Z Happy Days se vyklubal festival s mnoha otazníky

  13:24aktualizováno  13:24
Festival Happy Days má trvat jedenáct dní (od 17. do 27. července) a na letišti v Hradci Králové by mělo vystoupit 555 kapel a 55 divadel. Sci-fi, nebo realita, která nemůže dopadnout jinak než špatně?

Festival Park na letišti v Hradci Králové - Letiště v Hradci Králové - místo konání Hip Hop Kempu, RFP a nyní i Happy Days | foto: www.eri-ador.com

Už loni na podzim minulého roku se o Happy Days Festu psalo v souvislosti s nezvyklými e-maily, které jeho pořadatelé rozesílali menším nebo začínajícím kapelám. V nich stálo, že si kapela může na festivalu zahrát, ale všichni její členové musí předem zaplatit startovné 190 korun.

Přitom jediné známé informace byly, že půjde o "největší festival v Čechách v historii s návštěvností 15−25 tisíc lidí“, který "bude trvat 16 dní“ a bude se konat na "vhodné ploše ve vzdálenosti dvě hodiny od Prahy“. Uplynulo půl roku a Happy Days Fest nabyl konkrétnějších rozměrů, jen o trochu méně megalomanských.

HVĚZDY DALŠÍCH
FESTIVALŮ 2008

Rock for People
Kaiser Chiefs
The Offspring
Massive Attack
Pohoda (SK)
Fat Boy Slim
The Streets
The Wombats
Colours Of Ostrava
Sinnead O´Connor
Happy Mondays
Gogol Bordello
Goldfrapp
Hip Hop Kemp
The Roots
Atmosphere+Brother Ali
Pharoahe Monch

Seznam headlinerů (britští Fun-Da-Mental, čeští Dan Bárta nebo Lenka Dusilová) i dalších desítek interpretů už visí na internetové stránce www.happydays.cz a právě v tom je problém: některé kapely avizované v programu s tím, že mají na Happy Days hrát, nepočítají.

"My jsme dostali v prosinci e-mail, že si můžeme na Happy Days zahrát, když zaplatíme startovné. Odepsal jsem jim, že si tam klidně zahrajeme, ale žádné startovné rozhodně platit nebudeme. Od té doby jsme si nevyměnili ani čárku, a proto jsem byl hrozně překvapený, když jsem nás našel v seznamu účinkujících,“ říká Jakub Dvořáček z kapely Kulturní zřízenost.

Podobný model se dá najít i u dalších, podstatně známějších kapel: "Dostali jsme e-mail, ve kterým stálo něco ve smyslu ´čau, chceme vás na našem festivale´, a aniž by počkali na jakoukoliv odpověď, aniž by bylo cokoliv podepsaný, tak si nás dají na plakáty,“ stojí třeba v prohlášení managementu The Airbags.

Jakub Tauber z Cecek Records, který má pod sebou asi 35 kapel jako Fastfood Orchestra nebo Prague Ska Conspiracy, přidává svou zkušenost: "Oslovili mě, že chtějí všechny moje kapely. Odpověděl jsem, že to zkusím zařídit, ale aniž bychom cokoliv podepsali, tak si je vyvěsí na stránky."

Dramaturg festivalu Radek Laurin přiznává, že něco v avizovaném programu opravdu nemusí sedět. "Je to tak velká akce, tolik dní, tolik kapel, že se to každým dnem mění, někteří mají smlouvy, někteří jsou domluvení jen na dobré slovo a pak nám to odřeknou," říká a přiznává: "Je to z profesionálního hlediska trochu nestandardní, ale celá ta akce je prostě nestandardní."

Program vyvěšený na webu prý by měl sedět "tak z 95 procent" a každý týden prý "bude aktualizován". Hlavní pořadatel festivalu Robert Kernaševič k tomu říká: "Hlavní hvězdy máme potvrzené smluvně, celý festival je finančně zajištěný, ještě potřebujeme dotáhnout tak 40 procent kapel a zhruba za týden na web vyvěsíme i všechny ostatní informace pro návštěvníky."

A jaký je názor promotérů, kteří mají s pořádáním festivalů zkušenosti? Jeden z nich (nepřál si být jmenován) situaci komentoval: "Oni to myslí dobře, jen to jsou megalomani, kteří to moc neumí, protože takovouhle akci nikdy nepořádali." (Robert Kernaševič pořádal jen jednodenní kršňácké akce Happy Fest – pozn. red.)

Dramaturg Radek Laurin jeho slova v podstatě potvrzuje: "Je to první ročník, má svoje porodní problémy, ale nikdo se u nás o nic takového dosud nepokusil, tak nám držte palce."

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Sting přijede s novou show My Songs, získejte volné vstupenky

Sting a Shaggy na společném koncertu v pražském Foru Karlín 16. listopadu 2018

Už 12. července přijede Sting do Česka představit svou novou show My Songs, pojmenovanou podle aktuální desky plné...

GLOSA: Gallagher nadával, vystoupení Morcheeby připomínalo dobrý sex

Morcheeba, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

V pátek odpoledne na pražském Výstavišti začal čtvrtý ročník festivalu Metronome. Počasí mu zatím přálo a také manýrami...

KVÍZ: Kdy skončil Karel Gott ve fabrice a kdo mu vyfoukl Zlaté slavíky?

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Karel Gott se v červenci dožívá osmdesáti let. Prověřte si u příležitosti jeho životního jubilea, kolik toho ve vás...

Najdete na iDNES.cz