Buika a Cassandra Wilson. Dvacáté Struny zarámují nakřáplé ženské hlasy

  10:59aktualizováno  10:59
Festival Struny podzimu, na kterém si podávají ruku experimenty s tradicí a tradiční hudba s klasikou či jazzem, letos slaví dvacátý ročník. Mezi 5. říjnem a 19. listopadem přiveze umělce, které v minulých letech již hostil, stejně jako jména dosud nepříliš známá.

Buika | foto: Struny podzimu

Téměř polovina letošního hlavního programu představuje festivalové premiéry, druhou pak tvoří návraty hvězd, které v dvacetileté historii festivalu nadchly podle mínění pořadatelů publikum nejvíce. Nepůjde o opakování, nýbrž o návraty v nových uměleckých projektech připravených často právě pro Struny podzimu.

Na úvodním slavnostním večeru ve Státní opeře se představí Buika, původem z Mallorky, charismatická zpěvačka tmavé barvy pleti i hlasu, v němž se snoubí napjatá energie flamenka s kreolským a bluesově-jazzovým feelingem.

Festival uzavře ve velkém sále Lucerny prvotřídní jazzová zpěvačka Cassandra Wilson, která složí poklonu Billie Holiday v programu, vycházejícím z jejího aktuálního, před pár dny vydaného alba Coming Forth by Day.

Buika

Buika

Cassandra Wilson

Cassandra Wilson

Jubilejní Struny podzimu vzdají hold geniálnímu českému filmovému skladateli Zdeňku Liškovi: soubory Baborák Ensemble a Martinů Voices provedou suitu k Marketě Lazarové režiséra Františka Vláčila, kterou vytvořil Petr Ostrouchov, a při jejímž provedení nebude chybět videoprojekce.

V unikátním prostoru památníku na Vítkově se rozezní hlasy členů Theatre of Voices Paula Hilliera, aby za přítomnosti jednoho z nejinvenčnějších komponistů současnosti, postminimalisty Davida Langa, provedli jeho vysoce ceněná díla The Little Match Girl Passion, ověnčené Pulitzerovou cenou, a Ark Luggage.

David Lang

David Lang

Paul Hillier & Theatre of Voices

Paul Hillier & Theatre of Voices

Poté proběhne festivalová novinka, pozdně večerní přídavek čili Encore: od 22 hodin uvede osobně David Lang skladbu Stimmung Karlheinze Stockhausena, jejíž provedení proběhne v bizarní kulise Památníku na Vítkově a v provedení Paula Hilliera a jeho ansámblu, který za nahrávku tohoto díla získal mj. cenu Grammy.

Cameron Carpenter

Cameron Carpenter

Cameron Carpenter představí vlastní monumentální verzi digitálního mobilního nástupce varhan (tzv. International Touring Organ). Královský nástroj vysvobozuje ze zažitých konvencí a zvukových i repertoárových omezení. V rámci Encore se setká s mladou českou varhanicí Kateřinou Chrobokovou alias KATT.

První z festivalových návratů bude patřit fascinujícímu korsickému sboru A Filetta, jehož koncert byl před lety ozdobou vokální série v Českém muzeu hudby. Tentokrát před publikum předstoupí společně s libanonskou zpěvačkou Fadiou Tomb El-Hage.

Jason Moran

Jason Moran

Letos čtyřicetiletý klavírista Jason Moran zaujal festivalové publikum již v roce 2011 jako sideman Charlese Lloyda. Nyní v sólovém recitálu předvede svoji schopnost spojit harlemské piano dvacátých let, chicagskou avantgardu let šedesátých i hiphopové téma. Po koncertě ve Velkém sále Lucerny proběhne v jeho režii v sousedním Music Baru další Encore, na Fats Waller Dance Party.

Philippe Jaroussky

Philippe Jaroussky

Na Pražský hrad, kde se před dvaceti lety začala psát historie Strun podzimu, zavítá francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. V komorním programu představí v hudbě různých francouzských autorů a žánrů písně na slova básníka Paula Verlaina, jehož verše inspirovaly název festivalu a jsou také dodnes festivalovým mottem.

Americký houslista Gil Shaham, který v roce 2009 provedl na festivalu sólový recitál, se letos vrací s newyorským orchestrem Sejong Soloists. Přivezou mimo jiné variaci na Vivaldiho Čtvero ročních dob z pohledu jihokorejského skladatele Sukhi Kanga.

Předrodej vstupenek na všechny koncerty začíná 22. dubna. Vstupenky jsou dostupné on-line na festivalovém webu, ve Vstupenkovém centru Strun podzimu (Palackého 740/1, Praha 1) a dále v sítích Perfect System a Ticketpro. Zbylé vstupenky bude možné zakoupit i v den koncertů v místě konání vždy od 18.30 hodin.

Struny podzimu 2015 - přehled koncertů

  5. 10. Státní opera: Buika

  9. 10. Forum Karlín: Zdeněk Liška: Marketa Lazarová

12. 10. Národní památník na Vítkově: Paul Hillier & Theatre of Voices, Encore: David Lang uvádí Stimmung

20. 10. České muzeum hudby: A Filetta & Fadia Tomb El-Hage

25. 10. Forum Karlín: Cameron Carpenter, Encore: Cameron Carpenter uvádí KATT

  2. 11. Lucerna – Velký sál: Jason Moran, Encore: Jason Moran uvádí Fats Waller Dance Party

  8. 11. Rudolfinum: Gil Shaham & Sejong Soloists

11. 11. Pražský hrad: Philippe Jaroussky & Jérôme Ducros

18. 11. Lucerna – Velký sál: Cassandra Wilson

19. 11., Roxy: klubová noc Spotlight

+ 16. – 18. 10. Divadlo Minor, Novoměstská radnice: Struny dětem

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

GLOSA: Metropolitní vzdala hold Zeffirellimu a chystá Gershwina

K osobnostem světa umění, které letos navždy odešly, patří i režisér Franco Zeffirelli. Jeho památce byla věnována...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

KVÍZ: Znáte dobře rockera Lennyho Kravitze, který znovu zamíří do Prahy?

Po dvou letech od poslední návštěvy se do Prahy vrátí Lenny Kravitz, rockový rebel se soulovou duší. Idol mnoha žen...

Najdete na iDNES.cz