Knižní mamut se už hlásí

Větší, kompaktnější a modernější prý bude třiapadesátý Frankfurtský knižní veletrh, který letos proběhne mezi 10. a 15. říjnem. K výstavišti by měl být také pohodlnější přístup: otevřena je nová stanice podzemní dráhy Festhalle/Messe. Organizátoři největšího knižního veletrhu na světě se pyšní zejména novými prostory. Základ pro další rozšiřování veletrhu skýtá obrovská třetí hala, kterou postavili britští architekti a jež stála 250 milionů marek.
Obsadit by ji měli nakladatelé, kteří se zaměřují na německy mluvící publikum, dětskou či náboženskou literaturu, ale rovněž na komiksy. Novinkou je také hypermoderní Forum, které vyrostlo na volném prostranství mezi jednotlivými halami zvaném Agora. Spolklo 70 milionů marek a čeká jej prý ještě druhé patro. Vedle střediska pro novináře, informačních stánků, konferenčních místností a restaurací bude plocha Fora o celkem čtyřech a půl tisících metrech čtverečních vyhrazena i pro ústřední zemi veletrhu. Tou je letos Řecko.

Frankfurtský knižní veletrh

10. až 15. října 2001

Řecký pavilon organizátoři nazvali Elikon Valley. Podobnost s názvem kalifornského regionu u San Franciska (Silicon Valley) není náhodná: chce se tak dát najevo, že i do starověkého Řecka mohou vést moderní cesty. Jednou ze zastávek bude amfiteátr o 250 místech, který nese jméno nejznámějšího moderního řeckého básníka Konstantina Kavafise a mají se v něm odehrávat autorská čtení, taneční a filmová představení, výstavy i diskuse. Nad touto "Ithakou" - která bude plout staletími a spojí nejrůznější umělecké projevy od literatury přes divadlo až k výtvarnému umění - se bude klenout vzdušný most. V jeho středu se objeví výstava k letním olympijským hrám, které se v roce 2004 uskuteční v Aténách.

Mezi novinkami je také ohlášena literární cena Blue Book, určená vždy pro nejlepší rukopis z ústřední země veletrhu. Tato prémie má usnadnit vstup okrajových literatur na světové trhy. O vítězi rozhodla šedesátičlenná porota na březnovém veletrhu v Lipsku, ve Frankfurtu by měl být rukopis poprvé představen knižně a přeložen do němčiny; oním laureátem Blue Book se stal román Krásný kapitán od sedmdesátiletého autora Menise Koumandarease. Vypráví o zvláštním vztahu mladého vojáka a stárnoucího soudce.

Od března se také pracuje na rozsáhlejší virtualizaci frankfurtského veletrhu, který se stal na poli internetového prodeje autorských práv průkopníkem: před třemi lety založil databázi, do níž nakladatelé a agenti nahlašují tituly, jež hodlají prodat. Už teď se organizátoři radují z letošních jedenadvaceti tisíc přihlášených titulů z téměř sedmdesáti zemí a z osmnácti tisíc jmen v obchodním katalogu Who is Who, který poskytuje kontakty na lidi činné v knižním podnikání.

Letošní Frankfurt si připravil ještě jednu internetovou nabídku, kterou mohou ocenit i čeští nakladatelé: elektronické výstavní stánky - od minulého roku vytvářejí jakousi alternativu k těm skutečným na výstavní ploše - si nyní mohou zájemci ze zemí střední a východní Evropy pronajmout levněji. Roční pronájem takového "e-standu" vyjde kolem tří set marek.