Ivan Martin Jirous obsadil Muzeum policie. Jako „exponát“

  13:23aktualizováno  13:23
V Muzeu policie včera začala výstava, která připomíná osobnost jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého undergroundu, Ivana Martina Jirouse.

Ivan Martin Jirous | foto: Dan MaternaMF DNES

Život a tvorbu muže, který v komunistických věznicích strávil přes osm a půl roku, přibližují umělecká díla Jiřího Sozanského a dokládají dokumenty z doby nejen Jirousovy perzekuce.

Trutnov 2008 - Václav Havel a Ivan Martin JirousPořadatelé shromáždili archivní materiály, fotografie a až neuvěřitelně detailní zápisy z Jirousova sledování Státní bezpečností či rozsudky, které ho posílaly do nejtěžších žalářů, do Valdic a na Mírov. Poprvé se do vězení dostal za hospodskou hádku s bývalým policistou, podruhé v letech 1976 a 1977 za činnost kolem kapely Plastic People of the Universe.

Režim využil proces k velké dehonestaci lidí z undergroudu; tento původně apolitický proud se nato spojil s disentem. Proces přímo vedl k založení Charty 77. Jirous ji podepsal hned po návratu z vězení, avšak měsíc poté byl opět zatčen a uvězněn. Počátkem 80. let následoval další soud kvůli časopisu Vokno, u jehož založení Jirous v roce 1979 stál a jehož články režim vnímal jako protispolečenské.

Ivan Martin Jirous řečený MagorOriginály Vokna, které vycházelo jako "časopis pro druhou kulturu" ještě v 90. letech, jsou také součástí výstavy. Termín "druhá kultura", která stojí vedle, někdy proti kultuře oficiální, zavedl stejně jako označení "underground" pro to, jak je dnes chápán, právě Jirous.

Letos pětašedesátiletý Ivan Martin Jirous vystudoval historii umění, nechtěl se však dát na vědeckou dráhu. Sám o sobě říká, že je novinář, napsal množství textů o umělcích zejména 60. let, klíčovým jeho textem je Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která vyšla i v exilu, a byla "programovým prohlášením" českého undergroundu.

Podstatné jsou Jirousovy básně, vycházející od 70. let ve sbírkách v exilu. Za vrchol této jeho tvorby lze považovat Magorovy labutí písně, sbírku vznikající ve Valdicích. Protože ve vězení nemohl psát, musel si celou sbírku zapamatovat.

Ivan Martin Jirous řečený MagorZlomky básní z této sbírky použil Jiří Sozanský do svých grafik, doplňují se s výtvarnými prvky a naznačují i fragmentárnost zpráv o životě vězňů v kriminálech totality. Jiné grafiky doplňují zlomky výpovědí vězněných lidí. Často jen taková stopa, úryvek z protokolu, dopis či útržek papíru se vzkazem světu "venku" je tím, co po lidech vězněných totalitními režimy 20. století zbylo.

Na výstavě se podílel také Ústav pro studium totalitních režimů a je součástí projektu Uzavřeno..., který je poctou významným osobnostem české kultury, jež byly oběťmi perzekuce.

Ivan Martin Jirous řečený MagorTen začal před týdnem výstavou v Obecním domě, kterou Jiří Sozanský věnoval kromě Jirouse ještě Záviši Kalandrovi a Janu Zahradníčkovi. K projektu Uzavřeno... patří i představení Píšu z pekla, které bude mít v režii šéfa činohry Národního divadla Michala Dočekala premiéru 17. listopadu. Představení vychází z textů Zahradníčka a Jirouse a z výpovědí vězňů valdické věznice.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

RECENZE: Prdelačka jako luxus. To uměli jen poctiví čeští veksláci

Spisovatelka Hana Pachtová

Některé životní příběhy stojí za odvyprávění více, některé méně a jsou i takové, které by raději měly zůstat jednou...

Tarantinovi bych dělala i catering. Naštěstí mám roli, říká Margot Robbie

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Stačilo pět let a z Australanky Margot Robbie je jedna z nejsledovanějších mladých losangeleských hereček. V novém...

Velký bratr je větší, než si myslíme. Hilský tentokrát o Orwellovi

Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský

Ve slavném románu 1984 Orwell mrazivým způsobem varoval před totalitou, ovšem zdaleka nejen tou komunistickou. „Není...

Najdete na iDNES.cz