Grass nechce kompromitovat zhořeleckou cenu

  12:28aktualizováno  12:28
Německý spisovatel Günter Grass, který nedávno vyvolal rozruch přiznáním krátkého členství v SS ve svém mládí, se definitivně rozhodl vzdát udělené mezinárodní literární ceny "Most Görlitz-Zgorzelec".

Günter Grass | foto: Profimedia.cz

Přestože Grasse německo-polský nadační výbor ceny přesvědčoval, aby ocenění přijal, protože si jej zasloužil celoživotním dílem, Grass nechce podle svých slov cenu kompromitovat.

Polský Gdaňsk, který spisovateli udělil čestné občanství, mu jej nehodlá odejmout;
většina městského zastupitelstva o tom odmítla vůbec jednat.

"Grassovo rozhodnutí odmítnout převzetí ceny lituji. Nepřísluší mi však, abych jej přemlouval," řekl předseda výboru pro udělování této ceny Willi Xylander.

Měl se spisovatelem, nositelem Nobelovy ceny za literaturu, půlhodinový telefonický rozhovor, v němž mu vysvětlil, že celý výbor stojí za udělením ceny, včetně jeho polských členů.

Xylander poukázal na to, že téměř sto procent ohlasů od veřejnosti, které výbor dostal, bylo pozitivních a udělení ceny schvalovaly. "Podle mě laureát ceny za letošní rok existuje. Nepřebírá ji ale," uvedl.

Grass odmítl převzetí ceny s odůvodněním, že nechce diskreditovat ani město Zhořelec, ani cenu jako takovou. Poukázal na odpor frakce křesťanských demokratů (CDU) proti udělení ceny; podle něj lze očekávat, že by při přebírání ceny plánovaném na prosinec došlo k protestům. Kromě toho je podle Grasse třeba brát ohled na určité napětí v současných vztazích mezi Polskem a Německem.

V Polsku včera řešilo vztah ke Grassovi město Gdaňsk, které mu v minulosti udělilo čestné občanství. Členové městské rady za národně-konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS) požadovali, aby byl spisovatel pozván na příští zasedání a tam vyjádřil stanovisko ke své minulosti. "Jediné slovo omluvy by celou diskusi uzavřelo," řekl zastupitel za PiS Kazimierz Koralewski.

Tento požadavek však nenašel mezi většinou zastupitelů z liberální Občanské platformy (PO) ohlas a návrh byl zamítnut. "Günter Grass se nemusí za nic omlouvat," řekl zastupitel za PO Maciej Lisicki.

Grass se v Gdaňsku narodil v meziválečném období, kdy město bylo nezávislým územím mezi tehdejším Polskem a Německem. Krátce po Grassově nedávném přiznání mladického a krátkého členství v SS v městské radě vypukla debata o uděleném čestném občanství.

Po Grassově dopisu gdaňskému starostovi Pawlu Adamowiczovi prakticky utichla a záležitost se považuje za vyřešenou. Za Grasse mluví především jeho tvorba, jejíž vyznění je jednoznačné, říkají umírnění představitelé.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Jo Nesbo slibuje, že Harry Hole si projde peklem. A nebude sám

Norský spisovatel Jo Nesbo

Nakladatelství Albatros Media i Argo představila lákadla nadcházející sezony. Čtenáři se mohou těšit na další případ...

RECENZE: Pohyby ledu jsou ambiciózní kniha, ale někdy až moc

Obálka knihy Pohyby ledu od A. Gravensteena

Skutečně výjimečná umělecká díla nemusí dopředu upozorňovat na svou výjimečnost. Prostě taková jsou. S literaturou je...

GLOSA: Sexista Viewegh? Fejetony připomínají loňskou kauzu

Spisovatel Michal Viewegh

Spisovateli Michalu Vieweghovi vychází pod hlavičkou nového nakladatele, vydavatelského domu Euromedia Group, další...

Najdete na iDNES.cz