RECENZE: Coelhovi vyšel další román, měl si ho však radši odpustit

  6:08aktualizováno  6:08
Brazilský bestsellerista Paulo Coelho má další knihu v češtině. Staršímu románu Valkýry se prý sám trochu bránil. Asi tušil proč.

Spisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Možná měl brazilský bestsellerista Paulo Coelho napsat jenom jednu knihu. Alchymistu. Protože většina děl, které stvořil před či po něm, je jen přežvykováním stejného moudra: Prožívejte své sny.

V románu Valkýry, který právě vyšel v češtině, tahle věta padne asi tak patnáctkrát. Jde o starší autorovu knihu z roku 1992, nad kterou údajně váhal i samotný Coelho – nebo přinejmenším zrovna nespěchal na překlady do dalších jazyků. Právem. Už jen popis děje zní jako parodie na ezoteriku.

Zjevně autobiografického hrdinu, spisovatele Paula, v mládí posedla černá magie. Když se démoni ozvali, zahnal je ledovou sprchou, ale ztratil přitom víru v sebe. A tak se vydává s dlouholetou přítelkyní Chris do Mohavské pouště naslouchat andělům. Ty mu přivolají divoženky valkýry, které brousí pouští a zvěstují otevřené brány ráje.

Paulo Coelho v PrazeSpisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu

Paulo Coelho na návštěvě Prahy v roce 2009

Za zmínku snad stojí, že valkýry v novém brazilském vydání jezdí na koních, zatímco v tom prvním byly na motorkách. Což by aspoň vysvětlovalo jejich černé kožené overaly. Jenže co si vybrat pro český překlad? Na dotaz nakladatelství Argo přišla z Brazílie stručná odpověď: koně.

Jak promlouvat s anděly

Ještě pozoruhodnější je okolnost, že božské prostřednice holdují uvolněnému stylu, provázenému pivem a náhodnými milenci. Z toho vzejde jediná "bitka" jinak příšerně rozvleklého románu: valkýra Vahalla (nikoli Valhalla) soupeří o Paula s Chris, aby se ukázalo, že pravá láska vždycky zvítězí nad chvilkovou vášní.

Rámec příběhu volně vychází ze severských mytologií o krásných válečnicích boha Ódina, do nichž Coelho montuje myšlenky New Age či křesťanství. Předává je typicky nabubřelým stylem, v němž vibruje energie duše světa a zjevují se zlaté paže.

Malá ukázka: "Vždycky k večeru si spolu sedli, bourali hradbu druhé mysli, modlili se k svému andělovi a invokovali ho. ‚Věřím v ten nový svět,‘ řekl Paulo Chris, když končili další channeling."

Obálka knihy alkýry P. CoelhaChanneling je v alternativních naukách prý docela rozšířené slovo. Znamená "napojení na vesmírný kanál, ze kterého můžeme čerpat odpovědi na všechny otázky, které nás trápí." Potíž je však s českým překladem – neznělo by trochu divně, kdyby Paulo s Chris končili další kanalizaci?

Ať tak či onak, vlastně jediné zajímavější pasáže knihy jsou ty neezoterické. Třeba pár dialogů, z nichž vyplývá napružený vztah ústředního páru. A dochází ke komickému obratu: ten arogantní žák velkého Mistra Paulo je nakonec zastíněný svou jednodušší, spontánní přítelkyní, která začíná rozmlouvat s anděly dřív než on.

Román Valkýry psal Coelho podle svých slov před začátkem "nové války", která lidstvo rozdělí na věřící a nevěřící. Jestli se pro víru přesvědčuje takhle, tak je snad lepší zůstat bezvěrcem.

Paulo Coelho: Valkýry
Argo, Praha 2010
180 stran, 238 korun
HODNOCENÍ MF DNES 20 %


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

Najdete na iDNES.cz