Havel převzal za své spisy „osamělou“ Seifertovu cenu

  17:24aktualizováno  17:24
Seifertovu cenu dostal letos Václav Havel. V české literatuře se cen uděluje dobrá desítka, přesto je tahle velmi důležitá. Jednak pro své historické kořeny, jednak pro jména, která jsou zapsána na seznamu jejích laureátů.

Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) převzal z rukou předsedy Nadace Vize 97 Františka Janoucha Cenu Jaroslava Seiferta. - Kostele svaté Anny v Praze, 10. října 2008 | foto: ČTK

Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaBásník Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986, necelý rok a půl poté, co jako jediný Čech v historii obdržel Nobelovu cenu za literaturu. V té době existovalo reálné nebezpečí, že se Husákův normalizační režim, který si s neposlušným básníkem, signatářem Charty 77, nevěděl rady, pokusí zmocnit jeho jména: mrtvý by se proti tomu nemohl bránit. Mimochodem – prezident Husák Seifertovi jako státní představitel k zisku Nobelovy ceny ani nepogratuloval.

Seznam velkých jmen

Proto Nadace Charty 77 založila cenu Jaroslava Seiferta, kterou měli dostávat spisovatelé udržující odkaz české literatury v nepřátelském režimu, zakázaní literáti žijící kdekoli na světě.

Konečně máš Seifertovu cenu

Co vzkázal předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch Václavu Havlovi

Bývalý prezident Václav Havel (vlevo) převzal z rukou předsedy Nadace Vize 97 Františka Janoucha Cenu Jaroslava Seiferta.Letos tedy získal Václav Havel Seifertovu cenu jako její třiadvacátý laureát. Nemám nejmenších pochyb o tom, že si ji plně zaslouží: jeho nová hra Odcházení, uvedená v tomto roce, ukazuje, že dramatik Havel přežil bez "újmy" skoro třináctileté prezidentování. Myšlenkové bohatství i jazyk letos vydaných prezidentských projevů svědčí o tom, že většinu z nich si prezident Havel musel napsat sám.

"Obtelefonoval jsem členy správní rady nadace, poradil se telefonicky s řadou známých českých spisovatelů v emigraci a po jejich souhlasu jsem již 11. ledna 1986 odfaxoval českým redakcím Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky a BBC oznámení o ustavení Ceny Jaroslava Seiferta," říká zakladatel ceny, předseda správní rady Nadace Charty 77 František Janouch.
Jako první získal cenu v roce 1986 Dominik Tatarka. Pak Ludvík Vaculík a Ivan Diviš, mají ji i Bohumil Hrabal, Ivan Martin Jirous, Milan Kundera nebo Věra Linhartová.

Václav Havel dostal Seifertovu cenu za svůj poslední soubor Spisů (s pořadovým číslem VIII), který letos vyšel u nakladatelství Torst. Obsahuje jeho projevy a jiné texty z let 1999–2006, rozhovor Prosím stručně a divadelní hru Odcházení, jejíchž inscenací přibývá u nás i v zahraničí.

Exprezidentovy návraty

Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaOsmé Spisy Václava Havla jsou knihou, která představuje bývalého prezidenta ve třech rovinách jeho života a tvorby – jako státníka v projevech, jako člověka v rozhovorech s Karlem Hvížďalou, který Havla zpovídal už v Dálkovém výslechu, a jako dramatika, tedy v jeho poloze nejvlastnější.

"Je to poměrně osamělá cena, kterou dostávám za literaturu, nikoliv za své veřejné či politické působení. Přichází v době, kdy sám usiluji o návrat k divadlu a literatuře. Proto mě to obzvlášť těší," řekl Havel novinářům, když cenu na ceremoniálu v říjnu přebíral.

KULTURA 2008

OBRAZEM: Býk v láku za miliardy a Pulitzer pro rockera
Průvodce kulturními událostmi roku 2008 ve fotografiích.

FILM
Temný rytíř se vrátí před Oscary
Temný rytíř - Heath Ledger v roli JokeraStal se zjevením, vydělal skoro miliardu dolarů a vrací se, aby se před Oscary znovu připomněl. Temný rytíř s Heathem Ledgerem.
Režisérka Třeštíková porazila se svým zlodějem exprezidenta
43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéDo finále cen Evropské filmové akademie se probojovalo deset nominovaných dokumentů včetně dvou českých časosběrných portrétů: notorického zloděje s literárními sklony jménem René a mezinárodně váženého dramatika a exprezidenta pod názvem Občan Havel. Kdo by tehdy vsadil na zloděje?

HUDBA
Irglová přivezla do Česka Oscara za píseň Falling Slowly
Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky BečvyOscar nepatří jen českým filmařům. Letos jej z Los Angeles přivezla také Markéta Irglová, zpěvačka a skladatelka, představitelka jedné z hlavních rolí irského filmu Once.

LITERATURA
Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi
Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

DIVADLO
Rozzářilo se cimrmanovské České nebe
z generálky cimrmanovské hry České nebeDivadlo Járy Cimrmana je unikum. Z mnoha jeho specifik lze zvolit například tohle: který jiný soubor si může dovolit napínat diváky čekáním na novou hru pět let? V případě posledního titulu, Českého nebe, čekání trvalo ještě o rok déle a chvílemi to vypadalo, že text ani nevznikne.
Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu
V divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Při práci odkrývá zákulisí ikonických fotografií Annie Leibovitzové

WOWE: Annie Leibovitz (1988)

Nestává se příliš často, že by před i za fotoaparátem stály dvě obdobně slavné a úspěšné osobnosti. V případě americké...

Po hitu Gomora vypráví příběh, v němž mafii šéfují teenageři

Italský novinář a spisovatel Roberto Saviano. (28. října 2017)

Italský spisovatel Roberto Saviano měl být do Vánoc roku 2008 zavražděn. Před více než desetiletím to vyhlásila...

Jo Nesbo slibuje, že Harry Hole si projde peklem. A nebude sám

Norský spisovatel Jo Nesbo

Nakladatelství Albatros Media i Argo představila lákadla nadcházející sezony. Čtenáři se mohou těšit na další případ...

Pán pekla na pláži. Už i ten nejlepší Sandman je česky plně v barvě

Ukázka z barevného vydání Údobí mlh v českém překladu

Novou verzí komiksové knihy Údobí mlh definitivně dokončilo nakladatelství Crew vydávání Sandmana. Nyní jsou již...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz