Jako řeka, jež plyne, 2006
Čarodějka z Portobella, 2007
Brida, 2008
Vítěz je sám, 2008
Valkýry, 2010
Alef, 2011

Spisovatel Paulo Coelho

Spisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu

Knihy o Coelhovi
Paulo Coelho a Juan Arias: Zpověď poutníka, 2000
Fernando Morais: Mág - Paulo Coelho, 2009

Pozn.: V portugalštině vyšlo ještě devět nepřeložených Coelhových knih  zejména z osmdesátých a devadesátých let.

Většími bestselleristy, než je Coelho, jsou jen autoři několikadílných ság Tolkien a Rowlingová, které předstihne už jen Bible.

Nakladatelství Argo, které Coelha vydává, chystá tento týden na pulty knihkupectví jeho novinku, román nazvaný Rukopis nalezený v Akkonu. Vypráví o předvečeru útoku křižáků na Jeruzalémské království, Akkon je ostatně městem, které muslimům vzdorovalo nejdéle. Coelho začíná vyprávění právě na průsečíku tří civilizací, když píše, že máme rok 1099 podle křesťanského kalendáře, 4859 podle židovského a 492 podle muslimského počítání věků.

Beletrie? Spíš ezoterika

Jinak je Rukopis nalezený v Akkonu psaný podle stejného klíče jako většina ostatních Coelhových knih: mísí fikci, historická fakta a mytické příběhy, aby čtenáři předal naději a pozitivní emoce, víru v dobro a lepší příští. Ostatně i proto bývá Coelho v knihkupectvích řazen ne vždy do regálů s beletrií, ale po boku Carlose Castanedy mezi ezoterickou literaturu nebo do oddílu nových filozofií hnutí New Age.

O tom svědčí i jeho angažovanost ne mezi literáty, ale mezi apoštoly dobra. V roce 2007 byl například organizací OSN poctěn prestižním titulem Posel míru. Podle magazínu Forbes byl Coelho v roce 2010 druhou nejvlivnější osobností na Twitteru. Na Facebooku má pětasedmdesát tisíc fanoušků. Další stránky jsou zřízené fanoušky pro jeho jednotlivé knihy a existuje i stránka s jeho citáty. Pro Rukopis nalezený v Akkonu je to tenhle: "Poražený je jen ten, kdo to vzdá. Všichni ostatní jsou vítězové." V nejnovějším Coelhovi promlouvá řecký učenec zvaný Kopt k obyvatelům obleženého města. Nehodlá jim dávat rady, jak se bránit proti nepříteli, podělí se s nimi však o moudra, která v životě vyslechl. A přítomní prostí lidé se ptají, kdo je jejich skutečným nepřítelem, odkud se bere strach a jak je možné střežit vlastní životní cestu.

Přestože je Coelho bojovníkem světla a pozitivní energie, sám prošel v mládí závislostí na drogách, několika vězeními, živil se jako rockový textař, který si nebere servítky, a vlastní duševní a duchovní rovnováhu hledal jen velmi těžko.

Zázrak zvaný Alchymista

Jeden z našich největších specialistů na brazilskou literaturu Vlastimil Váně vzpomenul ve své studii o Coelhovi slova profesora z univerzity v Sao Paulu Davi Arrigucciho, který prý na Coelhovu adresu řekl: "Nečetl jsem a nelíbil se mi."

Coelho v Praze

Britský Guardian označil jeho knihy za pouhé literární soap opery. Ostatně ani u nás se Coelhovým knihám nevěnují kritikové a když, hodnotí ho velmi nízko. Jeho vyprávění bývají prostá, a tedy srozumitelná obrovskému okruhu lidí. Navíc se jeho fenomén zrodil v Brazílii na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy zemi vládla krize a žila v ní obrovská masa gramotných, ale velmi chudých lidí. Právě oni začali brát Coelhovy knihy jako berličku, která jim pomohla přežít a hledět do budoucnosti. Knihy Paula Coelha jsou postavené na klišé. "Drží se jich nicméně zuby nehty. Místo aby se stereotypů snažil vyvarovat, vyhledává je, hromadí, neústrojně a neúnosně je opakuje," doplňuje Váně.

Ke Coelhově slávě přispěla náhoda nejenom v Brazílii, ale i u nás. V roce 1995 vyšel jeho Alchymista v nakladatelství Jota bez větší reklamy a kniha zapadla. Teprve o tři roky později vyšla znovu v Argu s ilustrovaným přebalem a v grafické úpravě Pavla Rúta a zrodil se i český bestseller, Alchymista se v Argu dočkal pěti vydání. Po celém světě se knih Paola Coelha prodalo přes tři sta milionů výtisků, překládá se do sto padesáti jazyků včetně třeba farsí.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

Zabíjení plodí jen nenávist a další zabíjení, psal autor Obchodu na korze

Scenárista Ladislav Grosman (vpravo s cenou Melpomené) a režiséři Ján Kadár a...

Nebýt Ladislava Grosmana, prvního Oscara pro Československo by nezískal snímek Obchod na korze. Právě on totiž napsal...

RECENZE: Příjemné a znepokojivé. Proč máme mobilům popřát dobrou noc

Obal knihy Milana Tesaře Volané číslo existuje

Kniha Milana Tesaře Volané číslo existuje je vlastně dost bláznivá. Vypráví ve dvou rovinách. Třináct „klasických“...

RECENZE: Salvy smrti v Brně. Američan vystihl okupaci věrohodně

Brno

Představa, že Američan napíše o tom, co se dělo za nacistické okupace v Brně, vypadá absurdně. Nicméně Thomas...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz