Češi znovu objevují paperbacky. Jsou totiž levnější a skladnější

  6:25aktualizováno  6:25
Zatímco v tuzemsku mají čtenáři brožované knihy stále spojeny spíš s méněcennou literaturou typu roztoužených harlekýnek, v Británii nebo ve Spojených státech naopak dávají měkké, skladné, lehké a ohebné vazbě přednost a předsudky vůči ní neřeší.

Penguin Books se staly symbolem brožovaných vydání knih. | foto: Petr HořejšíMF DNES

Navíc paperback je levnější. A to je důvod, proč ho pomalu začínáme brát na milost i u nás. Zdá se totiž být výhodným kompromisem mezi dražší pevnou vazbou a pro řadu čtenářů nepřijatelnou či příliš moderní elektronickou knihou.

Jak o měkké vazbě přemýšlejí nakladatelé? Až na několik osvícených experimentátorů ji tradičně chápou spíš jako doplněk k dobře prodejnému titulu v pevné vazbě. "Dokáže přitáhnout nové čtenáře díky nižší ceně a proto, že se dá snadněji číst v hromadné dopravě," říká zcela konkrétně Milan Gelnar z Arga. To letos vydává zhruba 170 titulů, jen patnáct z nich bude paperbackových.

Čtěte v sobotu

Tarzan, syn divočiny

O historii paperbacků u nás i v zahraničí čtětě v příloze MF DNES Scéna.

I nakladatelství Host jde zatím tou vyšlapanější cestou. Dobře prodávané detektivky či české romány doplňuje ve chvíli, kdy je jejich první náklad rozebraný, brožovaným výtiskem. A jako jedno z mála je ochotné říct i přesná čísla: třeba Žítkovské bohyně mají poměr 60 tisíc pevných ke 22 tisícům brožovaných výtisků.

Zásadnější položkou je tu však cena. Zatímco tvrdá vazba románu stojí 329 korun, brožovaná přesně o sto korun méně. Ceny se navíc mohou v závislosti na distribuci trochu lišit, dají se najít i "měkké" Bohyně za 206 korun. Výroba knihy s měkkou vazbou je zhruba o čtvrtinu levnější, než výroba té pevné.

Polovina brožovaně

K propagátorům kvalitní a graficky nevšedně zpracované měkké vazby patří nakladatelství Fra, jež vydává ve standardizovaném rozměru drtivou většinu svých titulů. Nejenom například poezii čerstvé držitelky Magnesie Litery Kateřiny Rudčenkové, ale jako paperback ve Fra vyšla třeba i kniha Jany Šrámkové Zázemí a chystá se druhý díl Marseillské trilogie v hlavní roli s komisařem Fabiem Montalem.

Velkým zastáncem paperbacku je i nakladatelství Paseka. Stejně jako ve Fra vydávají i tady své tituly rovnou brožovaně, neriskují testování úspěchem s pevnými deskami. Od loňska má Paseka brožovanou už celou polovinu své produkce. Jde zejména o neznámé zahraniční autory, kteří se u nás prodávají jen po stovkách výtisků.

"Snažíme se čtenáře přesvědčit, že dobře graficky zpracovaný paperback může zaujmout více než klasická vázaná kniha. Dnešní technologie je navíc už na takové úrovni, že se nemusí obávat, že se paperback rozpadne v ruce po prvním přečtení," tvrdí šéfka Paseky Anna Horáčková. Dokládají to poslední dvě novinky z Paseky. Román Alif, neviditelný má téměř 400 stran, Einsteinova krev 360 stran a obě drží.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

Najdete na iDNES.cz