Komunisté nemohli Seiferta vystát

  6:57aktualizováno  6:57
Bylo to na samém počátku padesátých let. Nakladatelství Práce s Jaroslavem Seifertem rozvázalo redaktorskou a lektorskou smlouvu, takže přišel o zaměstnání. Po pětatřiceti letech o tom básník řekl: "Nikdo mi žádný zákaz či odmítnutí písemně nedal, jen mi nechtěli nic tisknout. Byl jsem bez práce."
Diplom k Nobelově ceně za literaturu

Diplom k Nobelově ceně za literaturu, kterou Seifert dostal za rok 1984 | foto: www.nobel.se

Jedna z mých žákyň s úryvkem Písně o Viktorce postoupila až do krajského kola recitační soutěže. Po jejím vystoupení ke mně přišel předseda poroty vysypal na mě: "Ta holka mohla vyhrát, ale ten výběr! Copak nevíš, že Viktorku si Seifert vybral jako jinotaj? Je to recidiva jeho postoje z roku 1929, když už tenkrát ošklivě smýšlel a psal o SSSR!" Marně jsem namítal, proč tedy byla v roce 1950 Píseň o Viktorce vydána?

Až později vyšlo najevo, že Gustav Bareš a Rudolf Slánský, funkcionáři z ústředního komunistického aparátu, vydání umožnili proto, že k útoku proti básníkovi potřebovali nový konkrétní argument. Teď šlo už o to, kdo provede sekyrnickou recenzi. Vybrali si básníka a redaktora Rudého práva Ivana Skálu, jenž zdeptal nejen Viktorku, ale v míře nejvyšší i samotného básníka. Skálův článek vyvolal mezi veřejností nesouhlas a hněv, na straně druhé se už připravoval podle sovětských praktik takzvaný spisovatelský čestný soud, ale kvůli stranickým sporům mezi Václavem Kopeckým a Gustavem Barešem k němu nakonec nedošlo.

Poté vůči Seifertovi následovaly poněkud vstřícnější kroky. Za sbírku Maminka (1954) mu udělili Státní cenu Klemeta Gottwalda. Nicméně Václav Kopecký ve své knize ČSR a KSČ (Praha 1960) píše jasně: "Jaroslavu Seifertovi bylo dovoleno vydávat básnické sbírky i po tom, kdy se spolu s Holanem dopustil těžké urážky vůči sovětské kultuře. Litovali jsme tehdy, že se neuskutečnil námi navrhovaný čestný soud, který by se byl touto věcí zabýval. (...) Jaroslav Seifert mohl pokračovat ve vydávání svých básnických sbírek, když učinil závažné omluvné prohlášení, jež od něho převzali soudruzi Ivan Olbracht a Jiří Taufer. (...) Učinil jsem si strašný dojem o nevděčnosti, když jsem na II. sjezdu Svazu čsl. spisovatelů slyšel řeč Jaroslava Seiferta." Seifert se tam, jak známo, zastal pronásledovaných spisovatelů.

Pro ilustraci této epizody zbývá už připomenout pokání, jež na II. sjezdu spisovatelů v roce 1956 učinil Ivan Skála: "...Velmi hrubým, nezodpovědným způsobem jsem psal o básníkovi a ublížil jsem mu. (...) Udělal jsem velikou chybu a cítím plnou mravní odpovědnost za ni. Zde v sále sedí řada lidí, kteří znají celé pozadí tohoto případu. Ale mlčí. Jedním z lidí, kteří pozadí znají, je s. Nezval i s. Drda je zná. S. Nezval ví, kdo začal administrativními opatřeními proti Seifertovi roku 1949, rok předtím, než já jsem svůj článek napsal..." (Literární noviny, č. 20 /1956).

Jediný náš básník oceněný Nobelovou cenou říkal, že poezie, to jsou slova oděná do krásy a krása do slov. Zanechal nám kromě básnických sbírek i knihu vzpomínek - Všecky krásy světa. Nechtělo se mu příliš psát a mluvit o podlosti mezi lidmi. Nezažil jí ale málo a nemělo by se na to zapomínat.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

RECENZE: Dítě se chytilo v síti. Co s tím? Následovat ho do džungle

Ilustrační snímek

Kniha skupiny českých autorů Dítě v síti má dlouhý a vševysvětlující podtitul: Manuál pro rodiče a učitele, kteří...

Najdete na iDNES.cz