GLOSA: Promění Litery prodej knih? Čtenáři chtějí spíše thrillery a Hartla

  12:59aktualizováno  12:59
Radka Denemarková rozšířila svou sbírku ocenění Magnesia Litera. Po trofejích za prózu, publicistiku a překlad získala i cenu v kategorii Kniha roku.

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Po úspěšné misi na lipském knižním veletrhu to pro autorku a její vítězný román Hodiny z olova znamená další úspěch. Co svým rozhodnutím sbor hlasujících společně s porotou vzkazuje čtenářům?

Možná, že píle, trpělivost a úcta k dílu na prvním místě stále dokážou zaujmout na úkor do sebe zahleděných, naoko kritických děl, která se tak často skrývají za označením výpověď o jedné generaci.

Fotogalerie

V odůvodnění nominace v kategorii Litera za prózu, kterou však nakonec vyhrála Teorie podivnosti od Pavly Horákové, porota u Hodin z olova vyzdvihovala mnohovrstevnatost díla, politický apel i pro autorku typické využití symboliky.

Paradoxně si toho cení i čtenáři v internetových diskusích, kteří mnohdy bývají spíše v opozici k odborníkům. Poselství Denemarkové považují za aktuální a podstatné.

Až si při čtení jejích nebývale pragmatických, klidných a argumentačně čistých debat člověk říká, jestli jsou ty často zmiňované evropské hodnoty opravdu na ústupu. Zdali však má Denemarková nebo francouzský přední intelektuál Bernard Henry-Lévy pravdu, odhalí jen čas. Bohužel, bohudík.

Ozvěny loňského výročí

Co napověděly ostatní výsledky letošních cen Magnesia Litera? Jak už naznačovaly nominace, i ve finále jim vévodí hlavně ženy. Kromě zmiňovaných Denemarkové a Horákové je dobrým znamením také vítězství debutující autorky Anny Cimy. Mladá spisovatelka a japanoložka, která okouzlila nejen nebývalou slohovou zralostí, ale také vyzrálým vypravěčským umem, získala cenu DILIA Litera pro objev roku.

V dětské kategorii uspěla další dáma – Vendula Borůvková. Literu si odnesla za knihu 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo, která vypráví o údělu dětství a dospívání na pozadí zásadních dějinných a společenských změn.Čili poslední ozvěny loňských oslav stého výročí vzniku Československa.

Osmnáctý ročník Litery má letos výrazně vyšší šance naplnit svou ambici a stát se pro širokou čtenářskou veřejnost vodítkem k výběru toho nejlepšího ze současné literatury.

Nicméně aktuální žebříček Svazu českých nakladatelů a knihkupců napovídá, že o vyloženě zlomové navýšení zájmu opět nepůjde. Pořád se kupují hlavně zahraniční thrillery a díla těch domácích autorů (Patrik Hartl, Radka Třeštíková), o která zrak porotců většinou ani nezavadí.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Justina a Julietta jsou komiksovou poctou symbolu zvrhlosti

Obal komiksu Justina a Julietta

Nakladatelství Argo vydalo komiksovou poctu markýzi de Sade, který žil v letech 1740–1814. Jeden z největších zvrhlíků...

Píšeme tu dobré detektivky díky počasí, říká Švédka Läckbergová

Švédská spisovatelka Camilla Lackbergová

Švédská autorka Camilla Läckbergová prodala po světě přes 1,5 milionu knih. Proslavila se ságou s detektivem Patrikem...

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

Najdete na iDNES.cz