Lars Kepler přijel s Lazarem. Konec Joony Linny je v nedohlednu

  11:58aktualizováno  11:58
Do Prahy přijely hvězdy severské detektivky – manželský pár jménem Lars Kepler. Představují zatím poslední případ detektiva Joony Linny nazvaný Lazar. Po pondělní autogramiádě se budou podepisovat ještě v úterý od 17 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

Lars Kepler (Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril) | foto: Marie Rundquist

Vysvětlovat, že spisovatel Lars Kepler je ve skutečnosti manželská dvojice ze Švédska, už po osmi letech od vydání slavného románu Hypnotizér není třeba. Z Prahy zamíří ještě do Bratislavy nebo Budapešti.

Fotogalerie

Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril spolu žili dlouho před tím, než se zrodil Lars Kepler. Vzali se v roce 1994, zplodili tři dcery a dlouhodobě fungovali jako samostatní autoři.

Zatímco se Alexandra věnovala především historické literatuře, její muž psal například o režisérovi Ingmaru Bergmannovi. Původně se však oba snažili prosadit ve zcela jiném oboru: ona chtěla být herečkou, on zase malířem.

Ačkoliv oba jako samostatní spisovatelé se svými romány uspěli, skutečná popularita přišla až ruku v ruce se zrodem Larse Keplera, jejich autorského alter ega. To vychází ze jmen spisovatele Stiega Larssona a astronoma Johannese Keplera. Rozhodnutí vystupovat pod pseudonymem manželé nezdůvodňují pouze snahou sjednotit společnou tvorbu, ale také touhou po soukromí. O to však velmi brzy, díky zájmu bulváru i čtenářů, přišli.

Společně píší i bojují

Ve většině rozhovorů manželé popisují, že společné psaní je pro ně zábavou. Sedí vedle sebe, používají jeden počítač, píší a vyměňují si jej tak dlouho, dokud nenajdou správný jazyk Larse Keplera. Pohromadě si dokonce zkoušejí různé bojové techniky a způsoby ataku, aby jejich příběhy byly co nejpravděpodobnější.

Právě uvěřitelnost je totiž jedna z největších ambicí Larse Keplera, ať jde o vyprávění nebo charaktery. Také proto se jednotlivé romány mnohdy více soustředí na život obětí či nových hrdinů na úkor Joony Linny. Manželé tvrdí, že se přece v životě žádného člověka nemůže dít tolik dramatu a tragédií, jako se mnohdy děje postavám jiných detektivek.

Kromě Lazara loni vyšel v nakladatelství Host rovněž šestidílný komplet Linnových případů. O konci Keplera či oblíbeného komisaře manželé dosud neuvažují.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Středověk a normalizace mají společného víc, než se zdá

Spisovatel Pavol Rankov (s mikrofonem)

V březnu letošního roku vědci představili nejpravděpodobnější podobu svatého Jana Nepomuckého. Nyní tento mučedník a...

RECENZE: Justina a Julietta jsou komiksovou poctou symbolu zvrhlosti

Obal komiksu Justina a Julietta

Nakladatelství Argo vydalo komiksovou poctu markýzi de Sade, který žil v letech 1740–1814. Jeden z největších zvrhlíků...

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

Najdete na iDNES.cz