Se Strattonem ožije Circus Praha

  1:00aktualizováno  1:00
Do Česka, kde hrával v kapele a odkud si přivezl manželku, létá Američan Bradley Stratton zřídka. K nadcházející návštěvě ho přivedla muzika – v sobotu Stratton oživí populární rockfunkovou skupinu Circus Praha, jeden z magnetů festivalu United Islands Of Prague.

Stratton žil v Praze od roku 1992. Na desku kapely Circus Praha, ve které hrál na kytaru a pro niž skládal, nazpíval česky píseň Malá Marie. Ale před několika lety se mu zastesklo po Americe. Zamířil do New Yorku.

"Chci se živit hudbou. Maine, odkud pocházím, je krásný stát, ale hudební byznys tam není. Navíc lidé v New Yorku, kde žije spousta imigrantů, nejlíp porozumějí mému životnímu příběhu. V jiných částech Ameriky by to tak nemuselo být," říká.

Zpočátku bylo těžké najít v hudební branži práci. "Všechny staré kontakty, které jsem měl v Americe, vyšuměly. Musel jsem si postupně vytvořit nové. Nebylo to snadné, ale už je to za mnou," říká Stratton.

Nějakou dobu hrál ve třech kapelách, ale pak se soustředil na práci v newyorském hudebním studiu. "Skládáme a nahráváme hudbu pro televizi, děláme i reklamy a různé projekty. Živím se muzikou, ale ne koncertováním," vysvětluje.

Baskytarista, se kterým dříve vystupoval, zvolil jiný způsob. Pokouší se prorazit s kapelou. "Vystupují nepřetržitě, hrají jen za benzin a jídlo, občas za ubytování. To je hodně tvrdé. Když kapela nemá peníze nebo když za ní nestojí firma a musí se živit jen koncertováním, je to v Americe těžké. Člověk musí hledat jiné cesty," vysvětluje Stratton, jenž se stal hudebním šéfproducentem ve studiu, které vlastní větší firma.

"Jsem její zaměstnanec, k tomu mám doma studio. Když byl v New Yorku Miroslav Žbirka, nahrávali jsme nějaké snímky. Stále mám možnost dělat hudební projekty," říká Stratton, který zůstává v kontaktu s českými muzikanty.

"Například kytarista Honza Ponocný, se kterým hrajeme v Cirkusu Praha, tady byl asi před měsícem. Loni zde hrála kapela November 2nd. Vím, co se v Česku děje. Češtinu nezapomenu už kvůli manželce," míní Stratton.

Jedno album si v New Yorku natočil Richard Müller, který spolupracoval s jinými lidmi. Bradley Stratton doufá, že časem budou podobné projekty běžné. "Známým muzikantům a kapelám jsem doporučil producenta Steva Walshe, který se mnou dělá občas reklamy.

Bývá často v New Yorku a produkuje různé nezávislé kapely. V budoucnu bych určitě rád nějaké kapele pomohl, aby zde mohla natočit desku," říká Stratton. "S manželkou jsme sehnali starší dům v Brooklynu a dáváme ho do pořádku. Proto jsem moc volného času v poslední době neměl. Ale život jde dál," dodává.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Kostičkovaní Lake Malawi. Švéd vyrobil z lega celý finálový večer Eurovize

Zpěvák skupiny Lake Malawi v lego verzi Eurovision.

Švéd Alexandro Kröger Degerfeldt vytvořil z lega finále mezinárodní písňové soutěže Eurovize, které se konalo minulý...

AUDIO: Poslechněte si ukázky z Balkanizace, Mr. Loco tu zpívají česky

Kapela Mr. Loco

V pátek 14. června vyšlo druhé studiové album kapely Mr. Loco s názvem Balkanizace. Na rozdíl od prvotiny Balkan Trip z...

Najdete na iDNES.cz