United Islands znamenají tři dny v hudebním lahůdkářství bez cenovek

  13:32aktualizováno  13:32
Klubovou nocí, během níž se bude zdarma koncertovat v šestnácti pražských klubech, začne ve čtvrtek 18. června letošní ročník festivalu United Islands Of Prague. Jeho hlavní část pod širým nebem obsadí v pátek a sobotu ostrovy v centru hlavního města.

Orka | foto: United Islands

Slavnostní zahájení festivalu, který je letos věnován ukončení českého předsednictví EU a jehož všechny součásti jsou pro návštěvníky zdarma, připadne na pátek 18:45 hodin před vystoupením jednoho z nejvíce očekávaných hostů festivalu – faerské skupiny Orka.

Orka

Zhruba v polovině cesty mezi Islandem a Norskem leží Faerské ostrovy, bohem zapomenutý kraj s necelými 50 tisíci obyvateli. Ačkoliv se jich většina zabývá rybolovem, ve zdejším deštivém podnebí se daří i hodně zvláštní muzice. Běžné kytary, bubny či klávesy byly pro zakladatele skupiny Jense L. Thomsena málo. Všechny instrumenty, na které bylo debutové album Livandi oyða nahráno, byly vlastnoručně vyrobeny členy kapely z nejrůznějšího mořem vyplaveného odpadu během Vánoc roku 2005, samotné skládání hudby a nahrávání zabralo pouhých pět dní. Na výsledku to není znát. Skoro by se chtělo kacířsky říct, že na co potřebovali Einstürzende Neubauten dvě desítky let vývoje, to Orka stihli během týdne. Zvláštně křehké a přitom potemnělé skladby, v nichž nad industriálním rachotem vysoko převažuje písničkový výraz, oslovily i slavného skladatele Yanna Tiersena, autora hudby k Amélii z Montmartru, který se stal jakýmsi patronem a občasným spolupracovníkem kapely.

Střelecký ostrov bude v pátek patřit fanouškům ska. Tam se od 17 do 22 hodin vystřídají Yellow Umbrella, Fast Food Orchestra, Mad Manoush a Spankers. Sobotní program se začne odvíjet už od 11 hodin dopoledne na celkem sedmi scénách. Hlavní hvězda festivalu, mezinárodní projekt N.O.H.A., zahraje na hlavní scéně od 19:30.

N.O.H.A.

Jen málokterá kapela může tak dokonale vystihnout kosmopolitní filozofii United Islands Of Prague, a to jak ve smyslu národnostním, tak žánrovém. Členové pocházejí z Česka, Německa Španělska a Spojených států a jejich hudba je konglomerátem klubových tanečních žánrů, funky, popu i moderního jazzu a world music, přičemž z každého si bere nejen hudební prvky, ale i specifickou atmosféru a hlavně energii, která se při živé produkci nikoli sčítá, nýbrž násobí. Koncerty N.O.H.A. jsou popisovány jako jakýsi průnik dýdžejského setu s živým vystoupením. Kapela ale přes živelnost své produkce v žádném případě nerezignuje ani na muzikantsky pevnou stavbu svých skladeb. Název je vlastně slovní hříčkou. Kapelu založil pražský rodák, saxofonista Philip Noha, zároveň se jedná o zkratku, použitou už v názvu debutového alba z roku 1997: Noise Of Human Arts. Od té doby skupina stačila objet půl světa a vydat další tři alba, to poslední, tedy Dive In Your Life, v roce 2007. Ozdobou kapely je španělská zpěvačka Minerva Diaz Perez, jejíž vokál vyvažuje a doplňuje rap newyorského MC Chevyho.

Očekávané hvězdy world music se na Střeleckém ostrově vystřídají v sobotu od 18 hodin. Nejdříve moderní podoba flamenka Almasäla a potom maďarský projekt Mitsoura. Ten bude od půl deváté kombinovat romské hudební vlivy s elektronikou.

Mitsoura

Maďarská scéna modernizované world music vydává jeden zajímavý plod za druhým a soubor Mitsoura kolem zpěvačky Moniky Mitsou Miczura patří v současné době na absolutní špičku této vlny. Tak trochu postmoderní, přitom však smysluplný a bez viditelných švů "sešitý" mix odkazu dávných cikánských melodií a harmonií, asijských rytmů a modernistické hry s elektronikou a efekty je skvělým příkladem toho, jak může tradiční hudba dodnes promlouvat k současnému posluchači. Každý z pěti členů kapely představuje jiný hudební svět, hráči na lidové nástroje (mj. maďarský cimbál, indická tabla) i elektroničtí operátoři ovšem především vytvářejí vynikající hudební prostředí pro volný pohyb zpěvaččina hlasu. Svou originalitou i autenticitou zaujala Mitsoura jak návštěvníky hudebního veletrhu world music WOMEX v roce 2005, tak o rok později návštěvníky největšího festivalu tohoto žánru WOMAD. Ke koncertům souboru Mitsoura neodmyslitelně patří i originální živě animovaná videoprojekce, která působivý komplexní umělecký celek dotváří.

K tuzemským lákadlům budou patřit vystoupení mladých kytarových kapel Please The Trees či The Prostitutes. Nadějí jazzové scény Radia 1 budou v sobotu od 12 hodin debutující Lanugo, jež právě vydali debutové album, po nich experimentální Segundo a taneční United Heads.

Krátce před 13. hodinou zazpívá na Střeleckém ostrově excentrický písničkář Xavier Baumaxa. Tamtéž se představí v premiéře nová kapela Tomáše Průši z legendární Vltavy. Jeho Love Songs Orchestra hraje od půl čtvrté.

Pavel BobekFestival letos výjimečně uvede i koncert Pavla Bobka s Robertem Křesťanem za podpory skupiny Druhá tráva od 12:30 na písničkářské scéně Slovanského ostrova. Zde budou mj. k vidění například i Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem nebo trio Ivana Hlase. 

Koncerty pod širým nebem končí ve 22 hodin. Po oba dva dny však běží program i po 22. hodině do časných ranních hodin v klubech Mánes a Jazz Dock.

Detailní program lze najít na www.unitedislands.cz. Stránka navíc nabízí praktickou možnost plánovat si elektronicky vlastní program tak, aby jednotlivá vystoupení nekolidovala.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Zážitek v podobě výročního koncertu Beach Boys kazil hlavně zvuk

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Jak zpěvák Mike Love i z pódia Lucerny připomněl, o půlnoci na pondělí uplynulo přesně padesát let od dne, kdy se The...

Turné pražských filharmoniků nebude. Číně vadí Hřibova slova o Tchaj-wanu

Nový pražský primátor Zdeněk Hřib v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (22....

Turné pražských filharmoniků v Číně se neuskuteční. Čínské úřady odložily termín na neurčito. Důvodem jsou podle PKF...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz