Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Mnichov, jeden den v září 1972

  1:00
Kniha anglického autora Simona Reevea o palestinském teroristickém útoku na olympiádě vyšla česky.

Mnichov - Fotografie z filmu Mnichov | foto: Reuters

To místo dobře znám. Procházela jsem tudy téměř denně cestou do školy nebo za spolužáky. Někteří z nich bydleli v betonových stavbách s úzkými předzahrádkami, ti, kteří měli víc štěstí, obsadili malé bungalovy.

Do rozlehlého sportovního areálu nebo do laciné studentské hospody to je pár kroků. Příjemnější místo by si člověk pro svůj bezstarostný studentský život snad ani vybrat nemohl.

A přece se právě tady před více než třemi desetiletími uprostřed bývalé olympijské vesnice – dnešní studentské koleje – udála tragédie, kterou dnes připomíná skromný pomníček v Connollystrasse 31: zavraždění izraelských atletů během olympijských her v Mnichově v roce 1972. 

Dramatické okolnosti XX. olympiády se staly námětem britsko-švýcarského dokumentu Jeden den v září režiséra Kevina McDonalda, oceněného v březnu 2000 Oscarem, i stejnojmenné knihy Simona Reevea.

Reeveův titul, jenž nyní přichází k českým čtenářům, se stal důležitým impulzem pro Stevena Spielberga a jeho film Mnichov, který ve čtvrtek vstupuje do zdejších kin.

Mnichovské krveprolití si Reeve nemůže pamatovat: narodil se v témže roce. Nicméně se tento mladý anglický novinář problematikou islámského terorismu, obchodu se zbraněmi či pašováním jaderných technologií systematicky zabývá.

Nejtragičtější den v historii olympijských her, 5. září 1972, kdy osm palestinských ozbrojenců zajalo a postupně povraždilo jedenáct členů izraelské olympijské výpravy, rekonstruuje Reeve detailně.

Text člení do třinácti kapitol, v nichž postupuje chronologicky (od Napadení přes Vyjednávání či Operaci Boží hněv po Ti, kteří přežili). Uzavírá jej rozsáhlou obrazovou přílohou – fotografiemi atletů, palestinských teroristů i snímky z osudného dne.

Po vylíčení událostí mnichovského masakru přechází ke kořenům izraelsko-palestinského konfliktu.

Podkladem pro autorovu knihu byl rozsáhlý materiál shromážděný pro McDonaldův snímek. Jeho základ tvoří desítky výpovědí přímých svědků 5. září, reakce německých i izraelských politiků, zákulisí vyjednávání  a rozhovory s truchlícími rodinami Izraelců i příbuznými palestinských fidajínů.

Spisovatel nechává promlouvat všechny strany, přestože se svými sympatiemi netají. Ke slovu se dostává například člen izraelské olympijské výpravy Gada Cabari, jemuž se při přepadení podařilo v dešti kulek uprchnout, nebo šéf Mossadu Cvi Zamir.

Z německé strany se k tragédii vyjadřují tehdejší ministr zahraničí Hans Dietrich Genscher, bývalý šéf bavorské policie Manfred Schreiber nebo generál Ulrich K. Wegener, který dal po mnichovském fiasku podnět k založení protiteroristické jednotky GSG-9. Bez sebemenší známky lítosti vzpomíná dosud jediný žijící terorista Džámal al-Gháší.

Největší prostor zaujímají emotivní výpovědi rodinných příslušníků izraelských obětí, především holandské manželky trenéra šermu Andrého Spitzera, novinářky Ankie Spitzerové a vdovy po vzpěrači Josefu Romanovi Ilaně Romanové.

Obě ženy se spolu s dalšími pozůstalými již více než třicet let dožadují odhalení pravdy a důkladného prošetření masakru.

Z nově přístupných spisů bývalé východoněmecké Stasi, které se Reeveovi podařilo prostudovat, totiž vycházejí najevo nejhrubší opominutí Němců – od nedostatečné ostrahy olympijské vesnice přes naivní postup německých politiků při vyjednávání s teroristy až ke katastrofálnímu selhání na letišti Fürstenfeldbruck.

Reeveova kritika přitom dopadá také na přítomné zvědavce i senzacechtivá média. Autor jim vytýká voyeurismus, protože mnichovskou tragédii zneužila jako první živý přenos teroristické akce v historii, čímž záměrům teroristů bezděčně nahrála.

Díky širokému záběru přesáhl Simon Reeve tragické události mnichovské olympiády. Předkládá nejen nejaktuálnější svědectví o masakru, ale i hloubkovou analýzu jednoho z nejzávažnějších problémů současného světa.

O své práci říká: "Díky globalizaci mohou události odehrávající se ve vzdálených zemích i jejich problémy přímo ovlivnit pohodlný život těch, kdo měli to štěstí, že mohou žít na Západě. Proč bychom se tedy nepokusili dozvědět se o těchto věcech něco víc a nezkusili je řešit dřív, než se z nich stanou vážné problémy pro nás všechny?"

SIMON REEVE: Mnichov. Jeden den v září
Přeložila Petra Kůsová. Argo, Praha 2006, 352 stran, doporučená cena 348 korun

Autoři:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce.  Hostem festivalu bude herec Liev Schreiber, hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

Jestli Putin dostane Ukrajinu, utíkám do USA, říká umělec David Černý

Je to třináct let, co umělec David Černý a jeho tým šokoval Evropu plastikou Entropa. Bulharsko vyobrazil jako...

Do Thermalu vkročili herci i fotbalisté. Hvězdou však zůstává Eva Zaoralová

Loni v srpnu, předloni vůbec. Po dvou nezvyklých rocích se karlovarský filmový festival opět koná ve svém tradičním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Šokuje tě to? Film Hranice lásky poodhaluje sexuální svobodu

Petr a Hana, partneři v životě i práci, se po letech rozhodnou pro sdílení svých dosud nevyřčených erotických fantazií....

Někdy byla maminka ostrá, ale zároveň velmi vtipná, říká Tereza Brodská

Rozstřel Tereza Brodská společně s manželem Herbertem Slavíkem a novinářkou Janou Podskalskou vytvořila knihu Moje máma Jana...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolik má sledovatelů na sítích? Tak málo? Přeobsadit, slyší herci

Premium Kolik u nás žije herců, nikdo přesně neví. Nicméně značnou část z nich, bezmála už třináct set jmen, eviduje profesní...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Všichni hrdinové z mých knih jsou i moji učitelé, říká spisovatel Aleš Palán

Premium Aleš Palán vede rozhovory s lidmi, kteří stojí stranou většiny a vytvořili si vlastní svět. Po samotářích z odlehlých...

V mládí bych se možná nechal radikalizovat, říká oblíbený autor Anthony Doerr

Získal Pulitzerovu cenu. Odborníci jeho knihy obdivují a čtenáři milují. Dosud byla nejvýraznějším dílem amerického...

Začíná Svět knihy. Ulická a Alexijevičová nakonec nedorazí

Na pražském Výstavišti v Holešovicích začíná čtyřdenní veletrh a literární festival Svět knihy. Kvůli rekonstrukci...

Hrabal recitoval, Forman koukal s otevřenou pusou, vzpomíná spisovatel Novák

Premium Svůj první román Miliónový jeep napsal Jan Novák anglicky a byl za něj nominován na Pulitzerovu cenu. Nedávno vyšel...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...